Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
По прибуттю до Португалії працює спеціальний механізм негайного дозволу на проживання, відомий як «Тимчасовий захист», з автоматичним призначенням номеру соціального страхування (NISS), податкового номеру (NIF) і номер користувача системою охорони здоров’я.
Після прибуття, вам необхідно занятись пошуком житла.
Якщо ви не можете оплачувати для себе житло у Португалії, для пошуку житла для малозабезпечених ви можете звернутися по допомогу до Вищої комісії з питань міграції (High Commission for Migrations) (ACM), яка напряму працює зі Службою соціального забезпечення. Ви можете надіслати електронного листа за адресою sosucrania@acm.gov.pt, заповнити онлайн-форму на португальському дипломатичному порталі (Diplomatic Portal) (форма доступна португальською, англійською та українською мовами) або прийти до одного з трьох національних Центрів підтримки мігрантів (National Centers for Migrant Support) (CNAIM) у Лісабоні, Фару та Порту.
Ви також можете отримати доступ до спеціального режиму за програмою «Вхідні двері» (Entry Door) (https://www.portaldahabitacao.pt/porta-de-entrada), у рамках якої надається фінансова допомога на покриття витрат на розміщення у туристичних закладах чи оренди будинку. Підтримка надається на період до 18 місяців і може бути подовжена максимум до 30 місяців.
Знайшовши житло, вам потрібно укласти контракт. Для цього достатньо мати NIF (номер платника податків), декларацію про доходи, поручителя, тощо. Контракти укладаються довгострокові. Мінімум на рік. Але, згідно із законом, ви можете його розірвати через 4 місяці, попередивши за 2 місяці. Домовитися про оренду без контракту практично неможливо. Контракт дає вам насамперед захист та гарантію, що вас не виженуть із орендованої квартири і також не підвищать ціну. Без контракту будь-якої миті вас можуть просто виставити на вулицю або задерти ціну, і ви нічого не зробите. З контрактом власник навіть не може зайти до квартири без вашого дозволу. \
Зазвичай, якщо у вас є, то контракт на 1 рік, оплата 2-х місяців (перші два або перший та останній) та 1-2 місяці як депозит.
Група допомоги пошуку оренди. https://t.me/lisbonuarazom/2881
Сайти для пошуку житла:
https://www.roomgo.pt/
https://casa.sapo/
Окрім того, ви можете знайти безкоштовне проживання, зокрема:
Аirbnb активували службу Airbnb.org, щоб хости звідти могли надавати житло українцям або безкоштовно, або зі знижкою. Щоб отримати житло таким способом потрібно мати інвайт від некомерційної організації. Наприклад https://novaukraine.org/airbnb/ надає потрібний ваучер після заповнення на сайті спеціальної форми. https://www.airbnb.com/help/article/1950/eligibility-for-emergency-stays-through-airbnborg
Центр прийому біженців у Лісабоні. Койка у спортзалі, реєстрація, безкоштовна їжа 3 рази. Далі розташовують по країні де можуть.
Casa do Tinoni - Projeto Crescer na Segurança Serviço Municipal de Proteção Civil de Lisboa
+351 21 817 3100
https://goo.gl/maps/qfSuA8oPDVvivXHv5
Українські біженці УАПЦ (некомерційною організацією, що базується в Португалії, яка надає підтримку людям, які шукають притулку від російської війни проти України)
Заповніть форму за посиланням - Mені необхідне житло. I need a place to stay (google.com) https://docs.google.com/forms/d/1QP0H0wMKDdHklDcJvvoyxfNXmV5QrHh4wco7LZIKPLw/viewform?ts=6220c9a1&edit_requested=true
Тут є реєстр місць, які пропонують безкоштовне проживання для біженців:
https://icanhelp.host/
Усі громадяни України та члени їхніх сімей з біометричним паспортом можуть безпосередньо подорожувати до Португалії.
Якщо у вас немає біометричного паспорта:
Ви повинні подати клопотання на видачу єдиного туристичного титулу (TVU).
Цей документ має винятковий характер, видається лише у випадках виправданої терміновості та може бути виданий лише португальським посольством.
Щоб подати клопотання на TVU, ви повинні звернутися до посольства Португалії в країні, де ви перебуваєте:
Посольство Португалії у Варшаві
Телефон: +(48 22) 511 10 10/11/12
Телефон (екстреної допомоги): +(48) 781 159 430
Електронна пошта: varsovia@mne.pt
Посольство Португалії в Бухаресті
Телефон: +(40) 21 230 41 18
Телефон (екстреної допомоги): +(40) 746 22 44 55
Електронна пошта: bucareste@mne.pt | sconsular.bucareste@mne.pt
Посольство Португалії в Братиславі
Телефон: +(421) 220 768 454
Електронна пошта: bratislava@mne.pt
Посольство Португалії в Будапешті
Телефон (екстреної допомоги): (0036) 306019706
Загальний телефон: (0036) 12017616 /7/ 8
Електронна адреса: budapeste@mne.pt | sconsular.budapeste@mne.pt
На даний час Португалія не вимагає від українських громадян проходження
COVID-карантину.
Однак візьміть до уваги, що наразі у Португалії діють COVID-обмеження, відтак
актуальну інформацію Вам необхідно перевіряти по прибуттю до країни.
Тимчасовий захист
Резиденція, видана португальською владою, дійсна протягом одного року в Португалії з можливістю продовження до одного року, що дозволяє отримати доступ до основних послуг та інтеграційних заходів, таких як доступ до ринку праці.
Це виняткова процедура, яка забезпечує негайний тимчасовий захист у разі масового напливу переміщених осіб з третіх країн, які не можуть повернутися до країни походження.
Вирішено надати Тимчасовий захист особам, які були переміщені з України внаслідок нещодавніх збройних конфліктів у країні.
Постанова Ради Міністрів (ПРМ) № 29-А/2022 від 02.03.2022р.
Хто може отримати тимчасовий захист:
Громадяни України та члени їх сімей з країни походження, які не можуть повернутися туди через воєнну ситуацію.
Такий тимчасовий захист також може бути наданий громадянам України інших національностей, які є родичами, сватами, подружжям або партнери, які знаходяться у цивільному шлюбі, які також не можуть повернутися в Україну через війну.
Заяву необхідно подавати особисто в Національні Центри Підтримки інтеграції мігрантів у Лісабоні, Порту та Фару та в деяких відділеннях SEF із службами обслуговування громадян України, які працюють подовжений час.
Ви можете відвідати відділення Служби з питань іноземців (SEF), які розташовані в трьох центрах підтримки мігрантів (CNAIM), у Лісабоні, Фару та Порту.
CNAIM Лісабон: Rua Álvaro Coutinho, 14, 1150 - 025 Lisboa
CNAIM Фару: Loja de Cidadão, муніципальний ринок, 1-й поверх, Largo Dr. Francisco Sá Carneiro, 8000-151 Faro
CNAIM Порту: Av. de França, 316, Capitólio Building, 4050-276 Porto
або Ви можете відвідати регіональні відділення SEF.
До Служби з питань іноземців (SEF) Вам необхідно надати: будь-який документ, який підтверджує, що ви можете скористатися тимчасовим захистом, наприклад паспорт або документ, що посвідчує особу.
Що таке тимчасовий захист на практиці:
Тимчасовий захист в Португалії складається з автоматичного надання резиденції на проживання та видачі відповідної посвідки на тимчасове проживання.
Зверніть увагу!
Після реєстрації клопотання, SEF переглядає бази даних і передає персональні дані заявника іншим організаціям (Інституту соціального страхування, Міністерству охорони здоров’я та Податковій службі) з метою видачі ідентифікаційний номер (NISS, NUS і NIF).
Після реєстрації заяви та виконання вищеописаних процедур, заявникам буде надано підтвердження, в якому резиденція надається під режимом тимчасового захисту, який буде дійсний протягом 1 року.
Посвідка на тимчасове проживання надається терміном на один рік з можливістю продовження ще на два терміни по шість місяців.
Після збору біометричних даних необхідна інформація передається до Imprensa Nacional-Casa da Moeda, яка видає картку та надсилає її до SEF для доставки громадянам.
Коли картка буде готова, громадянина буде повідомлено, бажано електронною поштою, вказавши службу SEF, до якої йому слід звернутися.
Зверніть увагу!
SEF також роз’яснила, що громадянин України, який вже подав раніше заяву про отримання міжнародного захисту (статус біженця) вправі подати також заяву на отримання тимчасового захисту за умови, якщо така заява подана з початку війни в Україні, з 24 лютого 2022 року.
Які права має особа із статусом тимчасового захисту:
Ви маєте право на доступ:
Зверніть увагу, що НЕ потрібно окремо реєструватись в органах соціального
страхування, податковому управлінні та Національній службі охорони здоров’я Португалії.
Саме SEF передає інформацію, що підтверджує запит на тимчасовий захист та послуги, переважно через електронну передачу даних, автоматично отримуючи вищезгадані реєстрації.
Випадки, коли може бути відмовлено у тимчасовому захисті: коли є вагомі підстави вважати, що особа вчинила:
Особи, для яких є серйозні підстави вважатися небезпечними для національної безпеки або які були засуджені остаточним вироком за тяжкий злочин загального права або становлять серйозну загрозу національній спільноті, також можуть бути виключені з цього захисту.
Статус біженця застосовують до людей, яких переслідують індивідуально через соціальну, політичну, расову групу. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.
Якщо людина подала заяву на статус біженця, то йому необхідно перебувати у тій країні, де було подано заяву. До того ж коли особа буде очікувати рішення вона не зможе виїхати до іншої країни.
Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціально-побутові послуги та укладання шлюбу.
Статут тимчасового захисту | Статус біженця | |
Строки отримання | Протягом декількох днів після реєстрації заяви | В різних випадках від 3 до 12 місяців |
Можливість виїзду з території країни | Особа має право виїхати до іншої країни | Особа не має права на виїзд до іншої країни і повинна залишатися протягом всього строку розгляду заяви для отримання статусу біженця |
Документи, що надаються та які отримує | У особи залишаються всі документи і особі автоматично призначаються - номер соціального страхування (NISS), - податковий номер (NIF) - номер користувача системою охорони здоров’я | Особа віддає свій паспорт на весь час розгляду заяви на отримання статусу біженця і після задоволення заяви отримує відповідне посвідчення статусу біженця |
Можливість працевлаштування | Особа може відразу працевлаштуватися | Особа може працевлаштуватися після отримання статусу біженця |
Можливість відмови у наданні статусу | Надається всім громадянам | Може бути відмовлено |
Можливість повернення до України | У будь-який час | Після закінчення строку на який було надано статус біженця |
Можливість орендувати житло | Відразу після отримання статусу | Відразу після отримання статусу |
Можливість отримання освіти | Відразу після отримання статусу | Відразу після отримання статусу |
Щомісячна грошова допомога | Надається | Надається |
Отримання медичної допомоги | Надається | Надається |
На даний час Португалія не передбачає вимог для переселенців з України щодо
обов’язкової реєстрації місця проживання\перебування.
Однак Вам необхідно вказати своє місце проживання чи тимчасового перебування при поданні документів до SEF для отримання посвідки на тимчасове проживання. Саме на цю адресу SEF направить Вам документи.
Для працевлаштування після отримання статусу тимчасового захисту та посвідки на
тимчасове перебування в Португалії Вам не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування.
Щоб зареєструватися для отримання пропозицій по роботі, необхідно зареєструватися в будь-якому відділенні Інститут зайнятості та професійної підготовки (IEFP) або через платформу Португалія для України. Ви також можете надіслати листа на адресу job.ukraine@iefp.pt.
Після реєстрації, Інститут зайнятості та професійної підготовки (IEFP) ділиться пропозиціями про роботу відповідно до профілю кожного громадянина.
Наразі у Португалії відчувається нестача робочої сили в кількох сферах, зокрема не вистачає будівельників і торговців, а також працівників туристичної індустрії.
Згідно з інформацією на вебсайті IEFP, українці, які бажають подати заявку на ці вакансії, повинні спочатку заповнити цю форму на вебсайті IEFP.
Фінансова допомога
Фінансова допомога
У разі відсутності коштів Ви можете отримати відповідне житло та необхідну підтримку у вигляді соціальних виплат та засобів до існування.
У Португалії біженці з України можуть розраховувати на отримання соціальної підтримки, яка дорівнює вашому статусу.
Виплати становлять близько 189 євро на дорослого, на дитину 85 євро (починають виплачувати через 2-3 місяці після подачі документів).
Ви можете звернутися за підтримкою у відділення Інституту соціального страхування (ISS).
Також в країні надаються безкоштовні мовні курси.
Медична допомога
Національна система охорони здоров’я Португалії (SNS), як правило, є безкоштовною. Це означає, що будь-який громадянин, зареєстрований у SNS, може відвідувати лікарні, щонайбільше, повинен буде сплатити користувацький збір.
Запит на тимчасовий захист автоматично призначає номер доступу до SNS, що дозволяє автоматично отримати доступ до всіх основних медичних послуг, доступних через SNS.
Після того, як ви вказали своє місце проживання, ви повинні звернутися до місцевого Центру громадського здоров’я та зареєструвати себе та свою сім’ю як мешканців цього району, щоб отримати призначення сімейного лікаря та включити до Національного плану вакцинації.
Українці мають доступ до системи державної освіти на тих самих умовах, що й громадяни Португалії.
Уряд Португалії проводить політику включення всіх дітей до системи освіти.
Ви можете звернутися за допомогою про відвідування закладу освіти до будь-якого Місцевого центру підтримки інтеграції мігрантів (CLAIM).
Якщо у вас є з собою оригінали дипломів або сертифікатів про кваліфікацію, ви повинні попросити завірений переклад документа на португальську мову та відвідати школи у вашому районі проживання та пред’явити оригінал документа та завірений переклад для реєстрації в школі.
Ви також можете записати своїх дітей до школи, оскільки Ви та ваші діти мають доступ до системи державної освіти на тих самих умовах, що й громадяни.
У випадку, якщо громадянин України отримав статус тимчасового захисту та посвідки на тимчасове проживання, то він вільно може виїхати в інші країни ЄС.
ОФІЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА
✔Посольство України https://portugal.mfa.gov.ua/
✔Сервіс для онлайн подання заяви на тимчасовий захист https://sefforukraine.sef.pt/
✔Українська спілка в Португалії: https://www.spilka.pt/
✔Державний сайт з загальною інформацією для українців https://eportugal.gov.pt/en/ucrania-informacoes-e-apoios-disponiveis-em-portugal
✔Правила в'їзду і перебування для біженців з України https://visitukraine.today/uk/blog/247/portugal-rules-of-entry-and-stay-for-refugees-from-ukraine
✔Міська влада Лісабона:
Лінії для підтримки та роз’яснень: 800 910 111
Електронна пошта: sosucrania@cm-lisboa.pt
Адреса: Campo Grande 25, 1600-036 Lisboa
Інформація розміщена на Фейсбуці міської влади: https://www.facebook.com/camaradelisboa/posts/325703566266763
Якщо Українці подорожують з тваринами - собаками, котами, тхорами необхідно мати мікрочіп і вакцинацію, решта (гризуни, кролики, амфібії, рептилії, декоративні водні тварини, безхребетні) без обмежень, але рішення буде прийнято при перетині кордону.
У випадку, якщо у тварини відсутні документи на тварину, то рекомендовано звернутися до органів влади для отримання допомоги, щодо подальших дій по оформленню документів на тварину.
Україні можуть повернутися на територію України в будь-який час, крім випадку
коли ними було подано документи на отримання статусу біженця.
Основну інформацію для осіб, що приїжджають з України, Ви можете отримати на
сайті Міністерства юстиції Португалії за посиланням https://justica.gov.pt в розділі «Спеціальні заходи для України».
Ви можете звернутися за допомогою до будь-якого Місцевого центру підтримки інтеграції мігрантів (CLAIM).
Ви можете звернутися до Центру зв’язків з асоціаціями за допомогою електронної пошти : associativismo@acm.gov.pt.
Додаткова інформація
sosucrania@acm.gov.pt – Спеціальна електронна адреса, створена Вищою комісією з питань міграції (ACM), для надання інформації громадянам України, які хочуть приїхати до Португалії, або громадянам України, які проживають в Португалії і хочуть дізнатися, як привезти свою родину до Португалії.
https://portugal.mfa.gov.ua – Веб-сайт Посольства Украины в Португалії, розташований на Av. das Descobertas 18 в Лісабоні
https://www.iefp.pt/portugal-for-ukraine - Платформа Португалія для України (IEFP).
https://www.acm.gov.pt/pt/-/cnai-centro-nacional-de-apoio-ao-imigrante - Национальный центр поддержки интеграции мигрантов (ЦНАИМ)
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.