Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
В литву можна потрапити на власному автомобільному транспорті, пішки, автобусом, потягом та літаком (не з України).
Оскільки Польща та Литва є країнами учасниками Шенгенської зони та ЄС, то між ними немає контрольно-пропускних пунктів і перетин кордону є вільним (внутрішній кордон ЄС, який не охороняється).
Оскільки кордон умовний(існує тільки на карті) і пересування між країнами Литва-Польща є вільним, то документи скоріше за все не перевіряють, але на всякий випадок (для митних органів) потрібно мати документи (паспорт гр. України внутрішній/закордонний, свідоцтво про народження дітей, посвідчення особи моряка, члена екіпажа, дипломатичний паспорт.
Оскільки кордон умовний(існує тільки на карті), то документи – дозвіл батьків для перетину Литовського кордону не потребуються.
Оскільки кордон умовний(існує тільки на карті), то документи не перевіряють. За загальним правилом треба мати водійські права (українські-міжнародні), свідоцтво на ТЗ(транспортний засіб), державні номерні знаки на авто, також необхідно буде придбати поліс страхування «Зелена карта», оскільки ТЗ виїхало з країни, в яку було здійснено в’їзд з України.
Домашні тварини, які прибувають до Литви з України, приймаються, навіть якщо вони не позначена мікрочіпом, не вакциновані проти сказу, не мають належної ветеринарної документації та титру антитіл до сказу.
В подальшому буде необхідно поставити тварину на облік у територіальному підрозділі державної продовольчої-ветеринарної служби Литви, яка організує мікрочіпування, вакцинацію від сказу та спостереження за такою твариною протягом 21 дня за місцем утримання вихованця (у випадку відсутності).
Українці, які рятуються від війни, мають на вибір два варіанти перебування у Литви:
- отримати статус тимчасового захисту - автоматично після перетину Литовського кордону;
- перебувати на території Литви 90 календарних днів (протягом 180 календарних днів) у зв’язку з безвізовим режимом (тільки при наявності біометричного паспорту);
Якщо Українець, хоче залишитися тимчасово на території Литви та останній не має можливості орендувати житло, можна звернутися до литовської влади, а саме до реєстраційного центру в Аліті (Alytus, Pramonės g. 1B), Маріямполі (Marijampolė, Parko g. 9) та Вільнюсі (Vilnius, Minties g. 3), працюють цілодобово та заповнити анкету на сайті https://stipruskartu.lt/ua/ - на даному сайті волонтери та громадяни Литви шукають/надають Вам житло;
Після реєстрації громадяни України, які не мають місця проживання, будуть доставлені до місця тимчасового проживання.
Якщо у вас є житло після прибуття до Литви, ви можете прийти в будь-яке відділення міграційного управління у робочий час: Вільнюс (Vilnius, Minties g. 3); Каунас (Kaunas, A. Juozapavičiaus pr. 57); Клайпеда (Klaipėda, Kauno g. 6); Шяуляй (Šiauliai, Aušros al. 19); Панєвєжіс (Panevėžys, K. Binkio g. 14); Алітус (Alytus, Jotvingių g. 8); Маріямполє (Marijampolė, Kęstučio g. 1); Утяна (Utena, Maironio g. 4); Тельшяй (Telšiai, Žemaitės g. 34); Таураґє (Tauragė, Stoties g. 15); Елєктрєнай (Elektrėnai, Draugystės g. 32); Вісаґінас (Visaginas, Veteranų g. 13); Шальчінінкай (Šalčininkai, Architekto g. 4). У цьому випадку не обов’язково йти до реєстраційного центру. Інформація надається громадянам України на гарячу лінію +370 5 271 7112 щодня та у вихідні дні з 7.30 до 21.00.
Усі документи, що підтверджують вашу особу, особу ваших дітей є корисними та необхідними/бажаними. Якщо у дитини немає посвідчення особи або паспорта, свідоцтво про народження стане в нагоді та доречним. Додатково буде в нагоді взяти медичну документацію, документи про родинні зв’язки, освіту.
Документи, що посвідчують особу Українця і приймаються в Литви:
Для дітей документом, що посвідчує особу може слугувати свідоцтво про народження.
Українці можуть в'їхати до Литви без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.
Українці, які прибули на територію Литви не повинні проходити ізоляцію, ізоляцію було відмінено Литовським урядом для Українців.
Проте не потрібно забувати, що в Литви діють карантинні обмеження, які необхідно дотримуватися. Відповідна інформація, щодо карантинних обмежень знаходиться за вказаним посиланням: https://koronastop.lrv.lt/ru/
Перелік карантиних обмежень за посиланням - https://www.skyscanner.com.ua/travel-restrictions/lithuania/29475240
Також Українцю бажано за можливості мати з собою документи, що підтверджують проведення COVID-вакцинації, для подальшої можливості отримання у Литви третьої (бустерної) дози вакцини. Умовою набуття права на вакцинацію є наявність документа, що посвідчує особу. Таким документом являється: паспорт громадянина Україна, закордонний паспорт.
В Литві наявне безкоштовне щеплення від COVID-19. Для цього телефонуйте за номером 1808. Якщо телефонний оператор не з Литви, телефонуйте за номером +370 66 01 1808. Детальніше: koronastop.lrv.lt.
Важливо! Литва не надає тимчасово переміщеним з України особам статус біженця, натомість видає посвідку на тимчасове проживання у Литві з гуманітарних міркувань. Термін її дії – 1 рік. Ця посвідка надає такі гарантії: право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.
Тимчасовий захист
Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця.
Строк дії тимчасового захисту в Литві після реєстрації в реєстраційному центрі – 12 місяців (у формі дозволу на тимчасове проживання або національну візу), у випадку закінчення вищевказаних дозволів громадяни України можуть одразу почати користуватися 90-денним безвізовим режимом (Важливо - Протягом цього періоду (90 днів) рішення про повернення чи видворення громадян України та членів їх сімей прийматися не будуть.)
Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право на:
- дозвіл на проживання на період тимчасового захисту;
- доступ до роботи;
- доступ до освіти: діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;
- забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);
- доступ до соціального забезпечення;
- доступ до медичного обслуговування;
- право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
- можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.
- користуватись залізничним транспортом безкоштовно, отримавши квиток у касах вокзалів. Проїзд у громадському транспорті у Вільнюсі для громадян України є також безкоштовним: контролерам просто потрібно показати свій паспорт громадянина України або закордонний паспорт.
- безкоштовно користуватися послугами бібліотек у будь-якому місті Литви. Читацькі сертифікати видаються громадянам України безкоштовно, а також – доступ до комп’ютерів та бездротового Інтернету, сімейних, молодіжних закладів та закладів дозвілля, освітніх заходів, дитячих сенсорних читань, виставок та інших культурних заходів, доступу до різноманітних настільних та інтерактивних ігор у бібліотеці. збірки, колекції музики, фільмів, книг і періодичних видань різними мовами.
Детальніша інформація про послуги за посиланням - https://ukraina.vilnius.lt/ua/%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d1%82%d0%b8%d1%85-%d1%85%d1%82%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b1%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%94-%d0%b7-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d0%b8/
Додатково, після прибуття до Литви, ви можете отримати пакет першої допомоги (гігієнічний).
Для цього потрібно зателефонувати за номерами:
+370 684 98688 (Червоний Хрест)
+370 5249 7304 (Мальтійський орден)
Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:
Громадяни України та члени їхніх сімей.
Право на тимчасовий захист дає легальний перетин кордону у період збройного конфлікту в Україні (з 24 лютого 2022 року), зареєстрований Прикордонною Службою Литви. Такий перетин автоматично поширює режим тимчасового захисту і дає право легального перебування в Литви.
Статус біженця
Литва не надає тимчасово переміщеним з України особам статус біженця, натомість видає посвідку на тимчасове проживання у Литві з гуманітарних міркувань.
Статут тимчасового захисту | Статус біженця | |
Строки отримання | ||
Можливість виїзду з території країни | Так | Так |
Документи, що надаються та які отримує | Надаються: Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини. Отримає: Посвідку на тимчасове проживання у Литві з гуманітарних міркувань. | Надаються: Паспорт гр. України (внутрішній/закордонний), свідоцтво про народження дитини. Отримає: Посвідку на тимчасове проживання у Литві з гуманітарних міркувань. |
Можливість працевлаштування | Так | Так |
Можливість відмови у наданні статусу | Так | Так |
Можливість повернення до України | Так | Так |
Можливість орендувати житло | Так | Так |
Можливість отримання освіти | Так | Так |
Щомісячна грошова допомога | Ні (на даний час) | Ні (на даний час) |
Отримання медичної допомоги | Так | Так |
Ми б рекомендували перетинати кордон як звичайний громадянин, без отримання посвідки на тимчасове проживання у Литві. Український біометричний паспорт дозволяє українцю перебувати 90 днів на території будь-якої країни ЄС. За цей час громадянин України можете або поїхати до іншої країни ЄС та оформити там статус біженця або оформити статус тимчасового захисту. Тобто необов’язково зупинятись у країнах, які межують з територією України, в т.ч Литві.
Якщо гр. України перетнув кордон по біометричному паспорті, то його легальний термін перебування на території Литви становить 90 днів (протягом 180 днів) та він маєте право подорожувати до інших країн. Якщо гр. України вирішив залишитися на території Литви і визначився з місцем проживання то він звертається відповідного реєстрації.
Якщо гр. України перетнув кордон на підставі іншого документу, ніж біометричний паспорт, то він має звернутись до реєстраційного центру для легального перебування на території Литви протягом 1 року шляхом отримання посвідки на тимчасове проживання або національної візи.
У вищевказаному випадку реєстрація в пункті реєстрації є обов'язковою. До пункту слід також звертатися, якщо ви не маєте де жити, потрібна їжа, не маєте речей першої необхідності, потрібна невідкладна медична допомога. В пункті прийому реєстрації Ви можете отримати найважливішу інформацію.
Українські військові біженці, які прибули до Литви, не повинні реєструватися в службі зайнятості, але для працевлаштування вони повинні бути зареєстровані в департаменті міграції. Зареєструватися можна в будь-якому відділенні служби зайнятості або за телефонами 1883 та +370 661 10 885.
За претендентом буде закріплений спеціаліст служби, який надасть повну інформацію щодо пошуку роботи та професійного навчання.
Через службу зайнятості можна подати заявку на підтримку навчання, підтримку мобільності та субсидії на працевлаштування.
Використовуйте єдиний в країні розумний додаток між працівниками та роботодавцями для пошуку роботи – Scobo. У ньому побачите найбільш підходящих для вас роботодавців, а компанії – потенційних співробітників, які відповідають вимогам своєї посади.
Також можете стежити за пропозиціями роботи на цих порталах
Українські сім’ї, діти яких пішли до школи в Литві, мають право на безкоштовне харчування. Більш детальну інформацію про те, куди звертатися, та інші умови, можна знайти на https://ukraina.vilnius.lt/ у розділі «Прибуваючим з України» («Освіта»).
Поки що громадяни України, які прибули, не можуть звертатися за соціальними виплатами до муніципалітету у зв’язку з тим, що в терміновому порядку вносяться зміни до правових актів.
Інформація буде доповнена як тільки з’явиться можливість призначити соціальні виплати. При оформленні виплат будуть потрібні такі документи: документ, що посвідчує особу (дозвіл на тимчасове проживання в Литовській Республіці) та банківський рахунок.
Українці, які отримали тимчасову посвідку на проживання у Литві з гуманітарних міркувань, можуть отримувати безкоштовну медичну допомогу. Відвідайте найближчу поліклініку або Центральну поліклініку у Вільнюсі (Pylimo g. 3). За медичними послугами Ви також можете звертатися до медичного закладу муніципалітету, у якому Ви зареєстрструвалися.
Ви можете отримати:
Безкоштовне медичне страхування для неповнолітніх https://www.ld.lt/dovanojame-draudima-ukrainos-vaikams , тел. 1828.
Стоматологічна клініка «Овідента» (проспект Саванорю 4, Вільнюс) пропонує біженцям з Україну всю невідкладну стоматологічну допомогу безкоштовно. 🇺🇦
Звертайтесь за телефоном: 868622760 або через повідомлення на Facebook Odontologijos klinika "Ovidenta"
Якщо ви бажаєте, щоб ваша дитина почала відвідувати Вільнюську загальноосвітню школу, ви можете подати заявку безпосередньо до школи для вступу. Якщо у обраній школі немає місць, зв’яжіться з нами за ел. адресою – ana.lapajeva@vilnius.lt та вкажіть рік народження дитини, бажану мову навчання та місце проживання у Вільнюсі. Відповідальні особи допоможуть знайти вакансії у вільнюських школах. За консультацією щодо прийому дітей з України та інших країн до Вільнюських загальноосвітніх шкіл звертайтеся до відповідального спеціаліста Анни Лапаєвої (Aną Lapajevą), за ел. адресою- ana.lapajeva@vilnius.lt, тел. 8 694 913 37. Якщо ви не можете зв’язатися з нами, будь ласка, зв’яжіться з Данутою Вербайтене (Danutą Verbaitienę)- danuta.verbaitiene@vilnius.lt, тел. 8665 28380.
Прийом до Вільнюських міських дошкільних навчальних закладів централізований.
Клієнти можуть звернутися за консультацією щодо прийому дітей безпосередньо до фахівця Данути Юшкене (Danutą Juškienę), електронною адресою danuta.juskiene@vilnius.lt, тел. 8 612 522 88 (російською мовою ), або до Валерія Мордасa (Valerij Mordas), електронною адресою valerij.mordas@vilnius.lt, за телефоном 8 604 50 477 (англійською мовою).
Більш детальну інформацію можна дізнатися за вказаним посиланням https://ukraina.vilnius.lt/ua/%d0%b4%d0%bb%d1%8f-%d1%82%d0%b8%d1%85-%d1%85%d1%82%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b1%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%94-%d0%b7-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d0%b8/
У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Литвою по біометричному закордонному паспорту громадянина України то він вільно може їхати в інші країни ЄС.
У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Литвою по будь-якому іншому документу, а не по біометричному паспорту, то громадянину необхідно звернутися до посольства/консульства тієї країни до якої він планує їхати далі для уточнення подальших дій і можливості перетину кордону країни до якої ви хочете виїхати. (вказане слід робити для уникнення в подальшому не порозумінь на кордоні, до країни якої прямує українець).
Всю необхідну інформацію можна знайти за вказаним посиланням https://lithuania.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/informaciya-dlya-timchasovo-peremishchenih-z-ukrayini-osib
Домашні тварини, які прибувають до Литви з України, приймаються, навіть якщо вони не позначена мікрочіпом, не вакциновані проти сказу, не мають належної ветеринарної документації та титру антитіл до сказу.
Після отримання інформації про вакциновану домашню тварину з України відповідальні посадові особи територіальних підрозділів державної продовольчої-ветеринарної служби організують мікрочіпування, вакцинацію від сказу та спостереження за такою твариною протягом 21 дня за місцем утримання вихованця.
Зміни щодо введення домашніх тварин в ЄС стосуються виключно громадян України, а не юридичних осіб, таких як продавці чи заводчики – процедура комерційного ввезення домашніх тварин на територію ЄС поки що залишається незмінною.
Після прибуття до Литви з домашньою твариною, позначеною мікрочіпом та вакцинованою проти сказу, будь ласка, повідомте про це ukrainepets@vmvt.lt для цілей моніторингу.
Після прибуття до Литви з домашньою твариною, вакцинованою під час поїздки до Литви, тварина має бути поміщена на карантин за місцем перебування особи протягом 21 дня після вакцинації.
Після прибуття до Литви з непозначеною мікрочіпом та невакцинованою домашньою твариною, будь ласка, повідомте про це ukrainepets@vmvt.lt. Після повідомлення про не позначену мікрочіпом домашню тварину, її вакцинація та позначення будуть надані безкоштовно.
Якщо у вас виникли запитання, звертайтеся до ukrainepets@vmvt.lt або 8 800 40 403.
Україні можуть повернутися на територію України в будь-який час.
Фейсбук: https://www.facebook.com/ukr.embassy.Lithuania
Графік роботи: Понеділок - Четвер 09:00-18:00
П'ятниця 09:00-16:45
Обідня перерва: 13:00 - 13:45
Графік прийому Консульського відділу Посольства :пн: 11:00 - 13:45 вт, чтв, пт: 09:00 - 12:45 ср: 14:00 - 17:45
Адреса: Teatro gatvė 4, Vilnius LT-03107; Консульський відділ Посольства: V. Kudirkos gatve 22, Vilnius LT-01113
телефон:
+3705-212-15-36
Загальний телефон Посольства
+3705 233-07-82
Консульський відділ Посольства
+3706-555-01-94
Гаряча лінія Консульського відділу Посольства (виключно в разі загрози життю чи загибелі громадян України)
E-mail:
emb_lt@mfa.gov.ua
Загальна ел. пошта Посольства
consul_lt@mfa.gov.ua
Ел. пошта Консульського відділу Посольства
факс:
+3705-212-04-75
ГАРЯЧА ЛІНІЯ МІГРАЦІЇ +370 5 271 7112 (7.30-21 год. кожен день)
ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ПРОЖИВАННЯ +370 677 22222 (цілодобово), www.stipruskartu.lt
ЛІНІЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ +370 684 98 688 (цілодобово), https://redcross.lt, www.caritas.lt, https://maltieciai.lt
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.