WE4UA

Отримай безкоштовну юридичну консультацію

Оберіть країну і послугу та отримай допомогу

Дивіться відео про нашу організацію

Юридичні консультації

Польща

Хто може виїхати за кордон

1.1. жінки;

1.2. діти;

1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);

особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:

- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

2.4. чоловіки старше 60-ти років;

2.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:

- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;

- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;

- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;

- є усиновителем, опікуном;

- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

 

Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.

Що робити після приїзду до країни (Польщі)

Українці, які рятуються від війни, отримують статус тимчасового захисту автоматично після перетину Польського кордону.  Якщо Українець, хоче залишитися тимчасово на території Польщі та останній не має можливості орендувати житло, можна звернутися до польської влади, а саме до рецепційних (прийомних) центрів, які розміщені на кордоні, на вокзалах або в пункти, що знаходяться в містах за вказаним посиланням https://www.gov.pl/web/ua/-2 В репреційних (прийомних) пунктах в Польщі Українці, можуть отримати: інформацію щодо перебування у Польщі; їжу; основну медичну допомогу; місце для відпочинку та в подальшому їм буде повідомлено про те, де їх тимчасово поселять. 

Документи, необхідні на кордоні та для подальшого перебування на території країни (Польщі)

Усі документи, що підтверджують вашу особу, особу ваших дітей є корисними. Якщо у дитини немає посвідчення особи або паспорта, свідоцтво про народження стане в нагоді. Додатково буде в нагоді взяти медичну документацію, документи про родинні зв’язки, освіту.

Документи, що посвідчують особу Україня і приймаються в Польщі: 

  • біометричний закордонний паспорт громадянина України
  • небіометричний закордонний паспорт громадянина України
  • внутрішній паспорт України у вигляді книжечки.
  • внутрішній паспорт у вигляді пластикової картки.

Для дітей документом, що посвідчує особу може слугувати свідоцтво про народження. 

Окрім того, якщо ви їдете до Польщі на власному автомобілі, необхідно оформити поліс «Зелена картка».
Нагадаємо, з початку війни українці мали право перетинати кордони Польщі, Словаччини, Угорщини та Молдови на власних автомобілях без полісу “Зелена карткаˮ.

COVID - карантин, тести у країні (Польщі)

Українці можуть в'їхати до Польщі без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо. 

Українці, які прибули на територію Польщі не повинні проходити ізоляцію, ізоляцію було відмінено Польським урядом для Українців. 

Проте не потрібно забувати, що в Польщі діють карантинні обмеження, які необхідно дотримуватися. Відповідна інформація, щодо карантинних обмежень знаходиться за вказаним посиланням: https://www.gov.pl/web/coronavirus-ua/K

 

Також Українцю бажано за можливості мати з собою документи, що підтверджують проведення COVID-вакцинації, для подальшої можливості отримання у Польщі третьої (бустерної) дози вакцини. Умовою набуття права на вакцинацію є наявність документа, що посвідчує особу. Таким документом являється: паспорт громадянина Україна, закордонний паспорт.

Окремо зазначимо, що при перетину кордону між Польщею та іншою країною ЄС, країна в яку Ви плануєте в’їхати може запросити у Вас ПЛР-тест чи сертифікат про проведення COVID-вакцинації.

Статус біженця чи Статус «тимчасового захисту» у країні (Польщі)

Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування тощо). 

 

Тимчасовий захист 

Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, втім, особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС (Польща є членом ЄС), можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.

Строк дії тимчасового захисту в Польщі – 18 місяців, з можливістю продовження до трьох років (починаючи з 24.02.2022).

 

Особи, які користуються тимчасовим захистом, мають право на:

- дозвіл на проживання на період тимчасового захисту;

- доступ до роботи;

- доступ до освіти: діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;

- забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);

- доступ до соціального забезпечення;

- доступ до медичного обслуговування;

- право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;

- можливість отримати статус біженця у майбутньому;

- можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.

 

Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:

Українці, а також члени їхніх сімей, переміщені внаслідок конфлікту. Особи без громадянства та громадяни інших третіх країн, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним захистом в Україні, а також члени їх сімей.

Громадяни третіх країн, які не є громадянами України, та особи без громадянства, які можуть довести, що вони легально проживали в Україні на підставі дійсного дозволу на постійне проживання і які не можуть повернутися в безпечних та довготривалих умовах до країни свого походження, мають право на тимчасовий захист.

 

Право на тимчасовий захист дає легальний перетин кордону у період збройного конфлікту в Україні (з 24 лютого 2022 року), зареєстрований Прикордонною Службою Польщі. Такий перетин автоматично поширює режим тимчасового захисту і дає право легального перебування в Польщі.

Якщо в’їзд громадянина України не був зареєстрований начальником прикордонної застави під час прикордонного контролю, його перебування на території Польщі реєструється органом гміни. Така реєстрація перебування відбувається за заявою гр. України, поданою не пізніше 60 днів з дня в’їзду на територію Республіки Польща. (Гміна – це адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст.) Форму заяву і зразок її заповнення буде надано працівниками відповідного органу гміни. 

Вважаємо доречним, всім Українцям, які вже визначилися з місцем перебування на території Польщі, звернутися до органу гміни, для отримання підтвердження того, що їх було зареєстровано під час перетину кордону з метою уникнення подальших проблем. 

Статус біженця

Статус біженця застосовують до людей, яких переслідують індивідуально через соціальну, політичну, расову групу. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.

Якщо людина подала заяву на статус біженця, то йому необхідно перебувати у тій країні, де було подано заяву. До того ж коли особа буде очікувати рішення вона не зможе виїхати до іншої країни.

Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціально-побутові послуги та укладання шлюбу.Переваги та недоліки Статусу біженця чи Статус «тимчасового захисту» 

 

 

Статут тимчасового захисту

Статус біженця 

Строки отримання

Відразу після перетину кордону країни ЄС (Польщі)

В різних випадках від 3 до 12 місяців 

Можливість виїзду з території країни

Особа має право виїхати до іншої країни

Особа не має права на виїзд до іншої країни і повинна залишатися протягом всього строку розгляду заяви для отримання статусу біженця 

Документи, що надаються та які отримує 

У особи залишаються всі документи і особа отримує особистий номер (PESEL) в Польщі

Особа віддає свій паспорт на весь час розгляду заяви на отримання статусу біженця і після задоволення заяви отримує відповідне посвідчення статусу біженця

Можливість працевлаштування

Особа може відразу працевлаштуватися

Особа може працевлаштуватися після отримання статусу біженця

Можливість відмови у наданні статусу

Надається всім громадянам

Може бути відмовлено

Можливість повернення до України

У будь-який час

Після закінчення строку на який було надано статус біженця

Можливість орендувати житло

Відразу після отримання статусу

Відразу після отримання статусу

Можливість отримання освіти

Відразу після отримання статусу

Відразу після отримання статусу

Щомісячна грошова допомога

Надається 

Надається

Отримання медичної допомоги

Надається

Надається

 

Ми б рекомендували перетинати кордон як звичайний громадянин, без отримання статусу біженця. Український біометричний паспорт дозволяє українцю перебувати 90 днів на території будь-якої країни ЄС. За цей час громадянин України можете або поїхати до іншої країни ЄС та оформити там статус біженця або оформити статус тимчасового захисту. Тобто необов’язково зупинятись у країнах, які межують з територією України, в т.ч. Польщі.

Реєстрація українців в країні перебування (Польщі), порядок і строки

Якщо гр. України перетнув кордон по біометричному паспорті, то його легальний термін перебування на території Польщі становить 90 днів та він маєте право подорожувати до інших країн. Якщо гр. України вирішив залишитися на території Польщі і визначився з місцем проживання то він звертається відповідного органу гміни для реєстрації.

Якщо гр. України перетнув кордон на підставі іншого документу, ніж біометричний паспорт, то його легальний термін перебування на території Польщі становить 15 днів (подорожувати до інших країн ЄС права немає).

Реєстрація в пункті прийому біженців не є обов'язковою. До пункту слід звертатися, якщо ви не маєте де жити, потрібна їжа, не маєте речей першої необхідності, потрібна невідкладна медична допомога. В пункті прийому біженців можете отримати найважливішу інформацію.

У будь-якому разі після визначення адреси, де гр. України плануєте жити у Польщі – потрібно зареєструвати своє проживання та отримати номер PESEL.

PESEL та як його отримати в Польщі

PESEL– це персональний номер соціального страхування. Він надає право на соціальну підтримку та право користуватися публічними послугами у Польщі (житло, освіта, медичні послуги, соціальне забезпечення, фінансова підтримка).

Заяву про надання номеру PESEL громадянин України подає у адміністрацію за місцем проживання. Реєстрація місця проживання та отримання номеру PESEL відбувається одночасно.

З міркувань безпеки особи, які подають заявку на номер PESEL, повинні пройти ту ж процедуру, що й особи, які подають заявку на отримання ID-картки. Це означає необхідність зробити біометричну фотографію та зняття відбитків пальців. Це має бути зроблено на основі інфраструктури, яка вже є в гмінах. Однак органи місцевого самоврядування зазначають, що не в усіх комунах є пункти, де можна зробити біометричні фото. 

Українці можуть подавати заяви на отримання номеру PESEL з 16 березня 2022 року. 

Що потрібно підготувати для отримання номеру PESEL

- Заяву про надання номера PESEL громадянину України у зв'язку зі збройним конфліктом. Заяву можна отримати в адміністрації будь-якої гміни. (текст заяви можна також скачати за вказаним посиланням https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany--usluga-dla-obywateli-ukrainy-ua 

- документ, що підтверджує особистість громадянина України.

-  кольорову фотографію на фотопапері розміром 35 х 45 мм (ширина х висота).

Дані, які вносяться у заяву: ім'я та прізвище, дату і місце народження, країну народження і громадянство, дату в’їзду до Польщі, український ідентифікаційний номер ‒ якщо такий маєте, адреса електронної пошти та польський номер телефону.

Якщо гр. України заповнюєте заяву від імені неповнолітнього (дитини віком до 18 років), надаються дані батьків та/або особи, яка фактично здійснює опіку над дитиною.

Проте, так само як і довідка про тимчасовий захист, зареєстрований номер PESEL дає право перебувати в Польщі протягом 18 місяців, однак він не замінює візу чи карту проживання, чи біометричні дані. Це не дає права їздити в інші країни, оскільки біометричні дані вже вичерпані.

Також під час отримання номеру PESEL, громадянин України може отримати «довірений профіль» 

Довірений профіль – це цифровий інструмент, який дозволяє вирішувати офіційні справи онлайн, не виходячи з дому.

Для чого потрібен довірений профіль?

  1. В Інтернеті він виконує ту ж функцію, що і документ, який посвідчує особу.
  2. Він дозволяє підписати електронний документ підписом, юридично еквівалентним власноручному підпису (тільки для державних осіб)

Влаштування на роботу

Польща відкриває українським громадянам свій ринок праці. Працевлаштування максимально спрощене – жодних спеціальних дозволів, обмежень, квот. 

Українці не зобов'язані звертатися до жодних державних органів для отримання дозволу на працевлаштування чи повідомляти про працевлаштування. Роботодавець буде зобов’язаний самостійно повідомити про прийняття на роботу Українця до відповідного управління праці (за допомогою порталу http://praca.gov.pl). На це в нього буде 7 днів.

Ті, хто не зможе знайти роботу, матимуть право на соціальну допомогу по безробіттю на рівні з громадянами Польщі. Щодо уточнення пошуку роботи чи отримання допомоги необхідно звернутися гімни в тому районі де Українець проживає. 

Окремо зазначимо, що працевлаштуватися можна після отримання номеру PESEL.

Так, найбільш популярні платформи, для пошуку роботи:
• Міністерство сім’ї та соціальної політики Республіки Польща
• Pracuj.pl
• Jobs.pl
• Praca.pl
• Gumtree.pl
• InfoPraca.pl
• Praca.wp.pl
• Praca.gratka.pl
• Goldenline.pl
• Praca-tymczasowa.pl
• Europe service
• KONO
• OLX.pl

📲 Мобільні додатки:

• Workport
• ePraca

Фінансова і медична допомога українцям в країні (Польщі)

Так, після отримання номеру PESEL Українці мають право на отримання медичної допомоги, яку покриває польська система соціального страхування (національний режим).

Громадяни України, які перетинають кордон з Польщею, після відповідної реєстрації місця проживання, буде  надано одноразова грошова виплата у розмірі 300 злотих.

Українці мають право на отримання: а) допомогу малозабезпеченим громадянам (включає 7 різних видів допомоги); б) допомога на дитину, яка проживає у Польщі (500 злотих на дитину щомісячно) та інші види допомоги. На даний час порядок надання вказаної допомоги у Польщі уточняється і розробляються процедури її надання. 

Органи місцевого самоврядування, а також місцеві державні органи можуть встановлювати інші види допомоги (житло, харчування, публічний транспорт). Так, майже усюди українці звільняються від оплати за користування міським транспортом. Безкоштовними є також деякі інші види міжміського та міжнародного транспортного сполучення.

Навчання в університетах і школах для українців в країні (Польщі)

Законодавство Польщі передбачає можливість безкоштовно навчатися у школах та університетах (національний режим із польськими громадянами). Втім, наразі таке навчання наразі відбувається польською та англійською (у деяких закладах). На даний час розробляються механізми залучення українських вчителів та викладачів для забезпечення можливості отримувати освіту українською мовою.

Більш детальну інформацію можна дізнатися за вказаним посиланням https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-na-rzecz-ukrainy--najwazniejsze-dzialania-mein 

Чи можна їхати далі до іншої країни ЄС після перетину кордону з Польщею без візи

У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Польщею по біометричному закордонному паспорту громадянина України то він вільно може їхати в інші країни ЄС. 

У випадку, якщо громадянин України перетнув кордон з Польщею по будь-якому іншому документу, а не по біометричному паспорту, то громадянину необхідно звернутися до посольства/консульства тієї країни до якої він планує їхати далі для уточнення подальших дій і можливості перетину кордону країни до якої ви хочете виїхати. (вказане рекомендує робити польська влада для уникнення в подальшому не порозумінь на кордоні, до країни якої прямує українець).

Пункти допомоги - інформація для громадян України

✔Допомога українцям в Польщі https://m.facebook.com/groups/683793819641997/

✔Dorohusk пункт прийому людей у Польщі (актуальна інформація про стан кордону, пошук трансфера, інша допомога) https://t.me/dorohusk_help

✔Допомога українцям у Польщі https://t.me/helpukraineinpoland

✔Допомога біженцям з України в Польщі/Словенії https://t.me/pomocUAVPL

✔Чат для тих, хто хоче їхати з Польщі до Німеччини https://t.me/+XHrjC1uX9ZVjYjZi

✔Допомога біженцям у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQBZdIQuVdUXJE7Opkw5ZlRhi%2BCh%2FQji0t5SGLR3Lr8HztiEKMinWq1qOY32Luj9

✔Українці у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQAbDKYv%2BoKItUv4zPe8pH7Ipe52lhAcMMAXewBP29WfTS1UjGSoglkGbKhgp44t

✔Форум українці у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQAjlCl9ss8oJUuKBn%2F7yCAXjxyNvlpTrursoruUPCmaK7cQ08%2F9ZgCkWQ%2BC1QIc

✔Робота у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQBRbsuHCysMsUwjMFNB3IDFT%2BRaK4M6BkqtOyaoc2vL%2FrZuVsJBJvCijgzCL6tC

✔Вакансії у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQBXYRfZAYkj8k2LsLaAppZfyzsOUpTvv2KLU0ywqlpQh2Qv4M5KlIKAoGJEBCbF

✔Допомога з роботою, житлом https://invite.viber.com/?g2=AQBVPbTSurwYD07B8LdIjLA%2BCQQaEHy5TM8jaXf05xZ4f3PZyxLgCl7atTTnMOVm

✔Вакансії та перевізник https://invite.viber.com/?g2=AQAX8CF86iHTMkkRnWoLhbkEk31ZuxzfTpe4cYoH1%2FMaf9qUcg7HnqwybMafm0lS

✔Українські студенти та молодь у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQBCAHjgyH1%2F207RU0QlShgjZMgdn22SH3OqZz%2FIsIRdckkM%2Fpn1Udo8lchp%2FhIQ

✔Польща для українців https://invite.viber.com/?g2=AQBJK2AFCvNKyU3TxnuTybXv%2FmZAWZ9qtlNcFyyyZ2vATVW2zR9O0S4KlRSU%2F6a3

✔Чат українців у Польщі https://invite.viber.com/?g2=AQBpi%2FmQogdkaUyseuZFahiMLIq%2FEXQu2aNCXbleS0nMX%2Flhw6c%2BPZlJOijO7NOd

Тварини

Наразі, для перетину кордону із собаками, котами та тхорами, необхідно, щоб тварина була:

  • правильно ідентифікована за допомогою мікрочіпа;
  • з вакцинацією від сказу та актуальним щепленням;
  • з тестом перевірки рівня антитіл проти сказу;
  • з дійсним паспортом із країн ЄС або сертифікатом про стан здоров’я, який відповідає зразку, що визначено в законодавстві ЄС.

  У випадку, якщо у тварини відсутні документи на тварину, то рекомендовано звернутися до органів влади для отримання допомоги, щодо подальших дій по оформленню документів на тварину.

  Українці можуть безкоштовно провести маркування та вакцинацію від сказу для своєї тварини на кордоні з Польшею.

   Також, відмітим, що до 8-недільного віку маркування та вакцинація тваринам не потрібна. Однак, необхідно провести маркування та вакцинацію після того, як тваринці виповниться 8 неділь.

Повернення в Україну

Україні можуть повернутися на територію України в будь-який час, крім випадку коли ними було подано документи на отримання статусу біженця. 

Офіційна інформація/веб-сайт та гаряча лінію для тих, хто приїздить в Польщу з України?

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina

Телефон: +48 47 721 75 75

Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.

Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.

Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.

Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.

Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.