Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
В Швецію можна потрапити на власному автомобільному транспорті, пішки, автобусом, потягом та літаком (з країн, де є авіасполучення зі Швецією).
Перетнути кордон українці можуть виключно з дійсним паспортом або іншим документом, який встановлює особу.
Громадянам України не потрібна віза для в'їзду до Шенгенської зони. Це означає, що громадянин України, який може надати чинний біометричний паспорт на шведському кордоні, може перебувати тут без в'їзної візи до 90 днів.
Громадяни України, які не мають біометричного паспорта, мають право в'їжджати та перебувати у Швеції протягом 90 днів за шенгенською візою.
Детальніше про перебування у Швеції без в'їзної візи
https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Visiting-Sweden/If-you-do-not-need-a-visa-to-travel-to-Sweden.html
Документи – дозвіл батьків для перетину Шведського кордону не потребуються.
Треба мати водійські права (українські-міжнародні), свідоцтво на ТЗ (транспортний засіб), державні номерні знаки на авто, також необхідно буде придбати поліс страхування «Зелена карта».
Отже, ви перебуваєте на шведській території. Перше, що вам необхідно зробити - подати прохання на отримання статусу біженця або отримати проживання з тимчасовим захистом.
Отримання статусу біженця можна або в поліцейській дільниці, або в Департаменті міграції Швеції, або безпосередньо в пункті розміщення біженців. Головне, що потрібно адміністративним органам, - встановити вашу особистість, тому всі початкові юридичні процедури будуть пов'язані саме з цим питанням.
ВАЖЛИВО!!!
Гривня у Швеції є неліквідною!!!! Звертаємо Вашу увагу на необхідність обміняти гривню на будь-яку іншу валюту, наприклад ЄВРО чи долари США в іншій країні, оскільки гривню у Швеції не обміняти.
Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування тощо).
Щодо процедури на отримання статусу біженця
Для успішної ідентифікації особистості ви повинні надати паспорт або інший документ, який підтверджує вашу особу. У разі якщо ви втратили його з поважної причини, потрібно про це повідомити, описавши докладно, як це сталося. Однак ваші справи підуть швидше, якщо ви покваптеся відновити документ у посольстві України в Стокгольмі за адресою Stjärnvägen 2 A, tr. 6 181 34 Lidingö.
Далі піде процедура зняття відбитків пальців. Після того як вас перевірять по базах даних на предмет причетності до тих чи інших кримінальних злочинів на території Швеції та ЄС, настане черга попередньої бесіди зі співробітником національного департаменту міграції. Вона може відбуватися в присутності членів правозахисних громадських організацій, причому в разі потреби вам може бути надано перекладача.
Саме в цей момент здобувачеві статусу біженця необхідно бути найбільш красномовним і переконливим. Буде краще, якщо він до того ж зможе підтвердити свою розповідь будь-якими документами. Варто зауважити, що розказана вами «жаліслива історія» повинна бути якомога більш правдивою, тому що інформація буде перевірятися, і в разі доведеного розбіжності зазначених відомостей невдалий претендент на статус біженця може бути оштрафований або навіть підданий тюремному ув'язненню, хоча до останнього справа доходить рідко.
Звертаємо увагу, що перевірятися будуть перш за все факти, а не їх експресивні оцінки. Крім того, якщо ви вже подавали прохання про надання статусу біженця в будь-якій іншій країні, потрібно обов'язково про це повідомити. Факти подібного роду легко перевіряються за дактилоскопічний даними, і ваша брехня в цьому випадку обернеться проти вас.
Щодо процедури отримання дозволу на проживання з тимчасовим захистом
Посвідка на проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист означає, що громадяни України і особи, які є біженцями або мають додатковий захист в Україні і покинули Україну після російського вторгнення, можуть отримати тимчасову посвідку на проживання в Швеції. Людина, що отримала дозвіл, матиме можливість отримувати допомогу з харчуванням і житлом, право на роботу, право на навчання дітей в школі і певну фінансову підтримку в Швеції. Директива поширюється на Громадян України, які мешкали в Україні до 24 лютого 2022 р. осіб, що мають вид на проживання в якості біженця або що мають статус додаткового захисту в Україні родичі двох вищезгаданих. Щоб підпадати під дію директиви, ви повинні залишити країну 24 лютого 2022 року або пізніше. Українці повинні мати діючий паспорт або інші українські документи, що засвідчують особу.
Отримати можна онлайн:
4 березня 2022 року ЄС прийняв рішення активувати Директиву про тимчасовий захист. Це означає, що прибулі з України люди можуть отримати тимчасову посвідку на проживання з правом на роботу в країнах ЄС. Швецька міграційна служба запевняє, що строк отримання тимчасової посвідки на проживання в Швеції складає декілька днів з моменту подачі заяви.
Адреси Шведської міграційної служби
Ви можете подати заяву в офісі Шведської міграційної служби за адресами:
https://www.migrationsverket.se/Kontakta-oss/Besok-oss/Ortsdata-svenska/Boden---Servicecenter.html
https://www.migrationsverket.se/Kontakta-oss/Besok-oss/Ortsdata-svenska/Malmo---Servicecenter.html
Після перетину кордону Ви повинні підтвердити свою особистість. Особи, які вчинили військові злочини, злочини проти людяності або інші тяжкі злочини, а також особи, що становлять загрозу безпеці Швеції, не мають права на тимчасовий захист. Щоб подати заявку, ви повинні зареєструватися і пред'явити закордонний біометричний паспорт або інші українські документи, що засвідчують особу.
В рамках процесу реєстрації у вас також будуть зняті відбитки пальців, і вас сфотографують. Ви отримаєте рішення про видачу посвідки на проживання протягом декількох днів. Потім ви отримаєте картку посвідки на проживання. Посвідка на проживання на підставі тимчасового захисту дає вам наступні права:
У вас є можливість отримати допомогу з житлом від Міграційної служби. У такому разі ви будете жити в одному з гуртожитків Міграційної служби. Ви не можете обирати населений пункт. Неповнолітніх без супроводу дорослих направлять в муніципалітет, який організовує для вас проживання.
Особи віком від 16 років мають право на роботу. Це зазначено у вашій картці посвідки на проживання. При пошуках роботи покажіть картку.
Ви маєте право звертатися за медичною допомогою. При зверненні до постачальника медичних послуг покажіть свою посвідку на проживання.
Ви маєте право на отримання грошової допомоги. Щоб подати заявку на отримання грошової допомоги, зверніться до Міграційної служби. Якщо ви неповнолітній без супроводу, ви отримаєте необхідну допомогу від муніципалітету, до якого вас направлять.
Щодо родичів
Родичі осіб, яким було надано посвідку на проживання на підставі тимчасового захисту, також мають право на такий дозвіл. Родичами вважаються особи, які перебувають в офіційному шлюбі або спільно проживають у фактичному шлюбі з особою, якій було надано дозвіл на проживання, а також діти особи, якій було надано дозвіл на проживання.
Більш детальна інформація доступна на сайті www.migrationsverket.se/ukraina
Строк дії посвідки на тимчасове проживання
Дозвіл на тимчасове проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист діє до 4 березня 2023 року. Дозвіл може бути продовжений на шість місяців двічі, тобто сумарно на один рік, потім іще на один рік, якщо країни-члени ЄС погодять таке рішення. Дія посвідки на тимчасове проживання може бути припинена достроково якщо ситуація в Україні покращиться.
Різниця між дозволом на тимчасове проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист та наданням притулку (статусу біженця, asyl)?
Якщо ви шукаєте притулку (asyl) та у той же час відповідаєте умовам для тимчасового захисту відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист, то ви отримаєте тимчасовий захист відповідно до Директиви, і це станеться досить швидко. Потім, на пізнішому етапі, Шведська міграційна служба оцінить, чи маєте ви право на отримання статусу біженця чи особи, що потребує захисту. На даний час ще не зовсім зрозуміло, як Шведська міграційна служба буде вирішувати такі справи. У будь-якому випадку під час розгляду вашої справи про надання притулку будуть дослідженні ваші індивідуальні обставини, і цей процес буде тривалішим.
Відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист, ви отримуєте дозвіл на проживання в Швеції до 4 березня 2023 року з можливістю продовження до 4 березня 2025 року, право на роботу в Швеції, частковий доступ до системи соціального захисту, право на навчання та медичне обслуговування. Ви не зможете прописатися в Швеції (folkbokföra), але маєте право залишатися тут, доки дійсна тимчасова посвідка на проживання.
У разі отримання притулку (статусу біженця або особи, яка потребує захисту) дозвіл на проживання становить 3 роки для біженців і 13 місяців для осіб які потребують захисту. Ваш статус діє безстроково (tills vidare), а дозвіл на проживання продовжується кожного разу на два роки. Ви отримуєте право на роботу, більш комплексні соціальні права та право на прописку у Швеції.
Порівняна таблиця статусів тимчасового захисту та біженця
| Статут тимчасового захисту | Статус біженця |
Строки отримання | Не більш 1 тижня | Через юридичну процедуру, строки невизначені |
Можливість виїзду з території країни | Так | Так |
Документи, що надаються | Закордонний паспорт. У випадку втрати, отримати в посольстві України. | Документ, який посвідчує особу. У випадку втрати, отримати в посольстві України.
|
Можливість працевлаштування | Так | Так |
Можливість відмови у наданні статусу | Ні | Так |
Можливість повернення до України | Так | Так |
Можливість орендувати житло | Так | Так |
Можливість отримання освіти | Так | Так |
Щомісячна грошова допомога | Так | Так |
Отримання медичної допомоги | Так | Так |
Номер телефону +46 771 235 235
Зі Швеції 0771‑235 235
https://ru-ru.facebook.com/groups/252153281796964/
Ви можете організувати своє проживання самостійно або отримати допомогу в розміщенні від Міграційної служби. Якщо ви вирішите організувати своє проживання самостійно, вам доведеться самостійно сплачувати орендну плату.
Зверніть увагу, що Міграційна служба має перелік житлових районів з соціальними та економічними проблемами. Той, хто вирішить жити в такому районі, може втратити право на фінансову допомогу з боку Міграційної служби.
Якщо домашня тварина з України потрапила до Швеції без перевірки митниками на кордоні, тварину необхідно якомога швидше доставити до ветеринара. Важливо спочатку зв’язатись з ветеринаром, тому що тварина не повинна контактувати з іншими тваринами або відвідувачами клініки.
Особи, які отримали посвідку на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, мають право працювати в Швеції з 16-річного віку. Ви можете звернутися до Служби зайнятості за допомогою в пошуку роботи. Ви можете зареєструватися в Службі зайнятості, відвідавши офіс обслуговування (Центр державних послуг). На даний момент неможливо зареєструватися в Службі зайнятості онлайн, тому що для цього необхідний шведський персональний номер.
Якщо ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви не будете зареєстровані в Швеції і, отже, не зможете отримати шведський персональний номер. Однак ви можете подати заяву на отримання координаційного номера. Це може полегшити контакти з роботодавцями, банками, державними службами тощо.
Відповідно до Директиви про тимчасовий захист діти мають право відвідувати шкільні і дошкільні заклади. Дошкільна і шкільна освіта в Швеції безкоштовні. Зв'яжіться з муніципалітетом, в якому ви живете, щоб отримати місце в дошкільному закладі або школі.
Якщо у вас немає власних грошей, ви можете звернутися за фінансовою допомогою до Міграційної служби. Грошей повинно вистачити на їжу, одяг і особисті витрати.
Відповідно до Директиви про тимчасовий захист дорослі в Швеції мають право на екстрену та невідкладну медичну та стоматологічну допомогу. Чи є допомога невідкладною вирішують медичні працівники. Ви також маєте право на догляд до, під час та після пологів, жіночу консультацію та допомогу відповідно до Закону «Про інфекційний захист».
Діти віком до 18 років мають право на медичне обслуговування та стоматологічну допомогу на таких самих умовах, як і всі інші діти, які проживають у Швеції. Медична допомога дітям зазвичай надається безкоштовно.
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.