Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
- паспорт старого формату без біометричних даних
- ID-картка
- водійські права
- свідоцтвом про народження – для дітей до 14 років
Якщо нема жодного з цих документів, що засвідчують особу – в'їзд можливий за: сертифікатами, пропусками, дипломами, картками про членство, банковими картками, трудовими книжками, документами на майно тощо.
Якщо нема абсолютно жодних документів – у винятковому порядку і після огляду прикордонною поліцією.
Відсутність проїзних або медичних документів (як от, довідка про щеплення, тест на Covid-19) не стане перешкодою вашому в’їзду.
Якщо у особи інше громадянство і для в’їзду в Болгарію необхідна віза, особа повинна пред’явити свою короткострокову візу за її наявності. Якщо такої візи немає, країни-члени ЄС все одно повинні дозволити в’їзд, щоб спростити репатріацію до країни походження.
Після прибуття до країни необхідно звернутись із запитом про надання тимчасового захисту до одного із органів вказані нижче.
Для перетину кордону на авто, автобусі, потягом та/чи пішки сертифікат не вимагається. Щодо перетину літаком уточнюється окремо.
Рекомендовано обрати статус тимчасового захисту (охорони), оскільки він має розширене коло гарантій та не обмежує особу у пересуванні та отриманні тимчасового захисту у інших країнах ЄС, а також не забороняє особі повернутись до країни громадянства.
| Статут тимчасового захисту | Статус біженця |
Строки отримання | Якнайшвидше Термін перебування 1 рік з можливістю продовження | Від 3 до 12 місяців |
Можливість виїзду з території країни | вільне повернення до країни походження | ні |
Документи, що надаються та які отримує | реєстраційна картка | Надаються: Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини.
|
Можливість працевлаштування | Право на працю | Право на працю |
Можливість відмови у наданні статусу | Ні | Так |
Можливість повернення до України | так, можливість повернення до країни походження | Не можливо на час розгляду документів та після отримання статусу біженця протягом 3 років |
Можливість орендувати житло | Так | Так |
Можливість отримання освіти | Так, | Так |
Щомісячна грошова допомога | Ні (на даний час) | Так |
Отримання медичної допомоги | Так | Так |
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО НАДАННЯ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ (ОХОРОНИ).
Тимчасовий захист надається після усного запиту до прикордонної поліції, Державного агентства у справах біженців або інших органів Міністерства внутрішніх справ (міграції, поліції).
У Болгарії вже працює понад 20 пунктів, де видають облікові картки для тимчасового захисту тих, хто втікає від війни в Україні. Окрім двох прикордонних пунктів пропуску біля Русе та Дуранкулака, важливий документ можна отримати на залізничному вокзалі в Софії, а також у регіональних або регіональних відділеннях МВС у Несебрі, Поморіє, Бургасі, Свіленграді, Благоєвграді.
Запит на надання тимчасового захисту подають наступні особи:
- Громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 р членів їхніх сімей;
- Громадяни інших третіх країн (крім України) та особи без громадянства які скористалися правом на міжнародний захист або інший еквівалентний вид національного захисту в Україні до 24 лютого 2022 року та члени їх сімей;
- Особи з іноземним громадянством або без громадянства, які залишили територію України внаслідок бойових дій, в'їхали та залишалися на території Республіки Болгарія, якщо вони прямо заявляють, що хочуть користуватися статусом тимчасової охорони до 31 березня 2022 року.
Процедура триває від 5 до 15 хвилин і тимчасовий захист надається негайно.
ПРАВА ОСІБ:
Право на перебування на території Республіки Болгарія;
Право на письмову інформацію зрозумілою мовою про правила та умови тимчасової охорони;
Якщо вам надано тимчасовий захист, ви отримуєте:
– право на облікову картку іноземця, якому надано тимчасовий захист, – на строк захисту;
– Право на возз’єднання з сім’єю;
– Право на працю та професійне навчання;
– Право на освіту для учнів та право на доступ до дитячого садка для дітей віком до 6 років;
– Право на відповідне житло або засоби житла, якщо це необхідно;
– Право на допомогу для проживання та харчування в місцях проживання, зареєстрованих у Національному туристичному реєстрі, на загальну суму 40 лв. без ПДВ з особи за добу та харчування /сніданок, обід та вечеря/, вкл. туристичний збір, який сплачується постачальнику послуг. Допомога надається на термін до 3 місяців. Такі ж права матимуть особи, які виявили бажання отримати доступ до ринку праці в країні, і ця допомога надаватиметься до 1 місяця з дня звернення. Очікується, що термін дії програми буде з 24.02.2022 по 31.05.2022.
Закон про укриття і біженців вводить вимогу ст. 12 Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту, що іноземці, які користуються тимчасовим захистом, мають право на працю та професійне навчання. Звідси випливає, що громадяни України, які користуються тимчасовим захистом, можуть працювати в Болгарії без дозволу на роботу, реєструватися в бюро зайнятості у статусі людини, яка шукає роботу за своєю постійною або поточною адресою та користуватися послугами з працевлаштування та професійного навчання.
Громадяни України можуть отримати доступ до болгарського ринку праці для роботи за такими спрощеними процедурами:
- Громадяни України, які мають необхідні документи, що підтверджують болгарське походження, можуть почати працювати відразу після зареєстрування в Агенстві зайнятості (навіть до отримання посвідки на проживання). Для цього вони повинні мати трудовий договір з місцевим роботодавцем на термін не менше 6 місяців.
Додаткову інформацію про процедуру можна знайти тут: https://www.az.government.bg/pages/zaetost-na-lica-ot-bulgarski-proizhod/
- Громадяни України мають право на сезонну роботу до 90 днів у сільському, лісовому та рибному господарстві, готелях і ресторанах Болгарії без перерви протягом 12 місяців. Для цього потрібна реєстрація в органі зайнятості на підставі поданої роботодавцем декларації. Додаткову інформацію про процедуру можна знайти тут: https://www.az.government.bg/pages/sezonna-zaetost-do-90-dni/
- Громадяни України, які звернулися з проханням про міжнародний захист і провадження мають право працювати в Болгарії без дозволу на роботу, якщо процедуру не було завершено протягом трьох місяців з моменту подання заяви з незалежних від них причин. Декларування працевлаштування українців у цих випадках здійснюється місцевим роботодавцем, який прийняв їх на роботу за трудовим договором.
Додаткову інформацію можна знайти тут:
https://www.az.government.bg/pages/4ujdenci-po-chl29-bejanci/
- Українці та члени їхніх сімей, яким надано притулок або міжнародний захист у Болгарії, мають право працювати в Болгарії без дозволу на доступ до ринку праці. Люди, які мають статус біженця чи гуманітарного статусу, можуть зареєструватися в Бюро праці за своєю постійною або поточною адресо, як шукаючі роботу.
Люди із вразливих груп – діти до 18 років, діти без супроводу, вагітні жінки, батьки-одиначки з неповнолітніми, літні люди та люди з обмеженими можливостями, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям, психічні розлади, які постраждали від торгівлі людьми або постраждали від катувань, зґвалтування чи інших тяжких форм насильства, мають право на повне медичне обслуговування як громадяни Болгарії.
Банківські рахунки та дебетові/кредитні картки – законодавство країни дозволяє громадянам України відкривати банківський рахунок для основних операцій. Цей рахунок відкритий в левах і через нього можна здійснювати багато платіжних операцій – внесення, зняття грошей в касі чи банкоматі, перекази, в тому числі онлайн. Згідно із законодавством, банки пропонують платіжні послуги за цим рахунком безкоштовно або за розумну плату, незалежно від кількості послуг, що надаються через рахунок. Громадяни України можуть використовувати свої дебетові та кредитні картки Visa або MasterCard в межах денного ліміту, встановленого українськими банками, і до гарантійного ліміту для конкретної картки.
Дозволено в’їжджати у Болгарію з домашніми тваринами, незалежно від того, чи є у них чіп, що супроводжує паспорти чи довідки про щеплення. Відповідні болгарські органи запровадили спрощену процедуру для цих випадків.
Більше інформації з цього питання: https://www.bfsa.bg або пишіть на e-mail: ukraine@bfsa.bg
В’їзд до іншої країни можливий.
Проте, ЄС видав інструкцію, що люди, які біжать від війни в Україні, яким надано тимчасовий захист в одній європейській країні, але потім переведені в іншу європейську країну, повинні отримати від них новий дозвіл і документ (європейська країна, в яку вони вирішили переїхати). як особи, які перебувають під тимчасовою охороною. У цих випадках перший виданий тимчасовий охоронний документ підлягає знищенню.
На практиці це означає, що українці зареєструвалися на тимчасовий захист у Болгарії міг вирішити переїхати до іншої європейської країни. Там вони матимуть можливість перереєструватися та користуватися правами, які відповідна держава надає особам, які перебувають під тимчасовим захистом.
Важлива інформація для громадян України, які рятуються від війни:
Гаряча лінія: 02 90 55 555 та +380 322 465 075
Кризова лінія МЗС:
Телефон:+35929482404
crisis@mfa.bg
Посольство України в Болгарії
Гаряча лінія Посольства України в Болгарії – +359 878 015 102
Графік роботи: ЩОДНЯ З 9:00 до 21:00
Посилання на сторінку ФБ Посольства:
https://www.facebook.com/ukr.embassy.bg
ІНФОРМАЦІЙНИЙ САЙТ про права біженців України в Республіка Болгарія:
https://ukraine.gov.bg/ua/
Все про мобільних операторів на території Республіка Болгарії:
https://ukraine.gov.bg/ua/phone-services/
Локації отримання гуманітарної допомоги:
https://ukraine.gov.bg/ua/humanitarian-help/
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.