Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
З 12 березня увійшов у силу статус «Захист S». Із цим статусом біженці з України отримують право на тимчасове перебування терміном на один рік. Федерація бере на себе фінансову відповідальність у вигляді загальних виплат. Також було узгоджено питання щодо медичного страхування для осіб із статусом захист S.
Громадяни України, які хочуть подати заяву на отримання цього статусу у Швейцарії, а також особи, які в’їхали у минулі дні з власної ініціативи, мають:
Рекомендуємо всім особам, яким потрібен захист, якнайшвидше подати онлайн-заяву. З моменту подачі заяви особа, яка потребує захисту, медично застрахована. Детальну інформацію щодо статусу «Захист S» можна отримати на офіційній сторінці Федеральної міграційної служби Швейцарії або у роз’яснювальному листі - статус «Захист S».
Заяву на притулок (для отримання статусу біженця) можна подати відразу або у будь-який час протягом дії статусу «Захист S».
Питання можна також задавати за електронною адресою ukraine@sem.admin.ch та на гарячій лінії зв'язку за телефонним номером 058 465 99 11 (з 10.00 до 12.00 та з 14.00 до 16.00).
Усі документи, що підтверджують вашу особу, особу ваших дітей є корисними.
Якщо у дитини немає посвідчення особи або паспорта, свідоцтво про народження стане в нагоді. Додатково буде в нагоді взяти медичну документацію, документи про родинні зв’язки, освіту.
Документи, що посвідчують особу громадянина України і приймаються в Швейцарії:
Для дітей документом, що посвідчує особу може слугувати свідоцтво про народження.
Міжнародні поїздки до Швейцарії дозволені для щеплених мандрівників. Це також відноситься до подорожей до Ліхтенштейну. Є винятки для нещеплених громадян і тих, хто мандрує з «суттєвих причин». Необхідно дотримуватись вимог, щоб вхід був дозволений.
В'їзд дозволено певним категоріям мандрівників.
Винятки щодо закриття кордону передбачені для тих, хто подорожує з важливих причин, у тому числі для поїздок на навчання та у справах, які не можуть здійснюватися віддалено. Поїздки з туристичною метою заборонені без повної вакцинації. Повний список винятків можна знайти за адресою https://www.sem.admin.ch/sem/en/home/sem/aktuell/faq-inreiseverweigerung.html#-1871257744.
Таким чином, Українці можуть в’їхати до Швейцарії без будь-яких документів про COVID вакцинацію, ПЛР-тесту тощо.
Українці, які прибули на територію Швейцарії повинні проходити ізоляцію.
Проте не потрібно забувати, що в Швейцарії діють карантинні обмеження, які необхідно дотримуватися.
Українці повинні пред’явити чинний міжнародний сертифікат про повну вакцинацію проти COVID-19 з використанням затвердженої вакцини. Остання доза повинна бути введена протягом 9 місяців (270 днів) до від’їзду. Після цього в сертифікаті вакцини має бути зазначено, що було введено бустерну вакцину. Список іноземних сертифікатів, що приймаються, можна знайти за адресою https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/quarantaene-einreisende.html#2109647424
Ті, хто не має прийнятого сертифіката, можуть подати заявку на отримання швейцарського сертифікату COVID за адресою https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/covid-zertifikat/covid-zertifikat-erhalt-gueltigkeit.html#-1428730671
Відповідна інформація, щодо карантинних обмежень знаходиться за вказаним посиланням: https://www.bag.admin.ch/bag/en/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov/empfehlungen-fuer-reisende/quarantaene-einreisende.html#-1582639405
Також Українцю бажано за можливості мати з собою документи, що підтверджують проведення COVID-вакцинації, для подальшої можливості отримання у Швейцарії третьої (бустерної) дози вакцини. Умовою набуття права на вакцинацію є наявність документа, що посвідчує особу. Таким документом являється: паспорт громадянина Україна, закордонний паспорт.
Носіння масок
Маски для особи обов'язкові у медичних закладах та у громадському транспорті.
Громадський транспорт
Громадський транспорт ходить у звичайному режимі.
Ресторани
Ресторани відкриті у звичайному режимі.
Бари
Бари працюють у звичайному режимі.
Нічні клуби
Нічні клуби працюють у звичайному режимі.
Магазини
Магазини та служби відкриті з адаптованими заходами безпеки, такими як використання дезінфікуючих засобів для рук та соціальне дистанціювання.
Окремо зазначимо, що при перетину кордону між Польщею та іншою країною ЄС на шляху до Швейцарії, країна в яку Ви плануєте в’їхати по дорозі може запросити у Вас ПЛР-тест чи сертифікат про проведення COVID-вакцинації.
Зверніть увагу, що статус біженця та статус захисту S суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування тощо).
Статус захисту S
Статус захисту S не означає отримання статусу біженця.
Швейцарія не є членом Європейського Союзу. Вона асоціюється із Союзом через низку двосторонніх договорів, у яких Швейцарія прийняла різні положення законодавства Європейського Союзу, щоб брати участь в єдиному ринку Союзу, не вступаючи як член.
На практиці, стати біженцем в Швейцарії досить складно і не всі шукачі статусу біженця здатні обґрунтовано відповісти на запитання федеральної служби чому саме Ви вирішили отримати статус біженця саме в Швейцарії, бо поруч є інші країни Європейського союзу, наприклад.
Інколи без адвоката цей бар’єр пошукачеві статусу біженця не здолати.
Строк дії статусу захисту S в Швейцарії – 12 місяців, з можливістю продовження до п’яти років (починаючи з 24.02.2022 року) та за умови наявності військового стану в Україні.
Через 5 років Українець може отримати дозвіл на проживання B (permis B).
Увага!
Варто знати, що статус захисту S не зможуть отримати ті, хто вже має статус тимчасового перебування в одній із країн ЄС.
Особи, які користуються статусом захисту S, мають право на:
- Право на перебування в країні та право на житло;
- Медичне страхування;
- Діти (до 18 років) зможуть відвідувати школи або мовні курси з першого дня після розміщення за адресою тимчасового або постійного перебування в Швейцарії;
- Дорослі зможуть також відвідувати курси мов (німецької, італійської або французької мови);
- Українці зможуть виїжджати та повертатися до Швейцарії без додаткового дозволу чи віз;
- Право на роботу, включаючи самозайнятість без традиційного очікування в 3 місяці;
- Покриття частини видатків на оренду житла, соціальну допомогу та медичну страховку. дозвіл на проживання на період тимчасового захисту.
Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:
Громадяни України, які постраждали внаслідок військових дій, їхні сім'ї, що мали прописку до 24 лютого 2022 року.
Особи інших національностей та особи без громадянства, а також члени їхніх сімей, які мали міжнародний чи національний статус захисту в Україні до 24 лютого 2022 року.
Люди інших національностей та без громадянства, а також члени їхніх сімей, які можуть документально довести, що вони мають дійсний дозвіл на проживання в Україні (короткостроковий або довгостроковий дозвіл на проживання) та не можуть безпечно та назавжди повернутися до рідної країни.
Де поселять Українців.
Українці можуть жити у своїх родичів, приватних будинках, які співпрацюють зі Швейцарським агентством у справах біженців (SFH), або у волонтерів, готелях або центрах для біженців.
Статус біженця
Статус біженця застосовують до людей, яких переслідують індивідуально через соціальну, політичну, расову групу. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.
Якщо людина подала заяву на статус біженця, то йому необхідно перебувати у тій країні, де було подано заяву. До того ж коли особа буде очікувати рішення вона не зможе виїхати до іншої країни.
Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціальнопобутові послуги та укладання шлюбу.
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.