Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
Люди, які прибувають на вокзали та не мають визначеного місця перебування, інформацію про прихисток можуть знайти у інформаційних пунктах або пунктах соціальної допомоги Bahnhofsmission, розташованих на вокзалі. Там Вам зможуть надати інформацію, у деяких випадках навіть українською чи російською мовами. Також Ви та Ваші діти зможуть отримати їжу та напої. Крім того, у пункті соціальної допомоги на вокзалі (Bahnhofsmission) Вас зможуть проінформувати щодо реєстрації та направлення до відповідного центру прибуття (Ankunftszentrum), а також щодо розміщення та подальшої подорожі. Вас зможуть провести до відповідного центру прибуття, де Вам треба буде зареєструватися. Звідти Вас направлять до місць тимчасового розміщення.
Знайти місце для тимчасового перебування можна у центрах прийому біженців. Там же надають необхідну медичну допомогу, а волонтери часто надають харчування, гарячі напої та необхідні речі. У Берліні такий центр знаходиться за адресою: Oranienburger Straße 285, 13437 Berlin-Reinickendorf. Контакти інших центрів – за посиланням : https://medwatch.de/2022/03/02/важлива-інформація-про-ваше-перебув-с/
Якщо у Вас є родина чи друзі у Німеччині, Вам необхідно за їхньої підтримки повідомити про це міграційну службу у Вашому місті чи Вашому окрузі. Там Вас зареєструють та наддадуть подальшу інформацію. Вам не потрібно подавати заяву на отримання статусу біженця. Реєстрація є основою для отримання допоміжних виплат та медичного страхування. Якщо Ви не можете там зареєструватися, то Вам необхідно зареєструватися у найближчому центрі прибуття (Ankunftszentrum) чи регіональному прийомному центрі (Landesaufnahmestelle).
Центри прибуття та регіональні прийомні центри є основними пунктами реєстрації та перерозподілу у федеральних землях та регіонах. Там Ви можете зареєструватися та отримати тимчасове розміщення та харчування, якщо у Вас немає родичів чи знайомих, в кого можна розміститися. Також у цих центрах можна отримати соціальну та медичну допомогу. (Примітка: Реєстрація не є заявою на статус біженця. Щоб залишится у Німеччині, Вам не потрібна заява на статус біженця).
У центрах прибуття та регіональних прийомних центрах можна отримати інформацію, де є ще вільні місця для тимчасового розміщення, куди Ви можете податися.
Також, у разі виникнення труднощів з отриманням інформації на місці прибуття, можна звернутись за консультаціями чи додатковими роз’ясненнями в Посольство України у Федеративній Республіці Німеччина, адреса Albrechtstrasse 26, 10117 Berlin, контакті телефони +49-30-28-88-71-70; +49-30-28-88-71-28; е-мейл: emb_de@mfa.gov.ua; офіційний сайт - https://germany.mfa.gov.ua
У разі екстреної ситуації Ви маєте право на медичну допомогу без наявності медичного страхування. У разі гострої медичної потреби, будь ласка, прямуйте до найближчої лікарні або викликайте карету швидкої допомоги за номером 112.
Якщо у Вас виникнуть проблеми і Ви не знаєте, що робити далі – викликайте поліцію за номером 110.
Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини за біометричним паспортом, користуючись безвізовим режимом. Мають право перебувати на території Німеччини 90 днів без жодної реєстрації на законних підставах. Після завершення перших 90 днів право на перебування може бути продовжено ще на 90 днів. Для цього необхідно звернутись у Відділ реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde), що визначений для місця Вашого перебування.
Також, на даний час право на безвізовий в’їзд до Німеччини і перебування там мають громадяни України без біометричного паспорта. Це право поширюється на громадян України, які станом на 24.02.2022 перебували на території України, а також на ті випадки, коли вони 24.02.2022 тимчасово знаходилися за межами України, але станом на 24.02.2022 мали місце постійного проживання або переважно перебували на території України. Це право стосується також біженців, визнаних в Україні в рамках Женевської Конвенції про статус біженців, а також осіб, які знаходяться в Україні під міжнародним або еквівалентним національним захистом. Ці положення наразі є актуальними та будуть чинними до 23.05.2022.
Разом з тим, усі документи, що підтверджують Вашу особу, особу Ваших дітей є корисними. Документи, що посвідчують особу українця і приймаються в Німеччині:
Додатково рекомендуємо взяти з собою медичну документацію, документи про родинні зв’язки, освіту, трудову діяльність, тощо (ці документи не потрібні для перетину кордону та не є обов’язковими для можливості перебування в країні, але можуть стати Вам у нагоді).
Діти можуть перетинати кордон на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон або ж свідоцтва про народження дитини, а також по можливості заяви про згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон.
Українці можуть в'їхати до Німеччини без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.
При в’їзді в Німеччину Вам рекомендовано мати з собою сертифікат про вакинацію, сертифікат про одужання або сертифікат про здійснений тест на коронавірус. При в’їзді Ви зможете добровільно пройти такий тест на кордоні. В разі виявлення симптомів коронавірусу можна буде проконсультуватися з медпрацівниками. По всій Німеччині можна також здати швидкий тест на коронавірус у тест-центрах.
Тестування всього населення є важливою частиною комплексної стратегії боротьби з пандемією. Воно дозволяє швидко й точно визначати кількість і розподіл інфікованих осіб у Німеччині. Це є основою для розривання ланцюгів інфекції й захисту від перевантаження системи охорони здоров'я. Тестування не звільняє від обов'язку дотримання правила «зберігання відстані, гігієни, провітрювання і носіння маски» й необхідних гігієнічних заходів і контролю симптомів у відповідних закладах.
Громадянин України не повинен подавати заявку на отримання статусу біженця у Німеччині. На даний час, необхідний захист надається в рамках іншої, швидшої процедури. Тому громадянам України рекомендується не звертатися за наданням статусу біженця. Однак право на подання клопотання про надання статусу біженця на пізнішому етапі зберігається незалежно від цього.
СТАТУС БІЖЕНЦЯ:
Біженець – особа, яка не є громадянином певної країни.
Підстави для отримання статусу біженця мають індивідуальний (особистісний) характер. Це можуть бути побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, політичних переконань чи належності до певної соціальної групи, громадянства чи підданства.
Процес легалізації статусу біженця має тривалий характерю.
Згідно з Дублінською конвенцією, статус біженця надається у першій країні, кордон якої особа перетнула, тікаючи від війни. Його можуть отримати громадяни України, які залишили територію України через війну, а також особи, які легально проживали на території України, але мають громадянство інших країн. Особи без громадянства також можуть запросити статус біженця.
Статус біженця надає такі гарантії: право на проживання у таборі біженців, медичну допомогу, освіту для дітей, щомісячну грошову допомогу, доступ до ринку праці.
Але є і певні обмеження:
Для того, щоб отримати статус біженця, українцю необхідно звернутися в спеціальний центр (його адресу підкажуть волонтери в конкретному місті). Потім потрібно пройти інтерв'ю, заповнити форму і подати заявку. Час очікування статусу становить близько 6 місяців, на цей період держава надає допомогу по безробіттю (385 євро), житло та харчування.
Зобов`язання отримання статусу біженця не існує. Проте можливість така лишається. Зокрема, згідно інформації Посольства України у ФРН для громадян України є можливість подати заявку на статус біженця в Берліні, але наразі реєстрація не проводиться. Громадянин України зі статусом біженця не може обирати місце проживання, а також не має доступу до легального ринку праці. Про отримання статусу біженця в Німеччині можна дізнатись тут:
https://www.berlin.de/ukraine/uk/priom/
ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ
Особи, які потребують тимчасового захисту – це іноземці та особи без громадянства, які масово вимушені шукати захисту в певній країні.
Підстави для отримання статусу особи, яка потребує тимчасового захисту, мають зовнішній характер: зовнішня агресія, іноземна окупація, громадянська війна, зіткнення на етнічній основі, природні чи техногенні катастрофи.
04 березня 2022 року почала діяти Директива тимчасового захисту Європейського Союзу, яка гарантує негайний захист в ЄС для осіб, які тікають від війни.
Отримати тимчасовий захист можуть:
Цей статус надає такі гарантії: право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.
Цей статус НЕ є статусом біженця.
Згідно інформації Посольства України у ФРН, розміщеної на сайті https://germany.embassy.com.ua, деталі щодо Тимчасового захисту будуть повідомлені ближчим часом.
Переваги та недоліки Статусу біженця чи Статус «тимчасового захисту»
Статут тимчасового захисту | Статус біженця | |
Строки отримання | Відразу після перетину кордону країни ЄС | В різних випадках від 3 до 12 місяців |
Можливість виїзду з території країни | Особа має право виїхати до іншої країни | Особа не має права на виїзд до іншої країни і повинна залишатися протягом всього строку розгляду заяви для отримання статусу біженця |
Документи, що надаються та які отримує | На даний момент чіткого переліку не має. Згідно інформації Посольства України у ФРН – деталі будуть повідомлені найближчим часом. Станом на даний час, рекомендуємо звертатися за детальними роз’ясненнями до інформаційних пунктів , пунктів соціальної допомоги та центрів прибуття | Особа віддає свій паспорт на весь час розгляду заяви на отримання статусу біженця і після задоволення заяви отримує відповідне посвідчення статусу біженця |
Можливість працевлаштування | Особа може працевлаштуватися відразу після отримання дозволу на працевлаштування, який має бути одержаний у Відділі реєстрації іноземних громадян | Особа може працевлаштуватися після отримання статусу біженця |
Можливість відмови у наданні статусу | Надається всім громадянам | Може бути відмовлено |
Можливість повернення до України | У будь-який час | Після закінчення строку на який було надано статус біженця |
Можливість орендувати житло | Відразу після отримання статусу | Відразу після отримання статусу |
Можливість отримання освіти | Відразу після отримання статусу | Відразу після отримання статусу |
Щомісячна грошова допомога | Надається | Надається |
Отримання медичної допомоги | Надається | Надається |
Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини за біометричним паспортом, користуючись безвізовим режимом. Мають право перебувати на території Німеччини 90 днів без жодної реєстрації на законних підставах. Після завершення перших 90 днів право на перебування може бути продовжено ще на 90 днів. Для цього необхідно звернутись у Відділ реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde), що визначений для місця Вашого перебування.
Також, на даний час право на безвізовий в’їзд до Німеччини і перебування там мають громадяни України без біометричного паспорта. Це право поширюється на громадян України, які станом на 24.02.2022 перебували на території України, а також на ті випадки, коли вони 24.02.2022 тимчасово знаходилися за межами України, але станом на 24.02.2022 мали місце постійного проживання або переважно перебували на території України. Це право стосується також біженців, визнаних в Україні в рамках Женевської Конвенції про статус біженців, а також осіб, які знаходяться в Україні під міжнародним або еквівалентним національним захистом.
Крім того, Федеральне міністерство внутрішніх справ і питань походження Німеччини видало постанову (знаходиться за посиланням: https://www.bundesanzeiger.de/pub/publication/iOtjNkrHCZ76Jw5ReGn/content/iOtjNkrHCZ76Jw5ReGn/BAnz%20AT%2008.03.202pdf), згідно якої тимчасово звільнено переміщених осіб з України від вимоги наявності дозволу на перебування. Зазначена постанова набула чинності 9 березня 2022 року та має зворотну силу у часі з 24 лютого 2022 року. Постанова служить для полегшення в'їзду та проживання відповідних осіб, а також для того, щоб дати переміщеним особам можливість та необхідний час для отримання права на проживання на федеральній території та тим самим захистити їх від переходу в статус несанкціонованого проживання. Дія Постанови станом на даний момент обмежена 23 травня 2022 року. Протягом цього терміну необхідно подати заяву до компетентного Відділу реєстрації іноземних громадян на видачу дозволу на перебування.
Громадяни України, які в'їхали до Німеччини без візи для короткострокового перебування, можуть також отримати дозвіл на проживання для подальшого перебування. Переміщені з України особи можуть подати заяву на отримання дозволу на перебування до Відділу реєстрації іноземних громадян за місцем проживання або перебування без необхідності попереднього отримання візи за межами Німеччини. Тому, щоб уникнути несанкціонованого перебування, Ви можете спочатку подати заяву на отримання дозволу на перебування в неофіційній письмовій формі у відповідальний Відділ реєстрації іноземних громадян за місцем вашого проживання або перебування, вказавши свої особисті дані (бажано копію сторінки паспорту з паспортними даними) та причину вашого перебування (військова ситуація в Україні та, якщо це застосується, інші причини), а також дату вашого першого в'їзду до ЄС. Для подання заяви, будь ласка, зверніться до відповідального Відділу реєстрації іноземних громадян. Як правило, за це відповідає Відділ реєстрації іноземних громадян того міста, де Ви зазвичай проживаєте, тобто де Ви збираєтеся залишитися хоча б на кілька тижнів чи місяців.
Тому, якщо ви зупинилися лише на короткий час і хочете переїхати за кілька тижнів, будь ласка, спочатку подайте свою заяву в орган влади того міста, куди ви прибули спочатку. Після подання заяви ви можете переїхати, якщо вам не повідомили про так звану вимогу проживання в певному місці. Ваше право на отримання соціальної допомоги не припиняється завдяки переїзду. Однак, якщо ви подали заяву до Відділу реєстрації іноземних громадян, будь ласка, повідомте йому свою нову адресу. Будь ласка, ознайомтесь із інформацією на сайті відповідного Відділу реєстрації іноземних громадян. Компетентний Відділ реєстрації іноземних громадян можна знайти за посиланням: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Behoerden/
Німеччина приймає громадян України за спрощеною процедурою, надаючи статус тимчасового захисту. Українці отримують його автоматично після перетину кордону з ЄС (процедура реєстрації може тривати до 6 тижнів) . Вони можуть їхати до будь-якої країни Європи, де, наприклад, живуть родичі чи знайомі. Тимчасовий захист діятиме протягом року, але якщо війна не закінчиться чи ситуація стане гіршою, статус може бути продовжений.
Тимчасовий захист розповсюджується на громадян України, які проживали на її території до 24 лютого 2022 року та змушені були залишити свої домівки через вторгнення російських військ. Також на людей, які мають політичний притулок в Україні та сім'ї цих двох категорій (детальніше про правовий режим тимчасового захисту було зазначено розділом вище).
Крім того, для громадян України також є можливість скористатись правовим режимом біженця, хоча ми не рекомендуємо одразу використовувати такий правовий режим (детальніше про правовий режим біженця було зазначено розділом вище).
Громадяни України, які отримають тимчасовий захист, зможуть без обмежень працювати у Німеччині після отримання дозволу на роботу у відомстві у справах іноземців. Детальний порядок отримання дозволу буде розроблений найближчим часом. Якщо громадянин України приїхав на підставі біометричного паспорта або отримав статус біженця - працювати не можна. Якщо громадянин України приїхав на підставі візи, то зможе працювати лише у випадку, якщо його візою передбачене таке право.
Як зазначає на своєму сайті міністерство внутрішніх справ Німеччини, для роботи українцям, що втекли від війни, потрібно отримати дозвіл на роботу у відомстві у справах іноземців. Згідно з рекомендацією міністерства, у дозволах на перебування має зазначатися право на роботу, навіть якщо біженець з України ще не знайшов конкретне робоче місце. У пошуку роботи особи, які отримали право на перебування за Директивою про тимчасовий захист, мають право на допомогу Агенції з працевлаштування. Варто врахувати, що доходи від роботи у Німеччині несумісні з отриманням соціальної допомоги, яка надається біженцям. Додаткові заробітки для отримувачів соціальної допомоги призводять до скорочення розміру допомоги.
Правоохоронні органи Німеччини наполегливо застерігають від сумнівних пропозицій роботи. Не варто влаштовуватись на роботу без контракту та не оформивши дозвіл на роботу. Нелегальна робота може обернутися високими штрафами як за порушення законодавства про працю, так і за безпідставне отримання соціальної допомоги, якщо така отримується. Крім того, нелегальна праця може обернутися експлуатацією з боку сумнівних працедавців.
За законом, мінімальна заробітна плата у Німеччині з першого січня становить 9 євро 82 центи за годину (до сплати податків). Легальне працевлаштування передбачає соціальні відрахування, а також отримання медичного страхування, витрати вираховуються з зарплати і їх на 50 відсотків покриває роботодавець.
Крім того, працевлаштовані можуть отримувати виплати на кожну неповнолітню дитину, які становлять 219 євро на місяць (Kindergeld).
У разі потреби всі особи, які підпадають під дію § 24 Закону про перебування ( AufenthaltsG), отримують допомогу для покриття витрат на проживання та медичне обслуговування відповідно до Закону про допомогу особам, які шукають притулок (AsylbLG). Для цього потрібна реєстрація, наприклад, у центрах прийому або Відділах реєстрації іноземних громадян. Після реєстрації видається сертифікат (підтвердження вибуття або довідка про прибуття), який можна пред'явити до компетентного органу з видачі допомоги.
Українці, які подали заяву на тимчасовий захист за §24 Закону про правовий статус іноземних громадян, мають право на соціальну допомогу. На території Німеччини протягом перших 18 місяців після отримання тимчасового захисту можна розраховувати на допомогу у 367 євро на місяць. Виплати на дитину становитимуть від 249 до 326 євро на місяць.
У разі, якщо громадянин України вирішить скористатись правовим режимом статусу біженця, то в такому випадку він не зможе працювати та буде претендувати на такі основні види допомоги та фінансової підтримки:
Відповідно до закону про соціальні гарантії для шукачів притулку (Asylbewerberleistungsgesetz - AsylbLG), біженцям надається допомога, яка має покривати витрати на харчування, опалення, одяг, здоров'я і базові побутові витрати, а також "особисті" витрати, такі як, наприклад, відвідання культурних заходів. Для осіб, які проживають у притулках для біженців, як правило, значна частина цих потреб може на розсуд соціальних служб покриватися наданням речової допомоги - одягу, харчів чи меблів, проїзних на громадський транспорт або квитків на заходи.
Якщо речова допомога не надається і людина не мешкає у гуртожитку, наданому соціальними службами, вже починаючи з березня, соціальні служби громади проживання мають виплачувати кожному дорослому, якщо він проживає окремо 367 євро на місяць (по 330 євро, якщо біженець мешкає з чоловіком або дружиною). Дорослі віком до 25 років, які мешкають з батьками - 294 євро. Підлітки 14-17 років - 326 євро, діти від 6 до 14 років - 326 євро, до шести років - 249 євро. Заява на отримання соціальної допомоги біженцям подається до відомства із соціальних питань при громаді проживання (Sozialamt). Ці виплати надаватимуться протягом перших 18 місяців. Якщо тимчасовий захист буде подовжено, біженець отримуватиме дещо вищі виплати, які дорівнюватимуть виплатам для соціально незахищених і довгостроково безробітних жителів Німеччини. Якщо біженець подає заяву на соціальну допомогу і вказує наявність грошових коштів понад 200 євро або цінностей відповідної вартості, спершу заявнику доведеться використати ці запаси, перш ніж буде виплачено допомогу. Таким майном можуть бути, наприклад, дорогі прикраси або ж автомобіль, на якому біженець приїхав до Німеччини (якщо авто зареєстроване на заявника).
Українці у Берліні можуть безплатно користуватися громадським транспортом - метро, автобусами міськими електричками та трамваями. Для цього достатньо показати паспорт. Також українські громадяни можуть безоплатно відвідувати громадські басейни, сімейні Центри культури FEZ-Berlin та їздити на поїздах.
Організовано 30 безоплатних автобусів з Берліна, Котбуса, Франкфурта-на Одері до Ерфурта, Лейпцига, Шверіна, Магдебурга, Белефельда тощо.
Наразі пільги діють до 31 березня 2022 року.
Система охорони здоров’я в Німеччині влаштована інакше, ніж в Україні. Кожна людина в Німеччині має мати медичну страховку. Кожен, хто захворів або має звернутися до лікаря чи лікарні, потребує медичної страховки. Тоді майже усе лікування та ліки є безкоштовними.
Проте, варто зазначити, що повноцінне медичне страхування матимуть лише працевлаштовані особи. Біженцям, які не працюватимуть, у соціальних відомствах видають ваучери на медичні послуги, з якими можна звертитися до лікарів, або картки здоров'я (Gesundheitskarte). На відміну від повноцінного медичного страхування, біженці мають право на обмежений перелік медичних послуг. Йдеться передовсім про гостро необхідну, невідкладну допомогу. Якщо потрібні операції або інші складні послуги, вони можуть надаватися за попередньою заявою до соціального відомства.
У центрах прибуття для біженців, регіональних прийомних центрах та соціальних службах у місцях Вашого проживання Вам допоможуть розібратися з питанням медичного страхування у одній з лікарняних кас або медичних страхових компаніях. Перш ніж Ви будете застраховані, Ви маєте право отримувати свого роду «допомогу на перехідний період часу» від соціальної служби, частиною якої є також медичне забезпечення. Вам необхідно подати заявку на отримання цієї допомоги, перш ніж Ви підете до лікаря. Соцслужба видасть Вам для цього так званий «лікарняний лист/бюлетень для лікування».
Як біженець з України, залежно від того, в якому місті/землі Ви перебуваєте, можете запитати про медичне страхування в Ankunftszentrum/ Kontaktstelle. Згідно з німецьким Asylbewerberleistungsgesetzes (Законом про виплати шукачам притулку) біженці зазвичай мають доступ до загальної медичної допомоги у лікаря або в лікарні. На жаль, єдиних правил станом на сьогоднішній день ще нерозроблено.
Разом з тим, навіть не маючи медичного страхування Ви маєте право на медичну допомогу у екстрених випадках. Звертайтеся в такому разі у найближчу лікарню або викликайте карету швидкої допомоги за номером 112.
У Німеччині є також організації, котрі безкоштовно займаються лікуванням людей. До прикладу: Мальтійська медицина для людей без медичного страхування. Наразі ця організація представлена у 19 місцях (список місць за посиланням: https://www.goethe.de/prj/mwd/uk/ukraine.html), де команди волонтерів з рядів лікарів, асистентів лікарів та персоналу по догляду піклуюються про пацієнтів. Лікування відбувається анонімно. В організації просять поцікавитися про точний час прийому заздалегідь, тому що внаслідок пандемії коронавірусу лікарські прийомні працюють з обмеженнями.
Ваші діти можуть відвідувати дитсадок та школу у Німеччині. Зверніться будь ласка по можливості протягом перших кількох тижнів після в’їзду в Німеччину на рахунок відвідування школи Вашими дітьми до соціальної служби і служби з питань молоді у Вашому місті. Приписи щодо цього можуть відрізнятися в кожній федеральній землі та деталі треба уточнювати по місцю Вашого перебування чи проживання.
Школи є безплатними. Спочатку діти відвідують чотири роки початкову школу (Grundschule). Після четвертого класу вирішується, в школу якого подальшого типу вони будуть ходити. Існують такі типи: головна/основна школа (Hauptschule), реальна школа (Realschule), гімназія (Gymnasium) та єдина/об’єднана школа (Gesamtschule). Шкільні викладачі надають рекомендації та консультують батьків для прийняття рішення, в школу якого типу краще піти їхній дитині. Головна/основна школа (Hauptschule) завершується після 9-го класу здобуттям середньої загальної освіти, реальна школа (Realschule) завершується після 10-го класу здобуттям середньої освіти.
Після цього молодь може пройти професійно-технічну підготовку (Berufsausbildung) або продовжити навчання в школі. Гімназію завершують після 12-го або 13-го класу здачею екзамену на атестат зрілості (Abitur), який дає право на навчання у вищому навчальному закладі. Допуск до екзамену на атестат зрілості також можна отримати через професійно-технічні училища.
Більш детальну інформацію про систему освіти в Німеччині можна отримати перейшовши на сайт за посиланням : https://www.berlin.de/sen/bjf/refugees/ukraine/
У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон по біометричному закордонному паспорту громадянина України то він вільно може їхати в інші країни ЄС.
Всю необхідну інформацію можна знайти за вказаним посиланням https://germany.embassy.com.ua, а також за наступним посиланням https://medwatch.de/2022/03/02/важлива-інформація-про-ваше-перебув-с/
Власники тварин можуть перетинати кордон із домашніми улюбленцями без попереднього подання заяви на дозвіл для в’їзду. Вже у Німеччині за місцем проживання господарям рекомендують зв’язатись із місцевою ветеринарною службою, щоб перевірити стан здоров’я тварини.
Організації Berliner Tiertafel та Humane Society International надають допомогу домашнім улюбленцям біженців з України безкоштовно. Тут можна отримати корм та консультацію ветеринара. Адреси місцезнаходження таких організацій за посиланням : https://docs.google.com/spreadsheets/d/1eqjGuEt3ShhRVbA5Cf8Wnq2INYzLb2PQYsdPwRgESWw/edit#gid=212586218
Україні можуть повернутися на територію України в будь-який час, крім випадку коли ними було подано документи на отримання статусу біженця.
https://germany.embassy.com.ua
https://visitukraine.today/uk/blog/194/nimeccina-cogo-cekati-ukraincyam-shho-vtikayut-vid-viini
https://medwatch.de/2022/03/02/важлива-інформація-про-ваше-перебув-с/
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.