WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Словацька Республіка

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Перетин кордону

Перетнути кордон можуть люди без наявних закордонних паспортів. Для осіб з дітьми бажано мати свідоцтво про народження на них. При перетині кордону на автомобілі обов’язково потрібна страховка «грін кард». Туристичні та інші страховки не потрібні. Дозволено вільний перетин кордону з усіма домашніми тваринами, заповнивши форму на відповідну тварину на англійській мові при перетині кордону.

Способи та місця перетину кордону

Місця перетину кордону на трьох прикордонних пунктах пропуску: Вишнє-Німецьке (м. Ужгород), Убля (с. Малий Березний, Закарпатська область) та Вельке Слеменце (с. Малі Селменці, Закарпатська область). Дані пункти пропуску можна перетнути як пішки, так і на автомобілі.

Правила в’їзду

Наказом № 10/2022 урядом Словаччини призупинено карантинні обмеження та обов’язковий карантин та реєстрація в системі eHranica припинено. Документи про COVID вакцинацію, ПЛР-тест не потрібні.

В’їзд до Словаччини дозволений всім особам, які втікають від війни в Україні, а також громадянам інших країн, які знаходяться в Україні.

На даний момент в’їзд можливий також для осіб, які не мають біометричного паспорта. 

Особам без дійсного паспорта рекомендовано мати при собі інші документи (наприклад, посвідчення особи, водійські права, посвідку на проживання в Україні, свідоцтва про народження дітей тощо).

Громадянину України необхідно попросити притулку (див. нижче).

В’їзд неповнолітніх

Громадянини України, які приїжджають з дітьми, рекомендовано мати при собі принаймні свідоцтво про народження дитини.

У разі перетину кордону дитини без супроводу, компетентний орган у співпраці з поліцією координує розміщення дитини в спеціалізірованому закладі.

Документи для в’їзду

Особи з або без біометричного закордонного паспорту зможуть в’їхати до Словаччини. З наявним біометричним закордонним паспортом можна пересуватися Словаччиною та всім Європейським Союзом протягом 90 днів.

У день перетину кордону потрібно заповнити одну з форм. Після цього з вами зв’яжуться волонтери та скоординують подальші дії: 

Форма 1 (https://forms.gle/VWXcsUpjUeTHtXqf9 )

Форма 2 (https://forms.office.com/r/UDAvkvqMcv )

Якщо волонтери не зв’язуються з вами протягом декількох годин — зачекайте, дуже великий потік людей.

Що робити після перетину кордону

Після перетину кордону кожен житель України має право на гуманітарну допомогу. Словацька Республіка надає громадянам України та членам їхніх сімей тимчасовий притулок, який включає проживання, харчування, охорону здоров’я, гігієнічні потреби та доступ до ринку праці.

Транспортування від пункту перетину кордону до місця тимчасового проживання узгоджується на місці. Деякі муніципалітети надають людям, які проживають в Україні, безкоштовний приміський транспорт, про який вказано нижче.

Притулок для громадян України

Уряд Словаччини побудував тимчасовий табір в Гуменному та обладнав приблизно 30 наметів з таборовими ліжками, килимками та спальниками, опаленням, освітленням, їдальнею та гігієнічним посудом. Загальна місткість табору розрахована на 500 осіб.

Зміни до Закону Словаччини від 26 лютого 2022 «Про притулок» дозволяють уряду надавати тимчасовий притулок іноземцям навіть без рішення Ради ЄС. Ця процедура не замінює процедуру надання притулку в ЄС. Зміна надає додатковий метод міжнародного захисту біженців.

Тимчасовий притулок надається для захисту іноземців від війни, наслідків гуманітарної катастрофи або систематичного чи масового порушення прав людини в країні походження. Це найшвидша форма захисту, яка надасть іноземцям доступ до житла, харчування, охорони здоров’я та дозволить їм залишатися та працювати в Словацькій Республіці.

 

Онлайн реєстрація на тимчасовий притулок:

https://portal.minv.sk/wps/portal/domov/ecu/ecu_elektronicke_sluzby/ECU-UA/!ut/p/a1/pdFbC4IwGIDh39KFl7kv81DdTS1PSXRY2W5CwVQqDTWjf9-KiIIyod1tPC9s-xBFHqKpXyWRXyZZ6u9veypvRNCGpu2Abcx0FaZLYT6SLCKA02Vg_QombkcGTNyFivsMgPRnLzbrNQObojIGFvQEsHTV1JW-C2DJzXr4sjD86leIvpMPP1APxAeoe8Md1FzSRjTaZ8F9YGucBt1ehGgebsM8zPlTzo7jsjwWAw44OPl8lFV8sePgk46zokTeE6HjgRDiQWK1aXA549YVgNpuBQ!!/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

 

Загальна інформація про отримання притулку за посиланням

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/Cudzinci/Informacie-v-ukrajinskom-jazyku/

 

Також можна подати заявку на тимчасовий притулок особисто, безпосередньо на кордоні або у відділенні поліції у справах іноземців. Кожна повнолітня особа просить тимчасового притулку особисто.

Це можливо зробити за адресами:

- у центрі великої місткості Гуменне, (veľkokapacitne centrum Humenné)

- у центрі великої місткості Міхаловце, (veľkokapacitne centrum Michalovce)

- у будь-якому відділенні поліції у справах іноземців PZ (Братислава, Дунайська Стреда, Трнава, Тренчин, Нітра, Банська Бистриця, Римавська Собота, Жиліна, Кошице, Прешов, Ружомберок)

 - якщо вони вже отримали житло, необхідно з'явитися до місцевого компетентного відділу поліції у справах іноземців. Територіальне охоплення кожного відділу опубліковано на сайті: https://www.minv.sk/?ocp.

- у Департаменті з надання притулку в Гуменне.

Усі ці робочі місця працюють цілодобово.

 

Якщо ви можете підтвердити свою особу (паспортом, ID-карткою), тимчасовий притулок вам буде надано відразу після реєстрації. Якщо у вас немає документів, ваша заява на тимчасовий притулок буде розглянута в короткий термін приблизно протягом 30 днів. Ви одразу отримаєте житло, харчування, невідкладну медичну допомогу та гігієнічні потреби.

У нинішній ситуації громадянам України доцільніше подавати заявку на надання тимчасового притулку, ніж на азил (політичний притулок). Якщо ви подаєте заявку на азил (політичний притулок), то зможете працювати лише після прийняття рішення щодо надання азилу або надання додаткового захисту, відп. якщо ваша заява не буде розглянута протягом 9 місяців від початку провадження.

Ви повинні подати заяву на отримання тимчасового притулку особисто, оскільки знімаються біометричні дані. Це також стосується неповнолітніх дітей.

Якщо іноземець має документи:

Якщо іноземець має проїзні, ідентифікаційні або інші документи (наприклад, свідоцтва про народження дітей тощо), їх необхідно принести. У цьому випадку іноземцю буде негайно надано тимчасовий притулок.

Якщо іноземець не має документів:

Якщо іноземець не має жодних документів після запиту про тимчасовий притулок, якщо він/вона не має житла, він/вона повинен прибути до табору тимчасового утримання в Гуменне (якщо він/вона має житло, він/вона не зобов'язаний приїжджати до табору тимчасового утримання в Гуменне). Рішення про тимчасовий притулок буде прийнято приблизно протягом 30 днів. У цьому випадку житло, харчування, медична допомога та засоби гігієни будуть надані іноземцю негайно.

Чи можливо подати заяву на азил (політичний притулок):

Так. Але зважаючи на велику кількість людей, які втікать від війни, для громадян України вигіднішим є статус тимчасового біженця. Наразі процедура надання азилу при великій кількості бажаючих, може тривати дуже довго. Подати заявку на азил можна при в’їзді на територію Словацької Республіки у відділі поліції на місці перетину кордону або пізніше, аж після в’їзду на територію Словацької Республіки у відділі поліції встановленому в азиловому закладі (міграційний табір м.Гуменне).



Чи слід клопотати про отримання тимчасового притулку?

 

Громадянам України можливо отримати «тимчасовий притулок». Статус «тимчасового біженця» надає право на працевлаштування без отримання додаткових дозволів, право на отримання невідкладної медичної допомоги. Подати заяву на отримання тимчасового притулку можливо:

  • при в'їзді на територію Словацької Республіки у відповідному відділенні на прикордонному пункті;
  • після в'їзду на територію Словацької Республіки у відповідному відділенні міграційної поліції за місцем перебування.

Таким чином біженець від війни з України може отримати або статус тимчасового притулку, який надається внутрішніми нормами Словаччини, або статус політичного біженця, який отримати складніше.

 

При поданні документів на тимчасовий притулок (dočasné útočisko) важливо не переплутати цей статус зі статусом біженця (azyl) . Подати заяву на статус біженця можуть люди, які побоюються переслідування за расовою, національною чи релігійною ознакою, або через політичні погляди у себе на батьківщині. Він також може бути наданий з гуманітарних причин, за рішенням словацької влади.

Жителі України можуть подати заявку на оформлення обох статусів, проте варто пам'ятати, що вони надають різні права людям, які знаходяться на території Словаччини.

 

 

 

 

 

 

 

Порівняна таблиця статусів «тимчасового притулку» та 

«Політичного притулку» (біженець)

 

 

Тимчасовий притулок

Політичний притулок (azyl)

Право на отримання посвідки на проживання

-

Видається дозвіл на проживання (tolerovaný pobyt) від 3 до 10 років.

Строк розгляду заяви

За наявності закордонного паспорта – моментально, за відсутності – до 30 днів

До 6 місяців термін може бути продовжений

Можливість виїхати за межі Словаччини

У межах ЄС у рамках безвізового в'їзду – до 90 днів протягом півроку

Без обмежень у межах ЄС

Поширення статусу на членів сім'ї

Можливо для подружжя, дітей та батьків

Розглядається окремо

Можливість працевлаштування

Без обмежень

З'являється через дев'ять місяців після подання заяви

Виплати по безробіттю

-

-

Можливість займатися бізнесом

-

Немає обмежень після набуття статусу

Дитячі садки та школи для дітей

Без обмежень

Без обмежень

Медичне страхування

Тільки невідкладна медична допомога

Повністю оплачується державою

Крім того, слід знати, що на час розгляду заяви на статус біженця (azyl), заявника буде поміщено в табір для проживання біженців (у Роговці або Опатовська-Нова-Вага) і втратить право виїзду за межі Словаччини. Паспорт заявника у цей період вилучено словацьким МВС.

МВС Словаччини запустило «гарячу лінію» українською мовою: номери телефонів  +421 513 816 111, +421 259 765 111

Уряд Словаччини також запустив офіційний портал ua.gov.sk  українською, англійською та словацькою мовами. Прибулі з України зможуть знайти на ньому офіційну інформацію про в'їзд до країни, оформлення статусу біженця та доступну допомогу.

Матеріальна та соціальна допомога громадянам України

Біженці з України мають право на основну допомогу і допомогу в тому ж розмірі і на тих же умовах, що і громадяни Словацької Республіки. Біженці один раз в місяць можуть отримати: 68,80 євро (2218 гривен) на людину; 119,60 євро (3857 гривен) на пару без дітей; 130,90 євро (4221 гривну) на людину з дітьми (від 1 до 4 дітей); 179 євро (5772 гривни) на пару з дітьми (від 1 до 4 дітей); 191,20 євро (6165 гривен) на людину з більш ніж 4 дітьми; 241,30 євро (7770 гривен) парі з більш ніж 4 дітьми.

Матеріальна допомога виступає як фінансова допомога для тих, хто не в змозі забезпечити елементарні життєві умови та не може власними силами збільшити свої доходи. У даний час такими особами можна вважати також тих, хто втікає від війни в Україні. Розмір допомоги залежить від кількості членів родини та їхнього становища.

Матеріальна допомога також може бути надана іноземцям, які можуть підтвердити своє проживання на території Словацької Республіки з позначенням «Біженець» або карткою іноземця, що просить тимчасового притулку.

За матеріальною допомогою можна звернутися в бюро з питань праці, соціальних питань та сім’ї, де іноземцю нададуть необхідну консультацію. Компетентною установою для визначення права на матеріальну допомогу є бюро в місті, де проживає іноземець.

Також можна оформити субсидію на харчування дитини. Для надання субсидії на харчування необхідно з’ясувати інформацію при зарахуванні дитини до дитячого садка чи початкової школи. Керівницітво школи скерує батьків щодо подальших кроків. 

Транспорт для українців після перетину кордону

Для біженців від війни з України діє безкоштовний громадський транспорт, який поширюється на міжміські поїзди та приміські автобуси для громадян України. Безкоштовно возять залізнична компанія Словацької Республіки (ZSSK), автобусний перевізник Slovak Lines та діє також безкоштовний проїзд у поїздах InterCity для громадян України з дійсним паспортом.

У деяких областях (Братиславі та Трнаві) запроваджено безкоштовний проїзд приміським автобусом для громадян України.

Працевлаштування для громадян України

Жителі України, яким надано тимчасовий притулок, мають такий самий доступ до ринку праці, як і громадяни Словаччини (крім державних службовців). Вони можуть бути працевлаштовані за трудовим договором або у формі угоди.

Пропозиція вакансій українською мовою доступна безпосередньо на сайті служби зайнятості https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/?lang=ua.

Крім того, ви також можете скористатися порталом Інтернет-довідник з ринку праці https://www.istp.sk/help-ukraine?sglocale=uk

Корисна інформація

  1. Табори для біженців, організовані Словаччиною:

https://www.facebook.com/588989111148781/posts/5253591788021800 

 

  1. Корисна інформація на сторінці в Facebook Українці в Словаччині (https://www.facebook.com/groups/ukrajincivsk/?ref=share)

 

Звертаємо увагу, що майже в кожному великому місті Словаччини організовано пункти збору гуманітарної допомоги (їжа, одяг, засоби гігієни). Ви можете дізнатися про них у вашого волонтера, який буде допомагати з розміщенням. 

 

  1. Консульство України в Словаччині (https://ua.gov.sk/

 

  1. Міграційний інформаційний центр МОМ 

https://www.mic.iom.sk/ru/2015-02-03-14-35-35/759-info-situacija-v-ukraine.html

 

  1. Міністерство Закордонних справ Словаччини (https://www.mzv.sk/ukrajina

 

  1. Рерурс із загальною інформацією

https://www.ukraineslovakia.sk/?fbclid=IwAR0OT0CZwLaQz5xHLWnFSiw4HbU8XJnF4WifcOJMtP_V-Wp2OWu9ZjSHNx4 

 

Консульський відділ Посольства України в Словацькій Республіці здійснює прийом громадян України з наступних питань:

  1. 1. Внесення відомостей про дітей та вклеювання фото закордонних паспортів батьків.

Необхідні документи:

- фото дитини 3,5х4,5;

- свідоцтво про народження;

- закордонний паспорт матері/батька до якого вноситься інформація.

 

  1. Продовження терміну дії паспортів:

- дорослим – 5 років,

- дітям – 4 роки.

 

  1. У разі втрати закордонних паспортів

Прийом громадян відбувається у порядку живої черги з 08.00 до 20.00 щоденно

Адреса: Radvanska 35 81101 Bratislava

https://cutt.ly/pAL5EUP

Цілодобова лінія: +4212 5920 2813

Телефон для консультацій: +4212 5920 2816

e-mail: ukremb.slovakia@gmail.com

 

Консульський відділ Посольства України в Словацькій Республіці тимчасово не приймає заяви щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, щодо підтвердження дійсності посвідчення водія, довідок про несудимість.

 

Нотаріальні дії здійснюються виключно після погодження з консулом (тел. +421 2 5920 28 16) дати та часу прийому за умови обов’язкового надсилання заявниками проекту довіреності або заяви на e-mail: ukremb.slovakia@gmail.com із вказанням номеру телефону заявника.

 

Корисна інформація з питань оформлення статусу «тимчасового біженця», надання матеріальної допомоги, пошуку роботи, пошуку житла 

Інформація про центри допомоги біженцям

Інформація для українців, що прибувають у Словаччину українською мовою

https://ua.gov.sk/

Гаряча (цілодобова) лінія допомоги громадянам України

МВС Словаччини (українською мовою)

+421 513 816 111

+421 259 765 111

Гаряча лінія Міжнародної організації міграції:

0850 211 478,

+421 2 5263 0023,

+421 55 625 8662,

Telegram/Signal:

+421 908 767 853 (тільки для дзвінків)

Соціальне забезпечення біженців

 Пошук роботи за посиланням:

 https://www.istp.sk/help-ukraine?sglocale=uk

Пошук житла за посиланням:

https://pomocpreukrajinu.sk/

Медична допомога

Консультації українською мовою

+ 421-2-21025075 доступна щодня 7:00 - 19:00. Консультація безкоштовна.

https://ua.diagnose.me/diagnoseme/uk/

Громадське об’єднання Лімфом пропонує допомогу онкологічним хворим lymfom.sk

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

Необхідно особисто звернутись до Посольства України в Словацькій Республіці

Radvanska 35 81101 Bratislava

+4212 5920 2816

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

Необхідно особисто звернутись до Посольства України в  Словацькій Республіці

Radvanska 35 81101 Bratislava

+4212 5920 2816

Із собою необхідно мати фото дитини 3,5х4,5, свідоцтво про народження дитини

 

Посилання на офіційні інформаційні джерела для біженців з України

https://ua.gov.sk/

https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/pomoc-na-ukrajine-kontakty-a-informacie/

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.