WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Бельгія

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Способи перетину кордону громадянами України

В Королі́вство Бе́льгія Способи перетину кордону:

  • на власному автомобільному транспорті,
  • пішки,
  • автобусом (зараз не з України),
  • потягом (зараз не з України)
  • літаком(зараз не з України).

Королі́вство Бе́льгія є країнами учасниками Шенгенської зони та ЄС, то між Польщею, Німеччиною  немає контрольно-пропускних пунктів і перетин кордону є вільним. Крім цього, потрібно заповнити онлайн-форму Passenger Locator Form (PLF) за 48 годин до прибуття в Бельгію, для Українців, зараз відтермінували її заповнення.

На підставі яких документів можна перетнути кордон

Громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати та перебувати в Бельгії протягом 90 днів без візи відповідно до Угоди про асоціацію, укладеної між Європейським Союзом та Україною. Цей 90-денний період може бути продовжений максимум до 180 днів, якщо ситуація в Україні не дозволяє безпечно повернутися після закінчення 90 днів.
Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, але отримали візу до Бельгії, також можуть отримати продовження дозволеного перебування максимум на 180 днів.
Громадянам України, які перебувають або прибули до Бельгії на законних підставах і які через ситуацію в їхній країні перебувають довше дозволеного терміну перебування, не варто хвилюватися, проте їм рекомендується негайно звернутися до муніципальної адміністрації за місцем проживання, щоб заявити про своє прибуття та/або попросити дозвіл на продовження свого перебування в Бельгії.
Своїм рішенням про виконання від 4 березня 2022 року Рада Європейського Союзу відзначила факт масового напливу переміщених осіб до ЄС, які були змушені покинути Україну через збройний конфлікт. У цьому рішенні також вказуються групи осіб, на яких поширюється тимчасовий захист.

Щодо отримання згоди одного з батьків для виїзду неповнолітніх дітей за кордон

Дозвіл батьків для перетину Бельгійського кордону не потрібен. Для перетину кордону необхідні документи — внутрішній паспорт, за наявністю — закордонний паспорт, свідоцтва про народження дітей, що подорожують з вами, медичну документацію.
Для перетину кордону дитини дозвіл від другого з батьків (батька) наразі не потрібен. Дитина може перетнути кордон без присутності батьків. Потрібно заповнити довіреність.

Перетин кордону з домашніми тваринами. Необхідні документи

Міжнародний ветеринарний сертифікат при ввезенні домашніх тварин не обов'язковий, також не обов'язковий міжнародний ветеринарний паспорт встановленого зразка.
Також передбачена безкоштовна ветеринарна допомога для тварин українських біженців
Безкоштовний лікувальний догляд за собаками, котами та гризунами
Безкоштовні аксесуари (кошики, повідки, котячі туалети, корм для домашніх тварин)
Безкоштовний тест на сказ (при необхідності)

Реєстрація українців в країні перебування, порядок і строки

Громадянин України перетнув кордон по біометричному паспорті, то його легальний термін перебування на території Ірланідї становить 90 днів (протягом 180 днів) та він маєте право подорожувати до інших країн. Якщо громадянин України вирішив залишитися на території Бельгії, то необхідно звернутися реєстраційний центр за адресою: Адреса нового реєстраційного центру: БРЮССЕЛЬ ЕКСПО ПАЛАЦ 8 -ХЕЙЗЕЛ ВЕРРЕГА BRUSSELS EXPO PALAIS 8 - HEYSEL VERREGAT
Якщо гр. України перетнув кордон на підставі іншого документу, ніж біометричний паспорт, то він має звернутись до реєстраційний центр для легального перебування на території Бельгії.

COVID - карантин, тести у країні (Бельгії)

Українці можуть в'їхати до Бельгії без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо, проте для подальшого комфортного перебування необхідні документи про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.

 

Статус біженця чи Статус «тимчасового захисту» у країні (Бельгія)

Зважаючи на складність та тривалість процедури отримання міжнародного захисту в Бельгії, Імміграційне відомство Бельгії радить громадянам України не звертатися з проханням про надання притулку в Бельгії (заява про отримання міжнародного захисту), оскільки на порядку денному стоїть затвердження нового статусу – «статус тимчасового захисту» – що надаватиметься громадянам України, які виїжджають у зв’язку з воєнним конфліктом.

 

 Статус біженця

У Бельгії органи влади несуть відповідальність за розгляд заяв про надання притулку (міжнародний захист) і вирішують, чи може комусь надати захист. Тому в Бельгії УВКБ ООН не реєструє біженців, не розглядає заяви про надання притулку (міжнародний захист) і не видає документи на біженців.

            Існує два варіанти подання клопотання про надання статусу біженця в Бельгії: Перший варіант: Ви можете звернутись із клопотанням про надання статусу біженця в транзитній зоні міжнародного аеропорту. В цьому випадку Ви маєте дуже мало шансів отримати статус біженця. Прикордонники не мають права відмовити Вам у в'їзді та повинні видати усі анкети і бланки клопотань, необхідних для заповнення та для подальшої передачі їх до Бюро у справах іноземців. Таким чином Ви потрапляєте до одного із закритих центрів для біженців в міжнародній зоні аеропорту. Ваші умови життя будуть дуже важкими, а також буде дуже складно отримати допомогу адвоката або громадської організації.

      Другий варіант: Якщо Ви знаходитеся на території Бельгії, звертатись із клопотанням про отримання статусу біженця Ви можете до Бюро у справах іноземців (Office des Etrangers, OE). Якщо Ви звернетеся до Бюро у справах іноземців, Ви не будете заарештовані навіть не маючи при собі документів. Тому більшість біженців проходить через контроль в аеропорту, а наступного дня звертаються до Бюро у справах іноземців. В Бюро у справах іноземців Вам необхідно повідомити, що Ви є біженцем. Якщо Ви не маєте документа (паспорт, закордонний паспорт або інший документ, що засвідчує особу), що діє на території країни, Вам також необхідно про це заявити. В Бюро Вас запросять до залу очікування, нададуть порядковий номер, і Ви почнете проходження процедури оформлення (фотографування, зняття відбитків пальців, перевірка по Інтерполу). Вам нададуть перекладача, співробітник запише Ваші анкетні дані, поставить Вам запитання про спосіб Вашого приїзду та про переслідування, від яких Ви постраждали. Це найважливіша частина першого етапу проходження процедури клопотання про притулок. Вам необхідно вказати вагомі причини від'їзду з вашої країни. Дуже важливо, що б усі відомості та докази, які Ви надаєте на першому етапі проходження цієї процедури, не суперечили один одному. Інакше, вже на цьому етапі Вам можуть відмовити в наданні статусу біженця. Пізніше Ви не зможете змінити надану Вами раніше інформацію, тому для успішного проходження інтерв'ю Вам необхідно найняти адвоката. При зверненні із клопотанням про надання притулку до Бюро у справах іноземців, бажано мати якомога більше документів, які підтверджують Вашу особу та історію Вашого життя (наприклад, свідоцтво про народження, диплом, паспорт, довідка про стан здоров'я та ін.). Докладне інтерв'ю з Вами може бути проведене в день подання клопотання або відкладене на невизначений термін. Процедура оформлення в Бюро у справах іноземців може зайняти цілий робочий день. В будь-якому випадку наприкінці дня Вам видадуть документ, який засвідчує особу, направлення в табір для біженців або на отримання соціальної допомоги. Квитки на потяг до нового місця проживання (якщо це необхідно) Ви отримаєте цього ж дня, якщо заявників в цей день буде небагато.   

            Статус «тимчасового захисту»

            Українці, які рятуються від війни, мають на вибір два варіанти перебування у Бельгії:

            - отримати статус тимчасового захисту - Імміграційне відомство Бельгії радить громадянам України не звертатися з проханням про надання притулку в Бельгії;

            - перебувати на території Бельгії 90 календарних днів (протягом 180 календарних днів) у зв’язку з безвізовим режимом (тільки при наявності біометричного паспорту);

 

Процедура отримання тимчасового захисту в Бельгії складається з трьох етапів:

  1. Подача заяви до Імміграційного відомства:

заповнення загальної інформації;

зняття відбитків пальців (для осіб, яким виповнилося 14 років);

фото;

медичний огляд (вакцинація у разі необхідності);

Після подачі заяви визначається дата короткого інтерв’ю та місце («приймальний центр»),  в якому особа буде перебувати до цього часу. 

  1. Коротке інтерв’ю в Імміграційному відомстві.

Очікування результатів короткого інтерв’ю у визначеному приймальному центрі. У разі позитивної відповіді (надходження запрошення) підготовка до довгого інтерв’ю у офісі Генерального комісара у справах біженців та осіб без громадянства (CGRS). На цьому етапі необхідно звернутися до кваліфікованого юриста, який допоможе зібрати всі необхідні документи.

  1. Довге інтерв’ю у офісі CGRS. Інтерв’ю проводиться представником офісу за участі перекладача. На інтерв’ю може бути присутнім юрист, який складав документи без права говорити.

Очікування рішення CGRS (в середньому 20 днів)

            Отримати тимчасовий захист у Бельгії можуть такі особи:

громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;

особи, які мали посвідку на постійне проживання в Україні;

особи без громадянства, які проживали на території України до 24 лютого 2022 року;

громадяни третіх країн, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;

члени сімей вищезгаданих осіб;

вищезгадані особи, які опинилися за кордоном незадовго до 24 лютого 2022 року і не можуть повернутися до України через військову агресію Росії.

            Тимчасовий захист діятиме протягом 1 року. Цей період можуть автоматично подовжити ще на 6 місяців, проте не більше ніж на 1 рік.

            Водночас, у випадку покращення ситуації в Україні Європейський Союз може зменшити строк дії механізму тимчасового захисту.

            Механізм тимчасового захисту діє в усіх країнах-членах Європейського Союзу. Проте внутрішнє законодавство кожної з країн може мати свої особливості щодо статусу та реалізації прав осіб у межах цього механізму.

            Українці отримують статус тимчасового захисту автоматично після перетину кордону. Для отримання цього статусу потрібно мати такі документи:

            внутрішній або закордонний паспорт;

            свідоцтво про народження – для дітей.

            Механізм тимчасового захисту передбачає можливість реалізації особами, які підпадають під дію цього механізму, користуватися такими правами:

            проживання в будь-якій країні Європейського Союзу протягом строку дії тимчасового захисту (за необхідності надається житло або кошти на житло);

            можливість працевлаштування;

            доступ до освіти (для осіб віком до 18 років);

            медична допомога;

            соціальне забезпечення..

            Детальніша інформація про послуги за посиланням https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_1727, https://www.cgvs.be/sites/default/files/brochures/asiel_in_belgie_-_russisch.pdf

           

            Отримати тимчасовий захист можуть: вихідці з України та члени їхніх сімей, основне місце проживання яких було в Україні до 24 лютого 2022 року.

Особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні, та члени їхніх сімей, основне місце проживання яких було в Україні до 24 лютого 2022 року.

Чоловік або дружина чи неодружений офіційний партнер, які перебувають у стабільних стосунках відповідно до бельгійського законодавства щодо іноземців.

Неодружені неповнолітні діти, включаючи дітей чоловіка або дружини, незалежно від того законні вони, народжені поза шлюбом чи усиновлені.

Інші близькі родичі, які проживали в сім'ї на момент обставин, пов'язаних з масовим напливом переміщених осіб, і які тоді були повністю або переважно на її утриманні.

Звернутися за тимчасовим захистом у реєстраційний центр за адресою:

Адреса нового реєстраційного центру: БРЮССЕЛЬ ЕКСПО ПАЛАЦ 8 -ХЕЙЗЕЛ ВЕРРЕГА BRUSSELS EXPO PALAIS 8 - HEYSEL VERREGAT

За умови виконання умов для надання тимчасового захисту видається посвідчення.

Після цього ви повинні звернутися до муніципальної адміністраці, або безпосередньо до Міграційної служби Бельгії:

cs.suivi@ibz.fgov.be – якщо ви проживаєте у франкомовній спільноті;

kv.opvolging@ibz.fgov.be – якщо ви проживаєте у фламандській спільноті за місцем проживання з цим свідоцтвом.

Муніципальна адміністрація видає власнику свідоцтва посвідку на проживання для вихідців з третіх країн, яких визнано або яким дозволено обмежений на більше трьох місяців термін перебування (картка «А. Обмежене перебування»)

Картка А

Картка А дійсна протягом 1 року з дня впровадження режиму тимчасового захисту (тобто з 04.03.2022 по 04.03.2023)

Термін її дії може бути продовжений двічі на 6 місяців, якщо своїм рішенням Рада Європейського Союзу не припиняє режим тимчасового захисту достроково.

Особи, яким дозволено перебування в якості осіб під тимчасовим захистом, мають право працювати за умови наявності у них дозволу на проживання (картка А, зазначена вище).

 

Через статус тимчасового захисту ви можете подати заявку на отримання картки А у вашому муніципалітеті після реєстрації. Тоді ви можете працювати, зареєструватися на обов’язкове медичне страхування та отримати соціальні послуги в OCMW/CPAS міста, де ви проживаєте.

Для отримання соціальної допомоги необхідно спочатку зареєструватися для отримання статусу тимчасового захисту. Тому важливо піти до реєстраційного центру в Хейзелі , а потім представитися місту, де ви живете,  перш ніж звернутися до Громадського центру соціального забезпечення (PCSW).

 

Одержувачі статусу тимчасового захисту можуть отримати допомогу, еквівалентну доходу від інтеграції. Це право на допомогу, еквівалентну доходу від інтеграції, стає доступним, щойно особа, про яку йдеться, занесена до реєстру іноземних громадян після видачі свідоцтва про тимчасову охорону.

Оскільки вони є законними резидентами, тимчасові бенефіціари захисту можуть бути приєднаними до фонду взаємного медичного страхування.

Під час очікування на отримання права вступу до каси взаємного медичного страхування невідкладна медична допомога надається особам, які виїхали з України у зв’язку з війною та заявляють до Громадського центру соціального захисту населення (ГЦСБ) про надання їм статусу тимчасового захисту.

 

Порівняння статусу біженця з тимчасовим захистом.

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця

Строки отримання

Протягом 1 тижня

Більше 6 місяців

Можливість виїзду з території країни

Так

Так

Документи, що надаються та які отримує

Надаються:

Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини.

Отримає:

Посвідку на тимчасове проживання.

Надаються:

Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини.

Отримає:

Посвідку на тимчасове проживання .

Можливість працевлаштування

Так

Так

Можливість відмови у наданні статусу

Так

Так

Можливість повернення до України

Так

Так

Можливість орендувати житло

Так

Так

Можливість отримання освіти

Так

Так

Щомісячна грошова допомога

Можливо

Можливо

Отримання медичної допомоги

Так

Так

 

Влаштування на роботу

Робота надається необмежений доступ до ринку праці Бельгії, проте доступ до роботи пов'язаний з отриманим вами статусом, та у деяких випадках передбачено отримання дозволу та обмежено кількість годин роботи.

Фінансова і медична допомога українцям у країні

Залежно від матеріального становища можливо отримати право на соціальну (фінансову) підтримку, прожитковий мінімум. Завдяки цьому прожитковому мінімуму можливо забезпечити собі існування в Бельгії.
Прожитковий мінімум призначається муніципальним OCMW/CPAS (Громадський центр соціальної допомоги) за місцем проживання.
У Бельгії ви маєте право на відшкодування витрат на медичне обслуговування. Для цього необхідно зареєструватися у фонді медичного страхування. Якщо ви зареєстровані у фонді медичного страхування, ви можете отримувати консультації лікаря загальної практики, стоматолога або інших спеціалістів щодо будь-яких медичних питань, не пов'язаних із наданнями екстреної допомоги.
Аби впоратися з травмою, стресом чи іншими переживаннями, можете отримати консультацію психолога. Обговоріть це зі своїм лікарем загальної практики або зверніться по допомогу до муніципального OCMW/CPAS (Громадський центр соціальної допомоги).
Бельгійські залізниці SNCB можуть надати право безкоштовного проїзду на потягах SNCB до будь-якого пункту призначення у Бельгії, а також за межі Бельгії.
Для безкоштовного проїзду на потягах внутрішнього повідомлення, а також міжнародного (нешвидкісного) сполучення, вам знадобиться пред'явити при контролі ваш квиток "Helpukraine", отриманий на території Німеччини, і/ або ваш український закордонний паспорт, ID- карту або інше посвідчення особи.
Для безкоштовного проїзду на швидкісних потягах TGV і Thalys прохання звернутися в міжнародні каси SNCB для отримання спеціального квитка.
Для безкоштовного проїзду на швидкісних потягах Eurostar прохання звернутися до персоналу терміналу Channel Terminal на вокзалі Brussels - Midi.
Якщо бажаєте залишитися на території Бельгії, ви можете пройти реєстрацію в центрі прийому біженців, розташованому у Брюссельському Експо-центрі Heysel (Хейзел) в павільйоні номер 8.

Навчання в університетах і школах для українців у країні

Кожна дитина у Бельгії може піти до школи. У Бельгії всі діти віком від 5 до 18 років повинні навчатись. Муніципалітет допоможе вам в оформленні ваших дітей на навчання. Для студентів наявні можливості для продовження довготривалого навчання.
Українці, які бажають розпочати програму вищої освіти в Бельгії, зможуть це зробити без стягнення міжнародних зборів.

Чи можна їхати далі до іншої країни ЄС після перетину кордону з країною без візи

У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Бельгією по біометричному закордонному паспорту громадянина України то він вільно може їхати в інші країни ЄС.
У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Бельгією по будь-якому іншому документу, а не по біометричному паспорту, то громадянину необхідно звернутися до посольства/консульства тієї країни до якої він планує їхати далі для уточнення подальших дій і можливості перетину кордону країни до якої ви хочете виїхати. (вказане слід робити для уникнення в подальшому не порозумінь на кордоні, до країни якої прямує українець)

 

Пункти допомоги - інформація для громадян України

Бельгійська влада рекомендує залишатися з родиною або друзями в Бельгії, коли це можливо. Якщо це не варіант, влада може рекомендувати Вам житло, запропоноване різними муніципалітетами Бельгії. Fedasil може запропонувати екстрене житло на 1 або 2 ночі. Будь ласка, зверніться в новий реєстраційний центр у Brussels Expo, Paleis 8, Heysel.

Докладнішу інформацію можна знайти на сайті бельгійської влади:  I need a place to stay – Ukraine (info-ukraine.be)

Більш детальну інформацію про проживання та прийом можна знайти тут: General services and helpdesks – UNHCR Belgium

У Бельгії існує особливий процес реєстрації та прийому українських біженців, які звертаються за тимчасовим захистом.

Імміграційна службою в залі 8 , Брюссель Експо в Heysel ( Rue Verregat, 1020 Brussels). Годинни роботи кожен робочий день з 8.30 до 17.30.

Більш детальну інформацію (українською мовою) щодо процедури та  можливостей, що надаються після одержання згаданого статусу можна знайти за посиланням: https://dofi.ibz.be/en/themes/ukraine/ukraina/timchasoviy-zakhist

Тварини

На даний час точної інформації немає, але за загальними правилами ЄС, та беручи до увагу, що Ви вже будете проїжати як мінімум 1 країну ЄС, то було б бажано, щоб тварина була «чіпована», мати довідку про безпечний тітр на сказ, та забезпечена відповідним паспортом міжнародного зразку. У випадку відсутності чипування та вакцинування від сказу, про це треба повідомити імміграційного офіцера (в аєропорті/порті/місті перебування).

Повернення в Україну

Українці можуть повернутися на територію України в будь-який час.

Офіційна інформація/веб-сайт та гаряча лінію для тих, хто приїздить у країну з України

Посольство України в Королівстві Бельгія
30-32, Av. A.Lancaster, B-1180 Bruxelles, Belgique
Телефони
+32 (0)2-379-21-11 +32-(0)2-379-21-19
Електронна пошта
emb_be@mfa.gov.ua consul_be@mfa.gov.ua
Почесне консульство України в м. Брюссель
Адреса 1050 м.Брюссель, авеню Луїз, 343
телефон +32 2 431 64 00 +32 2 431 64 01
E-mail jv@vanbelle-law.be
Графік роботи
Понеділок — п’ятниця за домовленістю
Межі консульського округу
Провінції Валлонський та Фламандський Брабант
Посольство України в Королівстві Бельгія (за сумісництвом у Великому Герцогстві Люксембург) http://belgium.mfa.gov.ua/ua
Представництво України при Європейському Союзі http://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua
Місія України при НАТО http://nato.mfa.gov.ua/ua
Посольство України в Бельгії
Адреса: 30-32, Av. A.Lancaster, B-1180 Bruxelles, Belgique
Телефон: +32 2 379 21 11, +32 2 379 21 19 (консульські питання)
Гаряча лінія: +32 47 625 77 35
Email: emb_be@mfa.gov.ua
Сайт: http://belgium.mfa.gov.ua
Додаткова інформація про статус права, та інформаця про допомогу за посиланням https://info-ukraine.be/en/assistance-belgium/what-are-my-rights

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.