WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Румунія

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Способи перетину кордону громадянами України

Перетнути кордон ви можете: пішки, на авто, на автобусі, поїзді, а також через паромну переправу.

   Так, для перетину кордону з Румунією діють наступні пункти пропуску:

  • автомобільні пункти пропуску: «Дякове» («Халмеу»), «Солотвино» («Сігету Мармацієй»), «Порубне» («Сірет»);
  • залізничний пункт пропуску: «Дякове» («Халмеу»)
  • морський пункт пропуску: «Орлівка» («Ісакча»).

 

     Однак, слід мати на увазі, що пішки можна перетнути кордон лише на пунктах пропуску «Порубне» та «Солотвино».

     Також потрапити до Румунії можна через пункти пропуску з Молдовою: Костешти-Стинка, Джурджулешти-Галац, Липкани-Редеуць-Прут.  

При цьому, на сайті Державної прикордонної служби України можна перевірити актуальний  перелік пунктів пропуску, які функціонують та переглянути інтерактивну мапу пунктів пропуску/КПВВ, де також є інформація про завантаженість.

Крім того, ДПС України запустила сервіс Кордон on-line , де в режимі реального часу через камери можна спостерігати за рухом на окремих пунктах пропуску.

В Румунії також створено сайт, де можливо моніторити актуальну завантаженість на пунктах пропуску, зокрема за посиланням: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline.

Що стосується транспорту, на сайті Укрзалізниці за посиланням: https://uz-vezemo.com/?fbclid=IwAR0P87VHKvBmD36KXE14ltSk4WTpIbzyTU_QjQiK0yCpiNOY2_V4U-C2bQI можливо відстежувати графік відправлення евакуаційних безкоштовних поїздів до Молдови.

Окрім того, існують багато каналів, де ви можете знайти перевізника до кордону Румунії, серед яких:

На підставі яких документів можна перетнути кордон.

Для дорослих – будь-який національний документ, що посвідчує особу, зокрема:
• біометричний закордонний паспорт громадянина України;
• небіометричний закордонний паспорт громадянина України;
• внутрішній паспорт України у вигляді книжечки;
• внутрішній паспорт у вигляді пластикової картки.
Для дітей:
• свідоцтво про народження;
• довідка, що підтверджує народження дитини, що видана лікувальним закладом;
• національний документ, що посвідчує особу (за наявності).
Однак, якщо у вас відсутні будь-які документи, які посвідчують вашу особу або дитини, ви також маєте право перетнути кордон з Румунією, запросивши на пункті пропуску притулок.

Щодо отримання згоди одного з батьків для виїзду неповнолітніх дітей за кордон

Дитину може супроводжувати один із батьків, баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим або інша особа, уповноважена одним з батьків. При цьому, у такому випадку для виїзду дитини повинні бути наявні документи, що підтверджують сімейні зв’язки супроводжуючої особи з дитиною (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо)
При цьому, дозвіл іншого із батьків не потрібен.
Однак, у випадку виїзду дитини в супроводі особи, яка не є одним із її батьків, бабою, дідом, братом, сестрою, мачухою або вітчимом нотаріально посвідчений дозвіл одного із батьків є необхідним.

Виїзд за кордон на власному автомобілі та які документи необхідно мати з собою

Документи, які необхідно мати з собою для перетину кордону:
- посвідчення водія, яке відповідає міжнародним вимогам.
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), у якому особиста інформація повинна дублюватися латиницею.
- розпізнавальний знак України на автомобілі (UA – розміщується на транспортних засобах позаду).
- державний номерний знак на автомобілі. Якщо у вас індивідуальний номерний знак автомобіля, пам’ятайте, що він діє лише на території України. За кордон можна виїжджати лише на державних номерних знаках.
Окрім того, обов’язково потрібно оформляти Зелену карту (європейську страховку). Дешевше це зробити в Україні, наприклад через онлайн-сервіси (навіть якщо у вас не буде роздрукованої страховки, електронний її варіант теж підходить) або у страхових кабінках на під'їзді до кордону. У Румунії вона вам коштуватиме приблизно 100 євро на 30 днів.
Окрім того, не забудьте купити рівнету (віньєтку) – її можна придбати просто на кордоні або на будь-якій заправці, вартість на два місяці – близько 7 євро. Інакше вам загрожує чималий штраф (більше ніж 200 євро) за несплату дорожнього податку.
І ще, якщо ви поки що вдома, і ваша машина «взута» у шиповану гуму, пам'ятайте – такий вид покришок на території ЄС заборонено. Якщо є можливість - "перевзуйтеся", інакше доведеться це робити тут або, ймовірно, сплатити "болісний" штраф.

Перетин кордону з домашніми тваринами. Необхідні документи

Національне управління санітарної ветеринарної та харчової безпеки Румінії (ANSVSA) надало тимчасове відступлення від дотримання деяких правил щодо ввезення домашніх тварин з України на територію країни. Якщо тварина не вакцинована проти сказу (або вакцинація недійсна) або тварина не ідентифікована за допомогою мікрочіпа/татуювання, після перетину кордону вам запропонують заповнити спеціальну форму розташування тварини, яку можна скачати з веб-сайту ANSVSA (Національне управління санітарної ветеринарії та безпеки харчових продуктів) за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfuCwVV3vsT3ztx5nGhi5W9SaALqlNpCga9EOg9JRzRO7G6tw/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0)

Після чого ви зможете виконати всі формальності та необхідну процедуру для отримання документів на вашого улюбленця.

Що робити після приїзду до країни (Румунія)

Громадянин України, який в’їжджає до Румунії на умовах безвізового режиму (з біометричним паспортом), може перебувати в Румунії до 90 днів протягом 180 днів.

Після перетину кордону, ви можете попросити про притулок на будь-якому пункті румунського кордону, в кожному відділенні поліції, в структурах Головної міграційної інспекції.

Також, якщо ви не маєте бажання отримати статус біженця, ви можете попросити тимчасовий захист, який надається Генеральною інспекцією з імміграції категоріям, якщо ви відповідаєте умовам та перебуваєте у пункті перетину державного кордону Румунії, у тому числі в транзитній зоні, або на території Румунії.

Для українців в Румунії відкрили шість центрів, де можуть безпечно розміститися біженці. Вони розташовані в Тімішоарі, Марамуреші, Сучаві, Джурджу, Тульчі та Бухаресті. Так, уряд Румунії безкоштовно розміщує матерів із України з дітьми без чоловіків на любий строк. При цьому, харчування також надається безкоштовне.

Однак, ви можете самостійно здійснити пошук житла, зокрема за наступними посиланнями:

https://sprijindeurgenta.ro/

https://refugees.ro/

https://unacoperis.ro/uk

https://www.shelter4ua.com/ua?fbclid=IwAR0p_mZkcxNG_ciifKvgYGUfIF2MW_w8tpDvc5EzYiWd5wQGdvNTLs6w_Kg

https://shelter.dopomagai.org/

https://ru.eu4ua.org/

Також, для пересування по містам в Румунії, ви можете знайти маршрути, придбати квиток та дізнатись розклад пасажирських поїздів від найбільших залізничних операторів: CFR Călători, Transferoviar Călători, Regio Călători, Interregional Călători та Astra Trans Carpatic за посиланням:

https://www.cfrcalatori.ro

https://mersulrenurilor.infofer.ro/

При цьому, безкоштовно їздити по Румунії українці можуть з залізним оператором CFR Călători. Також, безкоштовними є поїздки біженців з Румунії в Угорщину. Отже, CFR Călători видає безкоштовні квитки до кордону, а провідник MAV з кордону, по території Угорщини, до Будапешта або до наступного кордону.

Тут ви можете знайти маршрути та розклад автобусів і маршруток/максітаксі між основними містами Румунії з даними безпосередньо від найбільших операторів. Також можна купити квитки:

https://www.autogari.ro/ 

https://www.mersulautobuzelor.ro/

Для таксі краще користуватися Free Now, Uber або Bolt. Ці послуги охоплюють усі великі міста Румунії. Усі програми доступні англійською мовою.

Під час перебування в Румунії, слід звернути увагу, що громадянин України, який прибув до Румунії і перебуває в Румунії більше 183 днів протягом будь-якого періоду з 12 послідовних місяців, який закінчується у відповідному календарному році, зобов’язаний заповнити форму «Опитувальник для встановлення податкового резидентства особи після прибуття до Румунії». Фізичні особи-нерезиденти повинні зареєструвати анкету в компетентному центральному податковому органі протягом 30 днів після закінчення 183-денного терміну перебування в Румунії.

Якщо фізична особа стає резидентом Румунії лише на період фінансового року, ця особа має повне податкове зобов’язання в Румунії лише за той період року фінансового року, в якому громадянин України вважається резидентом.

На період фінансового року, відповідно з дати прибуття до Румунії до дати, коли громадянин України стає резидентом Румунії, фізична особа вважається нерезидентом, що підлягає оподаткуванню лише за доходи, отримані з Румунії (податковий дохід та соціальні внески).

Основними елементами, які враховуються для встановлення резидентства, згідно з Податковим кодексом, є:

- місце проживання в Румунії;

- постійне житло в Румунії, яке може перебувати у власності чи в оренді;

- життєво важливі інтереси, розташовані в Румунії;

- особа перебуває в Румунії протягом періоду, що перевищує загальну суму 183 дні, протягом будь-якого періоду з 12 послідовних місяців у відповідному календарному році.

При цьому, щодо житлоплощі, де ви будете жити в Румунії, ви повинні знати, що „Особа, яка приймає іноземця, який законно в'їхав на територію Румунії, зобов'язана повідомити про це компетентний територіальний орган поліції протягом 3 днів з дати надання прийому. Невиконання зобов'язання за повідомленням вважається правопорушенням та карається штрафом у розмірі від 100 до 500 леїв відповідно до положень статей 12, 134 та 135 Термінової Постанови Уряду № 194/2002 про статус іноземців”.

Для реєстрації надання прийому як альтернатива існує можливість реєстрації на порталі Генеральної інспекції з імміграції - https://portaligi.mai.gov.ro/inregistrarestraini/.

У разі розміщення в готелях або інших туристичних об'єктах ви повинні виконати формальності реєстрації в адміністрації відповідного місця, яка протягом 24 годин повідомить необхідні дані до компетентного територіального органу - поліції. У цьому випадку дані також надаються співробітникам поліції з Головної Імміграційної Інспекції та Головної Інспекції Румунської Поліції, на їх запит.

Фінансової підтримки на оренду житла наразі немає, але фізичні та юридичні особи, які приймають людей із зони конфлікту в Україні, отримують відшкодування витрат на добове проживання та харчування.

 

Документи, необхідні на кордоні та для подальшого перебування на території країни

Для дорослих – будь-який національний документ, що посвідчує особу, зокрема:
• біометричний закордонний паспорт громадянина України;
• небіометричний закордонний паспорт громадянина України;
• внутрішній паспорт України у вигляді книжечки;
• внутрішній паспорт у вигляді пластикової картки.
Для дітей:
• свідоцтво про народження;
• довідка, що підтверджує народження дитини, що видана лікувальним закладом;
• національний документ, що посвідчує особу (за наявності).
При цьому, додатково буде в нагоді взяти медичну документацію, документи про родинні зв’язки, освіту.

COVID - карантин, тести у країні (Румунія)

Українці можуть в'їхати до Румунії без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.
Також, у зв’язку з воєнною ситуацією на Україні, уряд Румунії звільнив українців від обов’язку перебувати на карантині.
Однак, рекомендуємо за можливості взяти із собою все ж таки сертифікат про вакцинацію для можливості отримання бустерної дози вакцини та для уникнення будь-яких можливих непорозумінь у майбутньому в разі погіршення епідеміологічного стану в Румунії.

Статус біженця чи Статус «тимчасового захисту» у країні

Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування тощо). 

 

Тимчасовий захист

Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, втім, особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС (Румунія є членом ЄС), можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.

Тимчасовий захист надається Генеральною інспекцією з імміграції категоріям осіб, які відповідають умовам та перебувають у пункті перетину державного кордону Румунії, у тому числі в транзитній зоні, або на території Румунії.

В умовах масового напливу переміщених осіб з України, вам буде наданий тимчасовий захист, якщо ви належите до однієї з наступних категорій осіб:

  1. a) громадяни України які проживали в України до02.2022;

б) неукраїнські громадяни третіх країн або особи без громадянства, які отримали в Україні до 24.02.2022 р. форму міжнародного захисту або еквівалентну форму національного захисту;

в) члени сім’ї осіб передбачених у a) і б), незалежно від того якщо член сім’ї може повернутися в безпеці у свою країну або область звідки родом;

г) громадяни третіх країн, які не є громадянами України, та особи без громадянства, які доводять, що вони законно проживають в Україні на підставі дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і які не можуть безпечно та безпечно повернутися до своєї країни чи регіону походження;

 

Строк дії тимчасового захисту в Румунії – 1 рік починаючи з 04.03.2022року, з можливістю продовження до 6 місяців.  

 

Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право на:

- дозвіл на проживання на період тимчасового захисту;

- доступ до роботи;

- доступ до освіти: діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;

- забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);

- доступ до соціального забезпечення;

- доступ до медичного обслуговування;

- право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;

- можливість отримати статус біженця у майбутньому;

- можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.

 

 

Статус біженця (надання притулку)

Статус біженця застосовують до людей, яких переслідують індивідуально через соціальну, політичну, расову групу. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.

Якщо людина подала заяву на статус біженця, то йому необхідно перебувати у тій країні, де було подано заяву. До того ж коли особа буде очікувати рішення вона не зможе виїхати до іншої країни.

Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціально-побутові послуги та укладання шлюбу.

Крім того, маючи статус біженця, ви маєте право залишатися на території Румунії та отримати дозвіл на проживання та проїзний документ для перетину державного кордону. Біженцю присвоюється персональний цифровий код, який вноситься до посвідки на проживання та до проїзного документа для перетину державного кордону.

Заява про надання притулку (статусу біженця) може бути подана будь-якою іноземною особою, яка перебуває на території Румунії або у пункті перетину кордону. Особа вважається шукаючим притулок з моменту, коли воно демонструє на те свою волю, виражену в письмовій або усній формі перед компетентними органами, показуючи, що воно вимагає захисту румунської держави. Якщо іноземна особа є неповнолітньою, заява про надання притулку може бути подана її законним представником у Директораті захисту прав дітей. Неповнолітні, які досягли 14-річного віку, можуть подати заяву про надання притулку від свого імені.

Якщо ви вже прибули до Румунії, ви можете звернутися до одного з Регіональних Центрів надання Житла та Процедур з отримання Притулку.

Як шукачу притулку вам буде видано бланк заяви про надання притулку, який можна заповнити за допомогою посадової особи або посадової особи, призначеної для отримання клопотання (якщо шукач притулку не може писати), відповідно до ваших усних заяв. Стандартну форму можна заповнити рідною мовою заявника. Не обов’язково використовувати румунську чи англійську.

Не лякайтеся, якщо при реєстрації вашої заяви про надання притулку вас попросять здати відбитки пальців і сфотографуватися. Як правило, це є частиною процедури надання притулку. Відбитки пальців і фотографії вводяться в загальну базу даних ЄС для того, щоб можна було відстежити, хто і в якій державі ЄС подав заяву про надання притулку. Дана процедура не застосовується щодо неповнолітніх у віці до 14 років

 

Ви зобов’язані пред’явити усі наявні документи, які стосуються Вашої особистої ситуації, а також документ, що засвідчує перетин державного кордону. Взамін Ви отримаєте документ, що посвідчує особу: тимчасовий документ, що посвідчує особу шукача притулку виданий Генеральним інспекторатом з питань імміграції (IGI).

Генеральний інспекторат з питань імміграції призначить дату попередньої співбесіди та повторної співбесіди для визначення форми захисту. Ви отримаєте сповіщення з датою та часом кожної співбесіди. Важливо, щоб Ви пройшли обидві співбесіди, представили всі наявні докази Вашої ситуації та правдиво відповіли на всі запитання. Конфіденційність наданої інформації гарантована законом.

Співбесіду проводить офіційний представник Генерального інспекторату з питань імміграції (IGI) в присутності перекладача. Переклад здійснюватиметься мовою, якою Ви володієте або припускається, що володієте. За Вашим бажанням у співбесіді може взяти участь також юрист Національної ради у справах біженців (CNRR) або представника Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNCHR).

Під час процедури надання притулку ви маєте право перебувати на території Румунії та користуватися захистом від видворення, екстрадиції, примусового повернення на кордон або вислання з території Румунії.

 

Серед прав шукачів притулку:

- право бути проінформованим про свої права та обов'язки та процедуру надання притулку.

- право на конфіденційність персональних даних.

- право отримати тимчасовий документ, що посвідчує особу, дійсний під час процедури надання притулку.

- право на участь у заходах культурної адаптації.

- право на проживання в центрах процедур та розміщення шукачів притулку при Генеральній інспекції з питань імміграції.

- право на безоплатну первинну медичну допомогу та відповідне лікування, невідкладну госпітальну допомогу, а також безоплатну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю.

- право на участь у національних програмах охорони здоров'я, спрямованих на профілактику, моніторинг та контроль трансмісивних захворювань у ситуаціях епідеміологічного ризику.

- право шукачів притулку з особливими потребами на отримання відповідної медичної допомоги. Право на доступ до ринку праці на умовах, встановлених законом для громадян Румунії, після закінчення 3-місячного періоду з дати подання заяви про надання притулку.

Шукачі притулку також отримують фінансову допомогу від Румунської держави у розмірі 20 RON (приблизно 4 євро) / особу / день, що виплачується щомісяця.

 

 

Переваги та недоліки Статусу біженця (надання притулку) чи Статус «тимчасового захисту»

 

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця (надання притулку)

Строки отримання

Відразу після перетину кордону країни ЄС (Румунії)

В різних випадках від 3 до 12 місяців

Можливість виїзду з території країни

Особа має право виїхати до іншої країни

Особа не має права на виїзд до іншої країни і повинна залишатися протягом всього строку розгляду заяви для отримання статусу біженця

Документи, що надаються та які отримує

У особи залишаються всі документи і особа отримує дозвіл на проживання на території Румунії, а також персональний цифровий код, який ви зможете використовувати у відношенні з румунською владою.

Особа віддає свій паспорт на весь час розгляду заяви на отримання статусу біженця і після задоволення заяви отримує відповідне посвідчення статусу біженця та посвідку на проживання

Можливість працевлаштування

Особа може відразу працевлаштуватися

Особа може працевлаштуватися після отримання статусу біженця

Можливість відмови у наданні статусу

Може бути відмовлено

Може бути відмовлено

Можливість повернення до України

У будь-який час

Після закінчення строку на який було надано статус біженця

Можливість орендувати житло

Відразу після отримання статусу

Відразу після отримання статусу

Можливість отримання освіти

Відразу після отримання статусу

Відразу після отримання статусу

Щомісячна грошова допомога

Надається

Надається

Отримання медичної допомоги

Надається

Надається

Ми б рекомендували перетинати кордон як звичайний громадянин, без отримання статусу біженця. Український біометричний паспорт дозволяє українцю перебувати 90 днів на території будь-якої країни ЄС. За цей час громадянин України можете або поїхати до іншої країни ЄС та оформити там статус біженця або оформити статус тимчасового захисту. Тобто необов’язково зупинятись у країнах, які межують з територією України, в т.ч Румунією.

Реєстрація українців в країні перебування (Румунія), порядок і строки

Якщо гр. України перетнув кордон по біометричному паспорті, то його легальний термін перебування на території Румунія становить 90 днів та він маєте право подорожувати до інших країн. Якщо гр. України вирішив залишитися на території Румунії і визначився з місцем проживання то він звертається відповідного органу для реєстрації.
Реєстрація в пункті прийому біженців не є обов'язковою. До пункту слід звертатися, якщо ви не маєте де жити, потрібна їжа, не маєте речей першої необхідності, потрібна невідкладна медична допомога. В пункті прийому біженців можете отримати найважливішу інформацію.

Влаштування на роботу

Ви можете отримати роботу на території Румунії за наступних умов:
- якщо ви є власником довгострокової візи, виданої з метою роботи, і в’їхали на територію Румунії на підставі цієї візи, ви можете бути працевлаштовані на підставі індивідуального трудового договору, укладеного на визначений термін, на певний термін, протягом 9 місяців з календарного року без необхідності отримання дозволу на працевлаштування. Після закінчення цих 9 місяців громадяни України, які бажають залишитися в Румунії, можуть скористатися продовженням права на тимчасове проживання з метою роботи за умови отримання дозволу на працевлаштування та наявності індивідуального трудового договору на повний робочий день, зареєстрованого в загальній реєстру працівників, який показує, що отримана заробітна плата є принаймні на рівні мінімальної базової зарплати брутто.
- якщо ви попросили про надання міжнародного захисту, ви маєте право працювати на тих самих умовах, що й громадяни Румунії, через 3 місяці з моменту подачі заяви та протягом усього періоду процедури надання притулку.
Однак, якщо ви не подавали заяви на отримання якої-небудь форми захисту, ви можете працювати без дозволу на працевлаштування. Для працевлаштування вам не доведеться звертатися за візою. Якщо ви хочете влаштуватися на роботу у сферу, в якій у вас є досвід або по якій ви вчилися і у вас немає необхідних документів (дипломів, сертифікатів, атестатів), вам доведеться дати заяву під свою власну відповідальність про те, що ви пройшли певну підготовку або маєте досвід роботи в цій області (однією з вимог є відсутність судимості). Якщо у вас є освіта в області медицини, стоматології, ветеринарії, фармації, архітектури або будь-якої іншої вільної професії, і ви хочете працювати в Румунії, вам буде необхідно надати підтверджувальні документи.
Громадяни України, що прибули в Румунію у зв'язку з озброєним конфліктом, також можуть скористатися стимулами для працевлаштування і захистом у рамках системи страхування по безробіттю на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, за умови, що вони зареєструються в повітових агентствах зайнятості і у Бухарестському агентстві зайнятості.

Фінансова і медична допомога українцям в країні (Румунія)

Для українців Румунія надає наступні медичні послуги:

 – якщо в’їзд до Румунії відповідає законодавчим умовам, відповідно, на основі біометричного паспорта: безкоштовну медичну допомогу та послуги по догляду, подібні до тих, які надаються громадянам Румунії, протягом 90 днів;

– громадяни України, які не користуються формою міжнародного захисту, але мають право на законне проживання, отримають послуги, зазначені вище, зі сплатою медичних внесків з дохoду, отриманого на місце роботи, або з дати подання ними декларації на сплату внеску на соціальне страхування;

– для громадян, які шукають притулку в Румунії: первинну медичну допомогу та лікування, невідкладну медичну допомогу в стаціонарі, а також безкоштовну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю,

– для громадян України, які користуються формою міжнародного захисту, які набувають якості застрахованих у системі соціального медичного страхування: безкоштовну медичну допомогу та послуги з догляду, подібні до тих, що надаються громадянами Румунії

Існують також клініки, що надають підтримку людям в уразливих ситуаціях або які потребують екстреної медичної допомоги, такі як: Sanador / Санадор, Regina Maria / Реджина Марія (пропонує безкоштовні медичні послуги громадянам України, в усіх поліклініках і партнерських центрах по всій країні), Medicover / Медікавер (підтримує українських матерів-біженців безкоштовними педіатричними консультаціями і спостереженням за вагітністю). Щоб отримати доступ до необхідних медичних послуг якомога швидше та легко, Medicover надає унікальний номер, за яким жінки-біженці в Україні можуть отримати інформацію: +4021 796 7391 (відповідає україномовний оператор та п’ять англомовних операторів).

Шукачі притулку отримують фінансову допомогу від Румунської держави у розмірі 20 RON (приблизно 4 євро) на особу на день.

Окрім того, якщо ви або член вашої родини залишили Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати, перебували в Румунії щонайменше 7 днів і вам потрібна грошова допомога для ваших основних потреб, ви можете отримати одноразову допомогу від УВКБ ООН.

 Реєстрація для отримання грошової допомоги є окремою від реєстрації на тимчасовий захист, яку проводить Генеральна імміграційна інспекція. Одержувачі, які відповідають вимогам, отримають 568 лей на людину, на місяць. Грошова допомога надається один раз на місяць протягом трьох місяців

 Так, для отримання грошової допомоги, вам необхідно заповнити форму за посиланням:https://dopomoha.ro/uk/finansova-pidtrimka-uvkb-oon?fbclid=IwAR0mBIzega7uZvX-l9BYlmBMmN500PfEuz0p9aQrajKHx2vvzfq-a3Ry9r0

 

Навчання в університетах і школах для українців в країні (Румунія)

Дітям гарантується безкоштовний доступ до освіти, незалежно від їх статусу в Румунії.
Для того, щоб інтегруватися в румунську систему освіти, неповнолітні, які шукають притулку або користуються іншою формою міжнародного захисту можуть пройти інтенсивний курс румунської мови.
Під час вступного курсу з румунської мови неповнолітні, які шукають притулку або користуються формою міжнародного захисту в Румунії, безоплатно можуть навчатися у школах, у навчальній діяльності теоретичного, практичного та рекреаційного характеру, без реєстрації їх наявності в офіційних документах (статус шукача притулку).
Також, всі діти та молоді люди з числа біженців мають можливість вступити до румунських навчальних закладів. У Румунії існує 45 шкіл, 10 гімназій та 3 університети з викладанням українською мовою.
Для українських учнів, які бажають вивчати румунську мову, шкільні інспекції створять необхідні умови та забезпечать відповідні кадри для виконання запиту.
У разі відсутності у вас документів, що підтверджують здобуту освіту в Україні, румунські вищі навчальні заклади, грунтуючись на власних критеріях і відповідно до передової міжнародної практики, оцінять результати вашого навчання, професійні якості та навички, а також приймуть рішення про визнання та нарахування перекладних навчальних кредитів.
У 2021-2022 та 2022-2023 навчальних роках студенти, громадяни України, можуть скористатися фінансуванням з державного бюджету або інших джерел за допомогою Міністерства освіти та вищих навчальних закладів відповідно.

Чи можна їхати далі до іншої країни ЄС після перетину кордону з Румунії без візи

У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Румунією по біометричному закордонному паспорту громадянина України, то він вільно може їхати в інші країни ЄС.
У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Румунією по будь-якому іншому документу, а не по біометричному паспорту, то громадянину необхідно звернутися до посольства/консульства тієї країни до якої він планує їхати далі для уточнення подальших дій і можливості перетину кордону країни до якої ви хочете виїхати.

Пункти допомоги - інформація для громадян України

Безкоштовне житло, транспорт або будь-яку іншу допомогу для українців можливо отримати в наступних групах:

                    Facebook Group: UNIȚI PENTRU UCRAINA;

                    Facebook Group: Voluntari în Europa;

                    https://t.me/romaniahelp2022;

                    https://www.facebook.com/groups/unitipentruucraina/;

                    https://t.me/+sd7n-wZZiPxiZjAy;

                    https://www.aid4ukr.com/

                Українці в Румунії - https://t.me/UkrainiansinRomania

                Допомога біженцям Chat: Telegram: Join Group Chat

                Допомога біженцям https://invite.viber.com/?g2=AQB2lKvU3ExV1U7Opp5ZM209DMPgcpO7%2FaF4Ce%2BXv2m6sNdI%2Fa49Z%2BwzTMdqQwhp

       Окрім того, допомогу для матері з дитиною в Бухаресті можливо отримати за посиланням:

 https://www.facebook.com/groups/2445149202283866/user/1233220068/ 

Волонтер після перетину кордону ttps://www.facebook.com/gabriela.carnarustanica 

Інформація про перетин кордону і пошук притулку https://dopomoha.ro/uk?fbclid=IwAR3WZ5IOaQOGkzxXruhLYPDvEel0MBob99IKIwRn9JYOwvqLEH5kuljRzyo

 

Повернення в Україну

Українці можуть повернутися на територію України в будь-який час, крім випадку коли ними було подано документи на отримання статусу біженця.

Тварини

На територію Румунії допускають українців з тваринами, навіть якщо останні не чіповані, не мають свідотства про вакцинацію та документів. Перетинаючи кордон, люди з тваринами мають відвідати санітарно-ветеринарний пункт та заповнити спеціальну форму.

Перелік організацій, що допомагають українським біженцям з тваринами:

Clubul de Excelenta Canina Patrocle Brasov – безкоштовна перетримка тварин та, в екстрених випадках, прихисток для невеликої родини з твариною.
Casa lui Patrocle – розміщення, притулок та ветеринарна допомога всім тваринам: собаки, коти, коні, велика рогата худоба та птахи. Знаходяться в Сучаві, у 40 кілометрах від кордону з Україною.
Save our Paws Association – допомога травмованим тваринам, лікування та перетримка. Знаходяться у місті Ясси.
MegaDreams Pet Taxi – інформаційна допомога в місті Ясси: найближчі притулки та ветеринарні клініки, додаткова їжа та вода.
Fight for Animals – медична допомога та тимчасовий прихисток у місті Бая-Маре

Офіційна інформація/веб-сайт та гаряча лінію для тих, хто приїздить в Румунію з України

(+4) 0219590 — Румунська прикордонна поліція;

(+4) 0214107513 — Головна інспекція з питань імміграції;

+40 21 230 3660 , Email: emb_ro@mfa.gov.ua, ambasadaucrainei@gmail.com - Посольство України в Румунії

112 — Служба екстреної допомоги;

119 — Кількість надзвичайних ситуацій, пов’язаних з дітьми (включаючи дітей без сім'ї);

https://t.me/diakove

https://t.me/+beC7MWQ4RVdlOTQy

https://t.me/porubnepunk

 

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.