WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Чехія

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Способи перетину кордону громадянами України

Громадяни України мають право на безвізовий в'їзд на територію ЄС. В Чехію можна потрапити на власному автомобільному транспорті, пішки, автобусом, потягом та літаком (з країн, де є авіасполучення зі Чехією).

Якщо ви керуєте власним автомобілем, майте в наявності всі документи, пов’язані з автомобілем (водійське посвідчення, свідоцтво реєстрації автомобіля, страхування відповідальністі за шкоду, заподіяну експлуатацією транспортного засобу; якщо у вас немає міжнародної страховки, ви повинні оформити так зване прикордонне страхування). На кордонах утворюються великі черги, тому намагайтеся мати достатньо палива.Потяги та автобуси з українського кордону часто ходять безкоштовно, а на станціях є багато волонтерів, які допоможуть вам з подальшими маршрутам

На підставі яких документів можна перетнути кордон

Беріть із собою тільки найнеобхідніше, особливо всі необхідні документи (посвідчення особи, водійські права, паспорт), готівку, кредитні картки, ліки, якщо ви їх приймаєте, страхові документи. Якщо ви вакциновані проти Covid-19, візьміть довідку про щеплення. Паспорт не повинен бути біометричним.Якщо у вас немає паспорта, візьміть посвідчення особи, свідоцтво про народження або будь-який доступний особистий документ. Документи не обов’язково перекладати на чеську мову.Якщо ви їдете с дітьми, візьміть і на них усі наявні документи.Для в’їзду в Чехію, окрім паспорту, не потрібно ніяких спеціальних документів, візи чи чогось іншого.

Прибуття до Чехії

Після прибуття до Чехії необхідно звернутись до одного з Регіональних центрів допомоги Україні, які перебувають у всіх обласних (крайових) центрах республіки (Крайовий допоміжний центр допомоги Україні (КАЦПУ, чеською КACPU). У центрах проводиться обов’язкова реєстрація громадян України, де вони також можуть оформити тимчасову допомогу ЄС або заяву на набуття статусу біженця.
У центрі українці можуть вирішити питання, пов’язані з візою, медичною страховкою, отримати консультацію з працевлаштування та стати на біржу праці, отримати інформацію про доступні вакансії, дізнатися про школи та садки для дітей, отримати гуманітарну допомогу тощо.
Це центри «єдиного вікна», які надають візу, медичну страховку і направлення на житло, за адресою якого людину буде зареєстровано. Від звернення до центру до отримання всіх документів на руки зазвичай проходить 4 години.
В КАЦПУ нагодують, дадуть одяг і доглянуть дітей. Кожну родину супроводжує перекладач.
Відмовлятись від запропонованого житла не можна — можуть не поставити візу. Тим родинам, які самостійно знайшли житло до візиту до КАЦПУ, — швидке пріоритетне обслуговування. Сім'ї з маленькими дітьми проходять без черги. Житло можуть запропонувати у гуртожитку, в сім'ї, в спортивній залі — це вже кому як пощастить.

Статус українців у Чехії

Громадяни України, особи без громадянства, а також громадяни інших країн, які до 24 лютого 2022 року легально перебували на території України та не мають змоги безпечно повернутися до своєї країни, можуть претендувати на тимчасовий захист у Чехії.

Починаючи з 24 лютого до 21 березня 2022 року включно, переселенцям із України видавали "візу толерантності" (víza o strpenie). Наразі замість неї видають дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту. Отримати його можуть не лише ті, хто виїхав із України з початком війни, а й громадяни України та члени їхніх сімей, які до 24 лютого 2022 року вже перебували на території Чехії на підставі короткострокової візи чи безвізового режиму між ЄС і Україною.

Ті, хто до 22 березня 2022 року отримав візу толерантності, у своїх правах прирівнюються до тих, хто одержав тимчасовий захист. Захист надається терміном 1 рік.

Порядок надання тимчасового захисту

Положення закону «Про проживання іноземців на території Чеської Республіки» щодо надання візи для перебування понад 90 днів з метою дозволу перебування на території Чеської Республіки застосовують правило mutatis mutandis до порядку надання тимчасового захисту. Компетентним органом щодо процедури надання тимчасового захисту буде Міністерство Внутрішніх Справ або Поліція Чеської Республіки.

Тимчасовий захист надається максимальним терміном на 1 рік, однак термін може бути неодноразово подовжений. Надання тимчасового захисту стосується території Чеської Республіки і не дає права іноземцю виїжджати за кордон.

 

Заявник зобов’язаний особисто подати заяву про надання тимчасового захисту та пред’явити проїзний документ, якщо він має його при собі, та фотографію на вимогу.

 

Заява про надання тимчасового захисту не приймається, якщо:

  • заяву подано не особисто; або
  • заяву подає іноземець, який не є одним із правомочних осіб, або
  • заяву подано іноземцем, який звернувся за тимчасовим захистом до інших держав-членів Європейського Союзу; або
  • заяву подає іноземець, якому надано тимчасовий захист в іншій державі-члені Європейського Союзу.

Така заява буде повернута іноземцю. При цьому останнього буде повідомлено в усній формі про причину відмови. Слід звернути увагу на те, що проект закону «Про безпеку та медичне обслуговування» виключає можливість судового розгляду спорів.

У разі якщо тимчасовий захист буде надано, окреме письмове рішення не видається, натомість відповідна відмітка буде зроблена у паспорті заявника або ж у іншому документі про надання тимчасового захисту.

У разі, якщо компетентний орган не надає тимчасового захисту на місці, він видає заявнику довідку про звернення за тимчасовим захистом.

Слід також зазначити, що на момент надання посвідки на проживання з метою тимчасового захисту, розгляд заяви про видачу або продовження дії посвідки на проживання відповідно до закону «Про проживання іноземців на території Чеської Республіки» буде припинено.

 

Статус біженця

 

Кожен іноземець також може подати заяву про надання притулку в Чеській Республіці (azyl, біженець), але наразі це не рекомендується. Українцям набагато швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу, яка буде видаватися одразу.

 

Спеціальна довгострокова віза

 

З метою швидкої та ефективної допомоги громадянам України, які збігають до Чехії, МВС дозволило цим особам, які постраждали від збройного конфлікту, подати заяву на отримання спеціальної довгострокової візи. Віза видається з терміном дії 1 рік. Від заявника потрібен лише проїзний документ, якщо є, та фотографія, що посвідчує особу. Туристична страховка має бути організована таким чином, щоб заявнику не доводилося самостійно оплачувати медичні витрати. Однак, якщо у вас немає туристичної страховки, це не є перешкодою для оформлення спеціальної візи. Власники цієї візи можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу в Бюро праці, а потім влаштуватися на роботу. За наявною інформацією, можна припустити, що дозвіл на роботу не буде потрібно. Власники цієї візи також можуть подати заявку на отримання будь-яких пільг у матеріальній потребі. А саме, це регулярні добові та житлові надбавки, а також одноразова невідкладна допомога.

 

Заява на отримання спеціальної довгострокової візи

 

Заява про призначення спеціальної довгострокової візи подається на робочих місцях МВС і лише особисто. Запити, отримані не особисто, повертаються відправнику. Якщо батьки також подають заяву на спеціальну візу для своїх дітей, достатньо буде підтвердження їх проїзного документа або свідоцтва про народження. Їм не обов’язково везти дітей до МВС, але їм потрібна фотографія паспортного розміру.

 

До заяви пред’явіть

  • Заповнену форму, можна заповнити електронно яка доступна https://www.mvcr.cz/clanek/ua.aspx
  • Діючий паспорт громадянина для виїзду за кордон, якщо є.
  • Фотографії у форматі 45 х 35 мм.

 

Інформацію для громадян України надає:

  • Створена контактна інформаційна лінія для громадян України +420 974 801 802 (безперервний режим)
  • Електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz
  • Контактні центри допомоги Україні https://www.mvcr.cz/clanek/seznam-kontaktnich-asistencnich-center-pomoci-ukrajine.aspx
  • Центри підтримки інтеграції іноземців та неурядові некомерційні організації https://www.mvcr.cz/clanek/potrebujete-pomoci-nebo-poradit-jste-v-nouzi-nevite-jak-vyresit-svou-situaci.aspx

 

Порівняна таблиця статусів тимчасового захисту та біженця

 

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця

Строки отримання

Одразу

Через юридичну процедуру, строки невизначені

Можливість виїзду з території країни

Так

Так

Документи, що надаються та які отримує

Закордонний паспорт. У випадку втрати, отримати в посольстві України.

 

Документ, який посвідчує особу. У випадку втрати, отримати в посольстві України.

 

Можливість працевлаштування

Так

Так

Можливість відмови у наданні статусу

Ні

Так

Можливість повернення до України

Так

Так

Можливість орендувати житло

Так

Так

Можливість отримання освіти

Так

Так

Щомісячна грошова допомога

Так

Так

Отримання медичної допомоги

Так

Так

Фінансова допомога та робота в Чехії. Як отримати посібник для біженців

Кожен, хто подав заяву на одержання захисту, може звернутися за гуманітарною допомогою до чеського центру зайнятості – «Університет». Усім, хто звернувся, незалежно від віку, видають по 5000 крон (близько 200 євро). Заявку українською можна подати онлайн - https://davkyuk.mpsv.cz/uk/jazyk?url=%2F

Найшвидше виплатять гроші тим, хто відкриє рахунок в одному з банків Чехії. У деяких із них за відкриття рахунку пропонують додаткову допомогу 2500 крон. Наприклад, у банку ČSOB. Якщо після закінчення першої гуманітарної допомоги від центру зайнятості ваш соціальний і майновий стан не покращиться, то вам знову нададуть допомогу 5000 крон. І так упродовж 5 місяців.

Працевлаштування

Після прибуття в Чехію є можливість шукати роботу та укласти трудовий договір з обраним роботодавцем. Для початку роботи необхідно отримати дозвіл на роботу.Список вакансій доступний тут: Бюро праці Чеської Республіки (uradprace.cz)

Подати заяву на отримання дозволу на роботу, виданого Управлінням з питань праці, можна лише після влаштування на роботу та за умови укладеного трудового договору.Заява про надання дозволу на роботу може бути подана роботодавцем від імені громадянина України на підставі довіреності.Заява подається до регіонального відділення Управління праці, перелік яких доступний тут:Регіональні відділення (uradprace.cz)

Заявка подається за формою, доступною тут, її можна заповнити онлайн:Заява про видачу або продовження дозволу на роботу (mpsv.cz)

Адреси Регіональних центрів допомоги українцям

Прага — 5. mája 1640/65, 140 21 Praha 4-Nusle;

Старочеський край — Kremnická 239/7, 284 01 Kutná Hora; 17. листопада 1325, 293 01 Mladá Boleslav; Legionářů 400, 261 01 Příbram VII, Příbram.

Південно-Моравський край — Veletrhy Brno, as, Výstaviště 405/1, 603 00 Brno, Hala B;

Моравсько-Сілезький край — Černá louka 3235, Moravská Ostrava 702 00, Ostrava;

Устецький край — Hoření 3083/13, 400 11 Ústí nad Labem;

Південно-чеський край — Jihočeské letisko České Budějovice, as, areál letiska, odletový a príletový terminál, 370 01 Planá;

Оломоуцький край — 1. máje 803/1, 779 00 Olomouc;

Пльзенський край — Americká 2186/47, 301 00 Plzeň;

Злінський край — Krajský nemocnice T. Bati, 1. pavilón, budova U14, Havlíčkovo nábřeží 600, 760 01 Zlín;

Краловеградський край — Kongresové centrum Aldis, Eliščino nábřeží 375/1, 500 02 Hradec Králové;

Пардубицький край — Krajský úřed Pardubice, Komenského náměstí 120, 530 02 Pardubice;

Край Височина — Tolstého 1914/15, 586 01 Jihlava;

Ліберецький край — U Jezu 642/2A, 461 80 Liberec 2;

Карловарський край — Západní 1812, 360 01 Karlovy Vary.

Навчання в школах і дитячих садках

Усі діти можуть відвідувати початкову школу, навіть ті, хто перебуває в Чехії нелегально. Середню школу можуть відвідувати діти, які легально проживають в Чехії, принаймні в рамках безвізового режиму. Діти, які навчаються в початковій або середній школі, можуть відвідувати шкільну їдальню, клуб або центр досугу. Дитячі садки та художні чи мовні школи можуть відвідувати діти, які легально проживають у Чеській Республіці за спеціальною довгостроковою візою (та іншими довгостроковими візами чи перебуванням) або міжнародним та тимчасовим захистом.Діти іноземців також повинні відвідувати початкову школу в рамках обов’язкового відвідування школи.

Корисна інформація

Чеська Республіка (чеськ. Česká republika)

 

ЩОДО ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

  1. Способи перетину кордону громадянами України.

Громадяни України мають право на безвізовий в'їзд на територію ЄС. В Чехію можна потрапити на власному автомобільному транспорті, пішки, автобусом, потягом та літаком (з країн, де є авіасполучення зі Чехією).

Якщо ви керуєте власним автомобілем, майте в наявності всі документи, пов’язані з автомобілем (водійське посвідчення, свідоцтво реєстрації автомобіля, страхування відповідальністі за шкоду, заподіяну експлуатацією транспортного засобу; якщо у вас немає міжнародної страховки, ви повинні оформити так зване прикордонне страхування). На кордонах утворюються великі черги, тому намагайтеся мати достатньо палива.Потяги та автобуси з українського кордону часто ходять безкоштовно, а на станціях є багато волонтерів, які допоможуть вам з подальшими маршрутам

 

  1. На підставі яких документів можна перетнути кордон.

Беріть із собою тільки найнеобхідніше, особливо всі необхідні документи (посвідчення особи, водійські права, паспорт), готівку, кредитні картки, ліки, якщо ви їх приймаєте, страхові документи. Якщо ви вакциновані проти Covid-19, візьміть довідку про щеплення. Паспорт не повинен бути біометричним.Якщо у вас немає паспорта, візьміть посвідчення особи, свідоцтво про народження або будь-який доступний особистий документ. Документи не обов’язково перекладати на чеську мову.Якщо ви їдете с дітьми, візьміть і на них усі наявні документи.Для в’їзду в Чехію, окрім паспорту, не потрібно ніяких спеціальних документів, візи чи чогось іншого.

 

  1. Щодо отримання згоди одного з батьків для виїзду неповнолітніх дітей за кордон.

Документи – дозвіл батьків для перетину Чеського кордону не потребуються.

 

  1. Виїзд за кордон на власному автомобілі та які документи необхідно мати з собою.

Треба мати водійські права (українські-міжнародні), свідоцтво на ТЗ(транспортний засіб), державні номерні знаки на авто, також необхідно буде придбати поліс страхування «Зелена карта».

 

  1. Речі, які заборонено перевозити через кордон.

– зброя військових зразків всякого роду, боєприпаси до неї та військове спорядження;

–      наркотичні та психотропні речовини;

–      сильнодіючі отруйні, радіоактивні, вибухові речовини;

–  витвори мистецтва, культурні та історичні цінності (картини, скульптури, малюнки, акварелі, різноманітні види гравюр, мініатюри, вироби з фарфору, кришталю, кераміки, дерева, шкіри, коштовного та не коштовного каміння, дорогоцінних та недорогоцінних металів, кістки, предмети народних художніх промислів, гобелени, меблі, художній одяг та взуття, нумізматика, художня зброя, книги, рукописи, платівки, музичні інструменти, поштові марки тощо) та інші предмети, що складають значну художню, історичну, наукову та іншу культурну цінність;

 

  1. Розмір грошових коштів, який можна перевезти з собою.

Сума грошових коштів не визначена, але в разі перевезення суми, що більше 10 000 євро, рекомендовано мати документи, які підтверджують законність їх набуття власником та задекларувати їх.

 

ПІСЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ

Прибуття до Чехії.

Після прибуття до Чехії необхідно звернутись до одного з Регіональних центрів допомоги Україні, які перебувають у всіх обласних (крайових) центрах республіки (Крайовий допоміжний центр допомоги Україні (КАЦПУ, чеською КACPU). У центрах проводиться обов’язкова реєстрація громадян України, де вони також можуть оформити тимчасову допомогу ЄС або заяву на набуття статусу біженця.

У центрі українці можуть вирішити питання, пов’язані з візою, медичною страховкою, отримати консультацію з працевлаштування та стати на біржу праці, отримати інформацію про доступні вакансії, дізнатися про школи та садки для дітей, отримати гуманітарну допомогу тощо.

Це центри «єдиного вікна», які надають візу, медичну страховку і направлення на житло, за адресою якого людину буде зареєстровано. Від звернення до центру до отримання всіх документів на руки зазвичай проходить 4 години.

В КАЦПУ нагодують, дадуть одяг і доглянуть дітей. Кожну родину супроводжує перекладач.

Відмовлятись від запропонованого житла не можна — можуть не поставити візу. Тим родинам, які самостійно знайшли житло до візиту до КАЦПУ, — швидке пріоритетне обслуговування. Сім'ї з маленькими дітьми проходять без черги. Житло можуть запропонувати у гуртожитку, в сім'ї, в спортивній залі — це вже кому як пощастить.

Статус українців у Чехії

Громадяни України, особи без громадянства, а також громадяни інших країн, які до 24 лютого 2022 року легально перебували на території України та не мають змоги безпечно повернутися до своєї країни, можуть претендувати на тимчасовий захист у Чехії.

Починаючи з 24 лютого до 21 березня 2022 року включно, переселенцям із України видавали "візу толерантності" (víza o strpenie). Наразі замість неї видають дозвіл на проживання з метою тимчасового захисту. Отримати його можуть не лише ті, хто виїхав із України з початком війни, а й громадяни України та члени їхніх сімей, які до 24 лютого 2022 року вже перебували на території Чехії на підставі короткострокової візи чи безвізового режиму між ЄС і Україною.

Ті, хто до 22 березня 2022 року отримав візу толерантності, у своїх правах прирівнюються до тих, хто одержав тимчасовий захист. Захист надається терміном 1 рік.

Порядок надання тимчасового захисту

Положення закону «Про проживання іноземців на території Чеської Республіки» щодо надання візи для перебування понад 90 днів з метою дозволу перебування на території Чеської Республіки застосовують правило mutatis mutandis до порядку надання тимчасового захисту. Компетентним органом щодо процедури надання тимчасового захисту буде Міністерство Внутрішніх Справ або Поліція Чеської Республіки.

Тимчасовий захист надається максимальним терміном на 1 рік, однак термін може бути неодноразово подовжений. Надання тимчасового захисту стосується території Чеської Республіки і не дає права іноземцю виїжджати за кордон.

 

Заявник зобов’язаний особисто подати заяву про надання тимчасового захисту та пред’явити проїзний документ, якщо він має його при собі, та фотографію на вимогу.

 

Заява про надання тимчасового захисту не приймається, якщо:

  • заяву подано не особисто; або
  • заяву подає іноземець, який не є одним із правомочних осіб, або
  • заяву подано іноземцем, який звернувся за тимчасовим захистом до інших держав-членів Європейського Союзу; або
  • заяву подає іноземець, якому надано тимчасовий захист в іншій державі-члені Європейського Союзу.

Така заява буде повернута іноземцю. При цьому останнього буде повідомлено в усній формі про причину відмови. Слід звернути увагу на те, що проект закону «Про безпеку та медичне обслуговування» виключає можливість судового розгляду спорів.

У разі якщо тимчасовий захист буде надано, окреме письмове рішення не видається, натомість відповідна відмітка буде зроблена у паспорті заявника або ж у іншому документі про надання тимчасового захисту.

У разі, якщо компетентний орган не надає тимчасового захисту на місці, він видає заявнику довідку про звернення за тимчасовим захистом.

Слід також зазначити, що на момент надання посвідки на проживання з метою тимчасового захисту, розгляд заяви про видачу або продовження дії посвідки на проживання відповідно до закону «Про проживання іноземців на території Чеської Республіки» буде припинено.

 

Статус біженця

 

Кожен іноземець також може подати заяву про надання притулку в Чеській Республіці (azyl, біженець), але наразі це не рекомендується. Українцям набагато швидше та ефективніше оформити спеціальну довгострокову візу, яка буде видаватися одразу.

 

Спеціальна довгострокова віза

 

З метою швидкої та ефективної допомоги громадянам України, які збігають до Чехії, МВС дозволило цим особам, які постраждали від збройного конфлікту, подати заяву на отримання спеціальної довгострокової візи. Віза видається з терміном дії 1 рік. Від заявника потрібен лише проїзний документ, якщо є, та фотографія, що посвідчує особу. Туристична страховка має бути організована таким чином, щоб заявнику не доводилося самостійно оплачувати медичні витрати. Однак, якщо у вас немає туристичної страховки, це не є перешкодою для оформлення спеціальної візи. Власники цієї візи можуть подати заяву на отримання дозволу на роботу в Бюро праці, а потім влаштуватися на роботу. За наявною інформацією, можна припустити, що дозвіл на роботу не буде потрібно. Власники цієї візи також можуть подати заявку на отримання будь-яких пільг у матеріальній потребі. А саме, це регулярні добові та житлові надбавки, а також одноразова невідкладна допомога.

 

Заява на отримання спеціальної довгострокової візи

 

Заява про призначення спеціальної довгострокової візи подається на робочих місцях МВС і лише особисто. Запити, отримані не особисто, повертаються відправнику. Якщо батьки також подають заяву на спеціальну візу для своїх дітей, достатньо буде підтвердження їх проїзного документа або свідоцтва про народження. Їм не обов’язково везти дітей до МВС, але їм потрібна фотографія паспортного розміру.

 

До заяви пред’явіть

  • Заповнену форму, можна заповнити електронно яка доступна https://www.mvcr.cz/clanek/ua.aspx
  • Діючий паспорт громадянина для виїзду за кордон, якщо є.
  • Фотографії у форматі 45 х 35 мм.

 

Інформацію для громадян України надає:

  • Створена контактна інформаційна лінія для громадян України +420 974 801 802 (безперервний режим)
  • Електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz
  • Контактні центри допомоги Україні https://www.mvcr.cz/clanek/seznam-kontaktnich-asistencnich-center-pomoci-ukrajine.aspx
  • Центри підтримки інтеграції іноземців та неурядові некомерційні організації https://www.mvcr.cz/clanek/potrebujete-pomoci-nebo-poradit-jste-v-nouzi-nevite-jak-vyresit-svou-situaci.aspx

 

Порівняна таблиця статусів тимчасового захисту та біженця

 

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця

Строки отримання

Одразу

Через юридичну процедуру, строки невизначені

Можливість виїзду з території країни

Так

Так

Документи, що надаються та які отримує

Закордонний паспорт. У випадку втрати, отримати в посольстві України.

 

Документ, який посвідчує особу. У випадку втрати, отримати в посольстві України.

 

Можливість працевлаштування

Так

Так

Можливість відмови у наданні статусу

Ні

Так

Можливість повернення до України

Так

Так

Можливість орендувати житло

Так

Так

Можливість отримання освіти

Так

Так

Щомісячна грошова допомога

Так

Так

Отримання медичної допомоги

Так

Так

 

 

Фінансова допомога та робота в Чехії. Як отримати посібник для біженців

Кожен, хто подав заяву на одержання захисту, може звернутися за гуманітарною допомогою до чеського центру зайнятості – «Університет». Усім, хто звернувся, незалежно від віку, видають по 5000 крон (близько 200 євро). Заявку українською можна подати онлайн - https://davkyuk.mpsv.cz/uk/jazyk?url=%2F

Найшвидше виплатять гроші тим, хто відкриє рахунок в одному з банків Чехії. У деяких із них за відкриття рахунку пропонують додаткову допомогу 2500 крон. Наприклад, у банку ČSOB. Якщо після закінчення першої гуманітарної допомоги від центру зайнятості ваш соціальний і майновий стан не покращиться, то вам знову нададуть допомогу 5000 крон. І так упродовж 5 місяців.

Працевлаштування

Після прибуття в Чехію є можливість шукати роботу та укласти трудовий договір з обраним роботодавцем. Для початку роботи необхідно отримати дозвіл на роботу.Список вакансій доступний тут: Бюро праці Чеської Республіки (uradprace.cz)

Подати заяву на отримання дозволу на роботу, виданого Управлінням з питань праці, можна лише після влаштування на роботу та за умови укладеного трудового договору.Заява про надання дозволу на роботу може бути подана роботодавцем від імені громадянина України на підставі довіреності.Заява подається до регіонального відділення Управління праці, перелік яких доступний тут:Регіональні відділення (uradprace.cz)

Заявка подається за формою, доступною тут, її можна заповнити онлайн:Заява про видачу або продовження дозволу на роботу (mpsv.cz)

Адреси Регіональних центрів допомоги українцям:

Прага — 5. mája 1640/65, 140 21 Praha 4-Nusle;

Старочеський край — Kremnická 239/7, 284 01 Kutná Hora; 17. листопада 1325, 293 01 Mladá Boleslav; Legionářů 400, 261 01 Příbram VII, Příbram.

Південно-Моравський край — Veletrhy Brno, as, Výstaviště 405/1, 603 00 Brno, Hala B;

Моравсько-Сілезький край — Černá louka 3235, Moravská Ostrava 702 00, Ostrava;

Устецький край — Hoření 3083/13, 400 11 Ústí nad Labem;

Південно-чеський край — Jihočeské letisko České Budějovice, as, areál letiska, odletový a príletový terminál, 370 01 Planá;

Оломоуцький край — 1. máje 803/1, 779 00 Olomouc;

Пльзенський край — Americká 2186/47, 301 00 Plzeň;

Злінський край — Krajský nemocnice T. Bati, 1. pavilón, budova U14, Havlíčkovo nábřeží 600, 760 01 Zlín;

Краловеградський край — Kongresové centrum Aldis, Eliščino nábřeží 375/1, 500 02 Hradec Králové;

Пардубицький край — Krajský úřed Pardubice, Komenského náměstí 120, 530 02 Pardubice;

Край Височина — Tolstého 1914/15, 586 01 Jihlava;

Ліберецький край — U Jezu 642/2A, 461 80 Liberec 2;

Карловарський край — Západní 1812, 360 01 Karlovy Vary.

 

Навчання в школах і дитячих садках.

Усі діти можуть відвідувати початкову школу, навіть ті, хто перебуває в Чехії нелегально. Середню школу можуть відвідувати діти, які легально проживають в Чехії, принаймні в рамках безвізового режиму. Діти, які навчаються в початковій або середній школі, можуть відвідувати шкільну їдальню, клуб або центр досугу. Дитячі садки та художні чи мовні школи можуть відвідувати діти, які легально проживають у Чеській Республіці за спеціальною довгостроковою візою (та іншими довгостроковими візами чи перебуванням) або міжнародним та тимчасовим захистом.Діти іноземців також повинні відвідувати початкову школу в рамках обов’язкового відвідування школи.

 

Корисна інформація

Посольство України https://czechia.mfa.gov.ua/

Інформаційна лінія для громадян України (цілодобова) +420 974 801 802

E-mail ukrajina@mvcr.cz

Допомога із заповненням спеціальної форми довгострокової візи helpukraine@advoca.do

Контакти Департаменту притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки

https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-kontakty.aspx

Рекомендуємо відстежувати та черпати інформацію з офіційних джерел з органів влади Чеської Республіки

https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d

 

 

 

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.