WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Естонія

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

1.4. чоловіки старше 60-ти років;

1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Перетин кордону з Естонією

З 9 березня 2022 року біженці від війни в Україні можуть клопотати в Естонії про тимчасовий захист, подавши заяву у пункті обслуговування Департаменту поліції та прикордонної охорони.

Разом з отриманням тимчасового захисту надається дозвіл на проживання в Естонії на один рік та право на роботу, а дітям гарантується доступ до дошкільної та основної освіти.

Біженці від війни мають право на медичну страховку на тих же підставах, що й люди, що проживають в Естонії, право на отримання прожиткового та ряду інших посібників, право на участь у безкоштовних програмах мовної підготовки та адаптації тощо.

 Способи перетину кордону

Для виїзду з України потрібно перетнути сухопутний кордон з Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Літвою та Латвією. Ці країни також пов'язані з Естонією авіасполученням. Також можливо дістатися морським сполученням через Фінляндію чи Швецію, з яких ходить пасажирський паром. Рекомендується уникати маршрутів через Російську Федерацію та Білорусь.

Правила в'їзду

Віза для в'їзду в Естонію громадянам України не потрібна. Разом із громадянами України без візи до Естонії можуть в'їжджати також їхні родичі, які є громадянами будь-якої іншої країни.

Документи для в’їзду.

B'їжджати в Естонію без візи можна як за біометричним паспортом, так і за паспортом старого зразка, а також за іншими проїзними документами (дипломатичний паспорт, службовий паспорт, паспорт негромадянина / проїзний документ біженця, паспорт моряка).

В’їзд неповнолітніх.

При перетині кордону неповнолітній також повинен мати документ. Якщо супроводжуюча дитину особа не є його батьком або законним піклувальником, то для спрощення процедури рекомендується мати написаний від руки дозвіл із контактними даними батьків.

Естонська держава приймає всіх дітей громадян України незалежно від наявності документів. Після прибуття в Естонію військовий біженець у найближчий час повинен звернутися в посольство України в Естонії, де дані дитини занесуть в паспорт батька або видадуть сертифікат з особистими даними дитини. Якщо у громадянина України немає ніяких документів, то його громадянство буде встановлено за свідченнями на естонській межі.

Реєстрація на кордоні

На кордоні Естонії Департамент поліції і прикордонної охорони реєструє усіх військових біженців, що прибули з України, просить їх особисті дані і наявні документи і, при необхідності, направляє їх в найближчий приймальний пункт. Якщо біженці їдуть до своїх родичів або знайомих в Естонію, то в приймальний пункт їм спрямовуватися не обов'язково. Інакше наступним місцем є офіційний приймальний пункт. Вони відкриті в чотирьох регіонах - Таллінні, Тарту, Пярну і Раквере.

Інформація для тих, хто приїхав без документів (загубив, втратив, забув тощо)

Після приїзду без документів, які посвідчують особу в Естонію громадянин України повинен звернутися в посольство України (+372 601 5815, Lahe 6, 10150 Tallinn), де йому видадуть сертифікат з даними, що посвідчують особу. Члени сім'ї громадян України (діти, батьки, подружжя), які є громадянами іншої країни, термін дії візи або іншої основи для перебування в Естонії яких витік або витікає найближчим часом, зможуть і далі тимчасово знаходитися в Естонії. Окремо клопотати про продовження візи або іншої основи для перебування в Естонії не треба. Таким чином, діти, батьки і подружжя громадян України, незалежно від їх громадянства, також не повинні окремо запитувати візу чи продовжувати її.

На громадян України та їх прямих родичів не поширюються обмеження при перетині кордону, запроваджені для боротьби з епідемією COVID, включаючи COVID сертифікат. З гуманітарних міркувань Департамент поліції та прикордонної охорони може впускати до Естонії та інших людей, які прибувають з України, наприклад, подружжя, щоб не розбивати сім'ї.

Якщо Ви хворі на COVID-19

Згідно з розпорядженням Уряду Естонської Республіки, хворий на COVID-19 повинен перебувати на карантині та уникати контактів з іншими людьми.

Якщо Ви захворіли на COVID-19, Вам не можна залишати своє помешкання, поки не одужаєте, необхідна повна ізоляція, тому залишайтеся у своєму житлі тому уникайте контактів з іншими людьми.

Усі люди, які проживають з Вами в одній кімнаті або тісно контактували з Вами протягом 2 днів до, під час і після появи симптомів, є Вашими близькими контактами, які мають підвищений ризик захворювання на COVID-19. Важливо повідомити всіх своїх близьких людей про ризик зараження.

Дотримуйтесь гігієни рук і дихальних шляхів, організуйте так, щоби все необхідне для життя Вам доставлялось без контакту.

Обов’язковий карантин поширюється на Вас до тих пір, поки не пройде 10 днів з моменту появи симптомів і за умови, що протягом 72 годин не було гарячки, а інші симптоми гострого респіраторного захворювання зникли. Якщо, незважаючи на позитивний тест на COVID-19, симптоми у Вас не з’являться, то карантин закінчується через 10 днів після позитивного тесту.

Первинний прийом біженців від війни

В центрах прийому біженців від війни виявляється перша допомога людям, що бігли від війни в Україні. Центри пропонують консультації, першу медичну допомогу, при необхідності, допомога одягом і іншу допомогу, а також безкоштовне розміщення.

Центри прийому працюють цілодобово в по наступних адресах: 

Таллінн: Niine 2, Põhja - Tallinn, тел. +372 600 0677 

Тарту: Mõisavärava 1, тел. +372 5377 0588 

Раквере: Rohuaia 12, +372 5350 2917 

Пярну: Pikk 18, тел. +372 5349 9911 

Люди, що прибувають в приймальний пункт, реєструються і там же позначаються їх подальші потреби. У пункті опиняється психосоціальна кризова допомога і перша психологічна допомога. У приймальних пунктах створені зони відпочинку з ігровою зоною для дітей, інтернет-терміналом, живленням і т. д. Якщо у біженця є можливість десь зупинитися в Естонії і його основні потреби забезпечені, то приходити в центр прийому не треба. Подальша допомога біженцям організовується спільно державою та органами місцевого самоврядування.

Отримання тимчасового захисту

Тимчасовий захист - це річний дозвіл на проживання, що дає громадянам України та членам їхніх сімей ті ж права, що й резидентам Естонії. Якщо війна в Україні продовжиться, то тимчасовий захист можна буде, за потреби, продовжити. Разом із запитом тимчасового захисту військовий біженець отримає особистий код в Естонії. Запитувати тимчасовий захист військовим біженцям не обов'язково, але це дає доступ до тих же послуг та посібників, що й мешканцям Естонії.

Хто може отримати тимчасовий захист

Отримати тимчасовий захист можуть громадяни України і члени їх сімей, які жили в Україні до 24 лютого 2022 року і ті що прибули в Естонію з 24 лютого 2022 року та особи без громадянства або громадяни третіх країн, яким був наданий міжнародний захист в Україні, і члени їх сімей, які жили в Україні до 24 лютого 2022 року і що прибули в Естонію з 24 лютого 2022 року. 

Членом сім'ї вважаються чоловік або цивільний чоловік/співмешканець (сожитель), неповнолітні і не перебуваючі в шлюбі діти, а також інші близькі родичі, які мешкали в одному домогосподарстві з біженцем і знаходилися на його утриманні. Члени сім'ї розглядаються як сім'я у тому випадку, якщо сім'я знаходилася в Україні і місце проживання сім'ї до 24 лютого 2022 року знаходилося в Україні. Право на тимчасовий захист не поширюється на громадян України і членів їх сімей, які мешкали або знаходилися в Естонії до 24 лютого 2022 року. Ця категорія осіб може і далі тимчасово залишатися в Естонії, навіть якщо строк безвізового перебування або самої візи сплинув.

Як отримати тимчасовий захист

Клопотання про тимчасовий захист можна подати в одному з пунктів обслуговування Департаменту поліції і прикордонної охорони (Eesti Politsei ja Piirivalveamet, далі - ЕРР) в Талліні, Тарту, Пярну, Раквере або Йихви. ЕРР також створює виїзні пункти розгляду заявок за місцем проживання військових біженців. Додаткову інформацію можна отримати за місцем розміщення. Перед поданням клопотання про тимчасовий захист в пункті обслуговування ЕРР треба забронювати час на сайті департаменту - https://broneering.politsei.ee/. Перед відвідуванням пункту обслуговування рекомендується заповнити анкети клопотання на усіх членів сім'ї. Анкети можна отримати в пункті прийому біженців, в місці вашого розміщення або в пункті обслуговування ЕРР. У пункті обслуговування ЕРР треба мати при собі документи, що посвідчують особу, або інші наявні документи (наприклад, свідоцтво про народження). Якщо документів немає, то перед запитом тимчасового захисту слід звернутися в посольство України (Lahe 6, Таллінн, тел. +372 601 5815), яке видасть сертифікат с даними, що посвідчують особу.

У пункті обслуговування ЕРР робиться фотографія на майбутні документи і знімаються відбитки пальців, після чого приймаються клопотання про тимчасовий захист і свідоцтво на проживання. Рішення про надання захисту, як правило, виносять на місці і видають документ, що підтверджує його, на папері. 

Картку свідоцтва на проживання можна отримати в тому ж пункті обслуговування ЕРР впродовж 30 днів з дати подання клопотання. Громадяни України, які вже знаходяться в Естонії, і термін дії візи або іншої основи для перебування в Естонії яких сплинув або спливає найближчим часом, все ще можуть тимчасово знаходитися в Естонії. 

Оскільки українці і їх близькі можуть знаходитися в Естонії і на інших законних підставах, то, як правило, для знаходження в Естонії клопотати про надання міжнародного захисту (притулку) їм не треба. Слід враховувати, що у зв'язку з великою кількістю біженців, що прибувають в Естонію, з України, в даний момент бюро обслуговування поліції перенавантажені і вільні дати призначено на травень-червень 2022 року (інформація станом на березень 2022).

Чи надає реєстрація у центрі прийому біженців отримання статусу біженця від війни?

Реєстрація не надає статусу біженця, але це забезпечує місто інформацію про те, хто прибув до області, а також хто потребує допомоги та послуг.

Станом на 9 березня 2022 року біженці від війни, громадяни України та члени їх сімей, які приїхали до Естонії, зможуть отримати статус тимчасовий захист з боку Департаменту Поліції та Прикордонної Служби. Тимчасовий захист є однорічним дозволом на проживання, який дозволяє забезпечити відчуття безпеки та соціальних гарантій українським громадянам та членам їх сімей. Після отримання тимчасового захисту, біженці від війни мають теж самі права, як резиденти Естонії, наприклад, право на вивчання та роботу. Таким чином, вони також отримують медичне страхування.

Тимчасовий захист може бути наданий громадянами України та членами їх сімей, які прибули до Естонії з 24 лютого. Це також стосується людей інших національностей та членів їх сімей, які мали статус міжнародного захисту в Україні, і які прибули до Естонії після 24 лютого.

Немає зобов'язання надавати заявку на тимчасовий захист. Усі громадяни України мають право залишатися в Естонії, не звертаючись за тимчасовим захистом.

Тимчасовий захист не надається громадянам України та членам їх сімей, які проживали або перебували у Естонії до 24 лютого 2022 року. Для цих громадян, рішенням поліції та прикордонної служби дозволяється тимчасове перебування в Естонії, навіть якщо інші підстави для перебування (наприклад, дозвіл на безвізовий в'їзд або віза) прострочені.

Порівняна таблиця статусів тимчасового захисту та біженця

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця 

Строки отримання

Одразу, після реєстрації в Естонії

Через юридичну процедуру, строки невизначені

Можливість виїзду з території країни

Так

Так

Документи, що надаються та які отримує 

Будь-які документи, що встановлюють особу. У випадку втрати, отримати в посольстві України.

Надаються:

Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини.

Можливість працевлаштування

Так

Так

Можливість відмови у наданні статусу

Ні

Так

Можливість повернення до України

Так

Так

Можливість орендувати житло

Так

Так

Можливість отримання освіти

Так

Так

Щомісячна грошова допомога

Так

Ні (на даний час)

Отримання медичної допомоги

Так

Так

Адреси ЕРР та графіки роботи

  • Таллін: A. H. Tammsaare tee 47 и P. Pinna 4 (Пн-Пт, 09:00 - 17:00)
  • Тарту: Riia mnt 132 (Пн-Пт, 09:00 - 17:00)
  • Йихви: Rahu 38 (Пн-Пт, 09:00 - 17:00)
  • Пярну: A. H. Tammsaare pst 61 (Пн-Пт, 09:00 - 17:00)
  • Раквере: Fr. R. Kreutzwaldi 5a (Пн, Ср, Пт, 09:00 - 17:00)

Працевлаштування

Українці, які отримали тимчасовий захист, можуть розпочати роботу одразу після отримання захисту. Вони також мають право зареєструватися як безробітні та отримувати послуги ринку праці та допомоги на тих же підставах, що й інші постійні жителі Естонії.

Вимоги по мінімальній зарплаті при наймі іноземців при тимчасовому захисті не застосовується. Біженцю від війни з України, як і місцевому працівникові, що отримав тимчасовий захист повинні платити не менш мінімальної заробітної плати, яка в 2022 році складає 654 євро. 

На етапі адаптації найбільш важливими є різні інформаційні і консультаційні послуги, які допомагають зрозуміти ситуацію на ринку праці Естонії і свої можливості. При необхідності, через Кассу по безробіттю (https://www.tootukassa.ee) можна також пройти навчання естонській мові. До тих українців, які знаходилися в Естонії і працювали з початку активних військових дій, застосовуватимуться ті ж умови для роботи, що і у момент їх прибуття в Естонію. Якщо у працівника залишилася максимальна кількість днів короткострокової зайнятості, але термін дії його реєстрації збіг або витікає, він повинен звернутися в ЕРР для отримання нової діючої реєстрації. Максимальний термін процедури реєстрації складає 15 днів, але в середньому вона займає декілька днів.

Щоб дізнатися про можливості роботи слід звернутися до Каси по безробіттю. Каса по безробіттю співпрацює також з некомерційною організацією MTÜ Pagulasabi. З метою допомогти українцям увійти на естонський ринок праці плануються поправки в Закон про послуги і посібники ринку праці, які дозволили б людям, що прибувають з України на підставі тимчасового перебування, зареєструватися в якості претендента роботи і отримати посередницькі послуги у сфері працевлаштування, щоб сприяти їх інтеграції на ринок праці. 

Каса по безробіттю вже почала об'єднувати пропозиції вакансій для людей, що приїхали з України (https://www.onlineexpo.com/ru/rabota-dlia-ukraintcev-v-estonii/vakansii/). Пропонуються різні посади: від робітників по благоустрою, офіціантів і кур'єрів до менеджерів по закупівлях, IT- фахівців і бухгалтерів. Інспекція праці також склала спеціальний інформаційний листок для тих, що прибувають з України (https://www.ti.ee/sites/default/files/dokumendid/Toeoesuhted_ja_toeoevaidlus/Materjalid/ukr_tootamine_eestis_rus.pdf).

Фінансови допомоги (пособія) та компенсації

Біженці від війни в Україні можуть отримувати в Естонію тимчасовий захист, який дає у тому числі право на отримання різних фінансових допомог. Нижче наводиться опис основних допомог, на які можуть претендувати біженці.

Допомога на проживання

Після отримання тимчасового захисту українські військові біженці мають право на отримання допомоги на проживання на тих же підставах, що і інші особи, постійно або що тимчасово мешкають в Естонії. Право на допомогу на проживання є у людей або сімей, чистий доход яких після вирахування витрат на житлі залишається нижче встановленого прожиткового мінімуму. У такому разі першому членові сім'ї виплачується один прожитковий мінімум (150 євро), другому дорослому - 0,8 прожиткового мінімуму (120 євро), неповнолітнім дітям - 1,2 прожиткового мінімуму (180 євро). Якщо є житло, за яке не треба платити, то можна отримувати 150 євро в місяць з схеми прожиткового посібника для купівлі продуктів харчування і предметів першої необхідності. Якщо необхідно сплатити витрати на житлі (проживання в місці, де не треба платити орендну плату, але треба платити комунальні витрати), то додатково до заяви необхідно представити договір, що дозволяє використання житловою площею і документи на сплату комунальних послуг.

Сімейна допомога

Сімейна допомога виплачуються на однаковій основі як постійним жителям, так і особам, що мешкають в Естонії по тимчасовому праву на проживання. Це означає, що українські військові біженці, що отримали тимчасовий захист, мають право клопотати про матеріальну допомогу. Розмір дитячої допомоги в 2022 році складає 60 євро в місяць на першу і другу дитину в сім'ї і 100 євро на третього і кожної подальшої дитини. Детальнішу інформацію про сімейну допомогу можна знайти на сайті Департаменту соціального страхування (https://sotsiaalkindlustusamet.ee/ru/deti-semi/hodataystvuyushchemu-o-semeynyh-posobiyah). 

Якщо в сім'ї народжується дитина або в ній росте дитина у віці до півтора років, то один з батьків має право на батьківську допомогу. Передбачається, що цей батько не працював в Естонії в попередньому календарному році, то в 2022 році батьківська допомога виплачується по мінімальній ставці 584 євро. Якщо батько вже працював в Естонії, то батьківський посібник розраховується за звичайними правилами, які описані вище.

УВАГА!

Якщо сім'я отримує допомогу на проживання, то сімейна допомога і батьківська допомога вважаються доходом сім'ї і розмір прожиткового посібника, відповідно, зменшується. 

Інші види допомоги

Особам працездатного віку виплачується при необхідності допомога з безробіття (292 євро). Українським біженцям-пенсіонерам, що отримали тимчасовий захист, пенсію виплачує Україна. Ті, чия пенсія нижча, ніж державна пенсія в Естонії (225 євро, з 1 квітня 2022 року - 275 євро), зможуть клопотати про компенсацію цієї різниці. Для цього слід звернутися до Департаменту соціального страхування. Якщо Україна не зможе платити пенсії, то Естонія забезпечить виплату пенсій у розмірі, передбаченому Естонським законодавством.

Контакти і корисна інформація

Спеціалізована організація допомоги біженцям MTÜ Pagulasabi (волонтерська організація) https://www.pagulasabi.ee/ru 

Перебування, ночівля, побут в Естонії: 1247 або +372 600 1247 

Міграційні питання (у т. ч. реєстрація роботи) : migrationadvice@politsei.ee,                  +372 612 3500 

Психологічна допомога: +372 614 7393 

Консультація лікаря : 1220 або +372 634 6630 

Екстрена допомога: 112 Українська община: +372 5650 2572 Посольство України : +372 601 5815 

Телефонна лінія підтримки душевного здоров'я 6604500

У разі виникнення проблем діти і батьки отримують допомогу по телефону допомоги дітям 116 111 і на сайті www.tarkvanem.ee

Безкоштовна гаряча лінія шкільних психологів у т.ч. російською мовою 1227

Інструкція для батьків з дитиною:
https://www.hm.ee/sites/default/files/ua_juhend_lapsevanemaleru.pdf

Детальна інформація для біженців (державний сайт):

https://www.kriis.ee/ru/situaciya-s-besopasnostyu-v-evrope/dlya-bezhencev-iz-ukrainy

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.