WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Кіпр

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Що робити після приїзду до країни

Кіпр оголосив процедуру отримання Тимчасового захисту (Temporary residency) для українських біженців на Кіпрі.

Відповідно до ст. 5 Директиви Ради 2001/55/ЄС від 20.07.2001 Республіка Кіпр прийняла рішення про погодження на в’їзд на територію Кіпру таких категорій тимчасово переміщених осіб:

1) власники біометричних та небіометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон, незалежно від закінчення терміну їх дії.

2) власники ІD карток.

3) власники паспортів громадянина України;

4) Власники тимчасових проїзних документів, виданих Урядом України (якщо відсутні перелічені вище документи);

5) неповнолітні діти, інформація про яких внесена у паспорт матері. Свідоцтво про народження дитини приймається за умови, якщо його дійсність завірена дипломатичним представництвом України.

У випадку супроводження дитини не батьками вимагається письмовий дозвіл обох батьків з перекладом на грецьку/англійську мову.

Зазначені громадяни звільняються від обов’язку заповнювати «Cyprus Flight Pass», крім того, вони звільнені від тестування на Covid-19 перед відльотом до Кіпру, однак, після прибуття на Кіпр їм доведеться пройти тест на Covid-19 за державний кошт.

Аплікаційну форму про надання тимчасового захисту необхідно заповнити та подати до районної міграційної поліції міста, де ви проживаєте.

Громадянин України має особисто подати заявку ЗА ТАКИМИ АДРЕСАМИ.

 

  1. Nicosia: Asylum Service, 79 Arch. Makarios III Avenue, Afemia House 1077 Nicosia
  2. Larnaka: 34 Tasou Mitsopoulou, Larnaka 6027
  3. Limassol: 223 Fragklinou Rousvelt, Building “D. Nikolaou”, 2nd floor, Limassol, 3046
  4. Paphos: Corner of Eleftheriou Venizelou & Kanigkos 22, 2nd floor, Paphos, 8021
  5. Famagusta: 83 Eleftherias Street, TAPOLOS Bld, Deryneia Plaza, 1st floor, Deryneia 5380

Заявку можна подавати онлайн. Рішення також буде надано онлайн, але станом на 01.04.2022 року ще невідомо електронного ресурсу для виконання такої можливості.

Що таке тимчасовий захист?

Тимчасовий захист – це прискорений режим надання захисту на відміну від процедури надання притулку, яка є більш складною.

Надається лише громадянам України, які прибулі на Кіпр після 24.02.2022.

Українцям, які перебувають на Кіпрі по робочій візі, термін перебування в країні буде продовжено автоматично.

Українцям, які перебувають на Кіпрі терміном 90 днів, та виїхали з Україні до 24 лютого 2022 року, тобто прибули на Кіпр до 24.02.2022, буде дозволено залишитись на території Кіпру ще 90 днів.

Права громадян України, які отримають Тимчасовий захист:

- вид на проживання;

- доступ до ринку праці;

- житло;

- медична допомога;

- доступ до освіти дітей у державних школах.

Портал для отримання допомоги українцям на Кіпрі, це «Українці на Кіпрі» - телеграм-чат. Мова - російська.

Податися на Temporary Protection можливо в любому «immigration unit» у всіх великих містах. Потрібно приходити в районний міграційний офіс того району, в якому знаходиться ваша адреса проживання (який ви вказали в анкеті). Наприклад, якщо ви вказуєте адресу з району Пафос, то прийти в міграційний офіс Лімассола ви не можете. Вас відправлять до Пафосу.

Сьогодні заяви приймають в українців, які влетіли на Кіпр після 24.02.2022 року. Для «застряглих туристів» – чекаємо на окреме розпорядження МВС Кіпру або міграційної служби.

Заяви подаються у порядку живої черги. Залежно від завантаженості ви можете прийняти документи в той же день або призначити дату/час подачі в інший день.

Відділи immigration працюють з 7:30 до 13:30 у будні. Як правило людей, які прийшли до 13:30, приймають «до переможного кінця».

У Лімасолі черги великі і прийом заяв триває досить повільно. Люди пишуть, що приходили до 9:00 і йшли близько 16:00.

У Лімассолі для того, щоб увійти в будинок для подачі потрібно обов'язково мати свіжий rapid test на Covid (навіть вакцинованим). У Нікосії у щеплених тест не вимагають. Тест можна зробити майже в будь-якій аптеці за 4-6 євро, але краще про це подбати заздалегідь. після отримання результату самого тесту, ще потрібно завантажити QR-код на сайті.

Для маленьких дітей, які не здатні всидіти на стільці для фотографування, бажано мати з собою фотографію для документів.

Після подачі вам видається два документи:

- Чек-підтвердження прийняття вашої анкети на розгляд

- ARC – Alien Registration Certificate (жовтий папірець) – сертифікат про реєстрацію вас як іноземця на Кіпрі. Його номер (05……..) є вашим основним номером на Кіпрі. З цим документом ви можете відразу шукати та влаштовуватися на роботу.

УВАГА!

Не загубіть цей папірець, бо буде дуже складно отримати дублікат. Прийдеться оформляти по новій, а зі збігом 90 днів з дати перетину кордону Вас можуть депортувати до України.

Через деякий час час (від кількох тижнів до місяців) вам надішлють лист на вказану адресу із запрошенням отримати пластикову картку Residence Permit (Вид на проживання).

Для отримання соціальної допомоги та постановки на облік для отримання медичного обслуговування необхідно звернутися до District Office своєї провінції.

Кіпр виконує рішення Ради ЄС 2022/382 про надання українцям Тимчасового захисту. Далі описується як у реальності на Кіпрі справи з виконанням цієї директиви та тими правами, які вона дає українцям, які потрапляють під її захист (станом на 18.03.2022).

В’їзд

Офіційно: Кіпр спростив в’їзд на територію країни для українців скасувавши необхідність віз та cyprus flight pass, а також дозволивши в'їзд за внутрішніми документами (українськими id-картами та українськими внутрішніми паспортами).
По факту: найчастіше це виконується, але є шорсткості: жодних офіційних документів про спрощення режиму в’їзду в публічному доступі немає, крім єдиного анонсу на сайті консульства Кіпру у Варшаві. Як результат - авіакомпанії часто не в курсі цих змін і трапляються поодинокі випадки, коли людям відмовляють у посадці через відсутність cyprus flight pass або закордонного паспорта. Загалом можемо констатувати, що в’їхати без закордонного паспорта можливо.

Право на проживання на Кіпрі

Офіційно: Кіпр надає дозвіл на проживання (ВНЖ) через процедуру «тимчасового захисту» українцям, які тікають від війни.
По факту: З 14 березня CRMD та Immigration Unit у всіх великих містах почали приймати заяви від українців для подання заяви на отримання «тимчасового захисту». Іноді заяви приймають одразу (у порядку живої черги), іноді призначають апоінтмент для подання через кілька днів. Після подачі видають Alien Registration Certificate (ARC), але безпосередньо картку, що підтверджує ВНЖ, поки не видають і терміни розгляду справ поки не зрозумілі. При цьому незважаючи на те, що МВС заявило, що основним критерієм для видачі тимчасового захисту буде те, що претендент був резидентом України станом на 24.02.2022, а не дата прильоту на Кіпр, людям, які прилетіли до 24.02, поки не видаються навіть ARC і їм обіцяють. «Передзвонити коли-небудь пізніше».

Доступ до житла

Офіційно: Українці, які отримали тимчасовий захист, мають доступ до безкоштовного житла.
По факту: Міністерство туризму заявило, що зарезервувало 3000 готельних номерів для українців, але не дало жодних інструкцій як ними скористатися. Будь-яка виразна комунікація з боку уряду з цього питання повністю відсутня. Поки що нам невідомо жодного випадку, коли житло українському біженцю було б надано за рахунок держави. Всі розселення виробляються за рахунок волонтерів та людей, які готові надати біженцям кімнату у своєму будинку. Теоретично можна розраховувати на розміщення у таборі біженців разом із сирійськими біженцями, але швидше за все українські біженці (серед яких переважно жінки та діти) не захочуть там жити. Ті хто може собі це дозволити шукає житло самотужки.

Соціальне забезпечення (фінансова підтримка).

Офіційно: Кіпрський уряд не робив жодних публічних заяв про те, що українським біженцям надаватиметься фінансова підтримка

По факту: Нам нічого не відомо про те, щоб надавалася будь-яка фінансова підтримка.

Медична допомога

Офіційно: Українці, які отримали тимчасовий захист, мають доступ до безкоштовної медицини.

По факту: Поки що це питання не врегульоване і ми стикаємося з багатьма скаргами, що українці не можуть отримати доступ до безкоштовної медицини. У системі GESY (державне медичне страхування) зареєструватися не можна. Приватні лікарі не мають жодних інструкцій щодо безкоштовного обслуговування українців. Іноді у державних лікарнях “як виняток” українців лікують безкоштовно, але є приклади і коли беруть гроші.

Доступ до освіти для дітей та підлітків

Офіційно: Українці, які отримали тимчасовий захист, мають доступ до безкоштовної освіти.
По факту: Міністерство освіти поки не вийшло з будь-яким конкретним рішенням, що робити українським школярам на Кіпрі. Судячи з їхніх публічних заяв місць у державних школах на всіх не вистачить, навіть навчання в них ведеться грецькою мовою, якої українські школярі в більшості випадків не знають. Поки що ні про який масовий прийом українських школярів у місцеві школи не йдеться – міністерство “розглядає варіанти”. У поодиноких випадках “як виняток” державні школи приймають дітей українських біженців. Університет Кіпру в приватному порядку пообіцяв видати стипендії (на навчання та проживання) 10 (десяти) українським студентам.

Доступ до ринку праці

Офіційно: Українці, які отримали тимчасовий захист, мають доступ до ринку праці.

По факту: ARC, що видається після подачі в Immigration, дійсно дає можливість офіційно влаштовуватися на роботу. Про успішні випадки нам поки що нічого не відомо, але виглядає так що це одна з небагатьох зон, яка не є проблемною. Важливо враховувати ринок праці Кіпру сам по собі невеликий і відносно легко можна буде знайти лише сезонну роботу в туристичному секторі (прибирання готелів) та IT.

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.