Оберіть країну і послугу та отримай допомогу
1.1. жінки;
1.2. діти;
1.3. люди з обмеженими можливостями (мають інвалідність);
особи з інвалідністю І та ІІ груп, незалежно від віку, можуть перетинати державний кордон України за наявності одного з таких документів:
- довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
- посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;
- довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.
1.4. чоловіки старше 60-ти років;
1.5 чоловіки віком від 18 до 60-ти років у випадку наявності однієї з нижче наведених обставин:
- має посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
- має висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;
- на утриманні у чоловіка перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років;
- на утриманні у чоловіка є дитина з інвалідністю;
- є усиновителем, опікуном;
- близькі родичі чоловіка загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
Повну інформацію про підстави та порядок перетину кордону, необхідні документи, пункти пропуску кордону, допомогу з евакуацією з України Ви можете отримати за посиланням нижче.
У Францію можна потрапити на власному автомобільному транспорті, пішки, автобусом, потягом та літаком (з країн, де є авіасполучення зі Францією).
Перетнути кордон українці можуть виключно з біометричним закордонним паспортом.
Чи можнав'їхати до Франції без біометричного паспорту?
Офіційні джерела не надають чіткої відповіді. Зазначають, що у такому випадку ви можете звернутися до консульської установи в країні, що межує з Україною (наприклад, Польща, Румунія), де справу буде розглянуто. Наразі це питання це лишається відкритим.
Директивою ЄС рекомендовано державам-членам проявляти гнучкість щодо умов в’їзду: згідно з правилами Шенгену, прикордонники можуть дозволять громадянам, які не є членами ЄС, в’їжджати на територію держави-члена з гуманітарних міркувань, навіть якщо вони не відповідають усім умовам в’їзду (наприклад, навіть якщо у них немає дійсного паспорта або візи з ними), або не мають цифрового сертифікату ЄС про COVID-19 (EUDCC). Держави-члени можуть застосовувати цей відступ, щоб дозволити в’їзд усім тим, хто тікає від конфлікту в Україні.
У будь-якому випадку просто поїхати до Франції особа без біометричного паспорту не може. Деякі країни, наприклад Румунія, вказують, що у такому випадку треба звертатися одразу для отримання статусу біженця у першій безпечній країні (тобто у тій, до якої ви в'їхали з України), інші надають можливість користуватися статусом тимчасового захисту без отримання статусу біженця (але без права виїзду до інших країн), у інших країнах прикордонники видають тимчасове посвідчення особи, за яким можна їхати в інші країни ЄС. Тобтотреба з'ясовувати позицію країни, до якої ви вперше прибули з України і позицію інших країн – транзитних та тієї, де плануєте залишитися проживати.
Загалом 90 днів (власники біометричного паспорту). Тим часом ви можете подати заяву про надання тимчасового захисту для продовження терміну перебування або просити міжнародного захисту (статус біженця) див. нижче.
Відповідно до Директиви про тимчасовий захист громадянам України, які втікають від війни, буде надано тимчасовий захист на один рік, який може бути продовжений автоматично на 2 періоди по пів року не більше одного року.
Наразі не встановлено жодних виключень для громадян України, які прибувають до Франції з 24 лютого 2022 року.
Особам, які були вакциновані згідно з європейськими вимогами, тести по прибутті робити не потрібно. Для в’їзду до Франції достатньо підтвердження повного циклу вакцинації.
Для осіб, які не були вакциновані та прибули з України необхідно пред’явити негативний тест.
Особи повинні надати вагому причину для в’їзду до Франції і можуть вибірково здавати тест після прибуття. Особи з позитивним тестом на COVID-19 повинні бути поміщені в ізоляцію.
У зв'язку з надзвичайною ситуацією в Україні Франція, як і багато інших держав-членів, впроваджує систему, що дозволяє приймати в терміновому порядку тварин, які не відповідають цим вимогам. У зв'язку з цим ми пропонуємо людям, які нещодавно в'їхали до Франції з твариною, що не відповідає цим нормативним вимогам, якомога швидше звернутися до ветеринара або в Департамент із захисту населення департаменту призначення, який відповідає за санітарний нагляд за цими тваринами.
Собаки і кішки, що ввозяться в Європейський Союз з України, зазвичай повинні відповідати наступним нормативним вимогам: 1) паспорт (ідентифікована тварина); 2) тварина, вакцинована проти сказу; 3) чіпування тварин зі сприятливим результатом за 3 місяці до ввозу 4) оригінал довідки про стан здоров'я.
Треба мати водійські права (українські міжнародні), свідоцтво на ТЗ(транспортний засіб), державні номерні знаки на авто, також необхідно буде придбати поліс страхування «Зелена карта».
Зверніть увагу, що статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються (у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування тощо).
Статус тимчасового захисту.
Після перетину кордону в українця є можливість отримати статус тимчасового захисту чи статус біженця (asile).
Європейський Союз прийняв Директиву щодо впровадження нового механізму прийняття переміщених осіб – режиму “тимчасового захисту” і у Франції ця Директива виконується у повній мірі. Цей статус краще відповідатиме потребам українців, які шукають прихистку від війни, та набувається за спрощеною процедурою. Тимчасовий захист надає, зокрема, право на проживання у Франції, доступ до ринку праці, медичних послуг і соціальної допомоги у країнах ЄС. Його зможуть отримати громадяни України (які постійно проживали в Україні та прибули з України після 24.02.2022, або на 24.02.2022 перебували у Франції з короткотерміновим візитом за безвізовим режимом і не змогли повернутися в Україну), особи, що мають статус біженця чи шукача притулку в Україні та іноземні громадяни, які є найближчими членами сім’ї громадянина України, що отримав тимчасовий захист у Франції.
Звертаємо Вашу увагу, що на сьогодні українським громадянам не рекомендовано подавати заяву на отримання статусу біженця (asile), оскільки процедура є складнішою.
Як отримати статус тимчасового захисту?
Тимасовий захист (фр. - Protéction temporaire) можна отримати якщо ви приїхали до Франції після 24.02.2022 або незадовго до вторгнення (на раніше січня 2022). Такий статус треба запрошувати у префектурі вашого департаменту.
Для цього потрібно підготувати пакет документів і звернутися у префектурі у спеціальне віконце (бюро, чергу) з позначкою UKRAINE.
Наприклад, в префектурі приморських альп примайють з 14.00 кожного дня, адреса 147 Bd du Mercantour, 06201 Nice (конечная остановка трамвая Т2 «CADAM»).
За наявності великої кількості людей, може бути призначена інша дата.
У префектурі Ви повинні пред’явити:
- документ, що посвідчує особу,
- документи вашої родини (підтвердження родинних зв'язків) та свідоцтво про народження всіх дітей, якщо у вас є діти;
- 4 фотографії (лише для дорослих);
- якщо Ви проживаєте у приймаючої структури: будь-який документ або довідка, що засвідчує цей факт;
- якщо вас приймає фізична особа: сертифікат, документи, що посвідчують цю особу, рахунок за електрику або номер стаціонарного телефону приймаючої сторони.
У префектурі треба буде заповнити формуляр на запитування статусу тимчасового захисту на кожного дорослого (зазначаються персональні дані, наявність неповнолітніх дітей, адреса постійного проживання або її відсутність). Якщо тимчасовий притулок надали ваші друзі, але лишатися там надовго немає можливості, то треба зазначати, що немає проживання (тобто таке жило мають вам надати).
ВАЖЛИВО!!!!
Франція рекомендує не звертатися одразу за отриманням такого захисту. До префектури потрібно прийти за 1 місяць до закінчення терміну дії документів, що підтверджують легальність вашого перебування (тобто можна лишатися у статусі звичайного туриста і звернутися за отриманням нового статусу через два місяці з дати виїзду з України). Але така порада не актуальна для людей, які потребують допомоги з житлом, фінансової підтримки чи хочуть працювати (до отримання статусу вони будуть вважатися звичайними туристами, які забезпечують власне перебування у Франції виключно власними силами і коштами).
Що таке посвідка на тимчасове проживання (за Директивою про тимчасовий захист)?
У префектурі після отримання пакету документів або одразу нададуть документ на право тимчасового проживання (фр. - Autorisation provisoire de séjour) на 6 місяців , або у випадку значної кількості відвідувачів призначать інший день для того щоб забрати цей документ.
Цей документ засвідчує:
- Легальне перебування у Франції
- Право на працевлаштування (без дозволів)
- Право на мед страхування
- Право на тимчасове житло
- Право на переміщення/відвідування інших країн ЄС
- Право тимчасово повернулися в Україну (забрати родича чи речі) і знову виїхати у Францію
Строк дії цього документа (Autorisation provisoire de séjour) може бути продовжений до 3 років.
Права осіб з тимчасовим захистом
Права, що надаються разом із тимчасовим захистом у Франції:
➔ видача тимчасової посвідки на проживання на території Франції на шість місяців з позначкою «отримувач тимчасового захисту» з правом продовження;
➔ виплата допомоги прохача притулку;
➔ дозвіл на професійну діяльність за умови наявності дозволу на роботу;
➔ доступ до медичної допомоги через медичне обслуговування;
➔ навчання неповнолітніх;
➔ підтримка в отриманні житла
Префектури, які надають статус тимчасового захисту
Префектура - це установа, уповноважена французькою державою для організації прийому переміщених осіб, офіційної реєстрації та доступу до житла у Франції.
З 17 березня 2022 року в Парижі працює новий і єдиний в Парижі Центр для прийому громадян України (Urgence Ukraine), де централізовано надається допомога щодо тимчасового поселення, оформлення статусу тимчасового захисту та соціальна допомога.
Всі послуги префектури та Офісу з питань іноземців (OFII) надаватимуться в Центрі з 9.00 до 18.00. На місці доступні перекладачі.
Усі хто прибуває з України, навіть у випадку транзитного проїзду зможуть звертатись цілодобово в Центр для вирішення питання тимчасового поселення. В Центрі також працюватиме Консульський пункт для вирішення питань, пов'язаних з ідентифікацією особи та паспортами.
Звертайтесь в пункт прийому для українців за адресою:
Paris Expo porte de Versailles - Hall 2.1 - avenue Ernest Renan 75015 Paris (станція метро Porte de Versailles).
Відкрито 7/7:
- з 9:00 до 18:00 (для префектури та OFII) під управлінням France Terre d'Asile
В Парижі: цілодобова гаряча лінія (натисніть 2 для української мови) :
Тел. 01 87 66 66 12
Для оформлення тимчасового захисту в інших регіонах: звертайтесь в найближчу префектуру.
Ви повинні звернутися до префектури департаменту, у якому ви мешкаєте або перебуваєте:
- з наявними у вас документами, що підтверджують вашу ситуацію;
- у супроводі членів вашої сім’ї (чоловіка або дружини та дітей).
Якщо ваша заява буде повною та прийнятною, ви отримаєте захист та отримаєте тимчасовий дозвіл на проживання. Потім вас направлять до Французького бюро з імміграції та інтеграції (OFII).
Дізнатися про додаткові пільги можна тут https://accueil-integration-refugies.fr/wp-content/uploads/2022/03/Inscrire-a-la-Caisse-dallocations-familiales.pdf
Статус біженця
Статус біженця застосовують до людей, яких переслідують індивідуально через соціальну, політичну, расову групу. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.
Якщо людина подала заяву на статус біженця, то йому необхідно перебувати у тій країні, де було подано заяву. До того ж коли особа буде очікувати рішення вона не зможе виїхати до іншої країни.
Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціально-побутові послуги та укладання шлюбу.
Порівняна таблиця статусів тимчасового захисту та біженця
| Статут тимчасового захисту | Статус біженця |
Строки отримання | Після розгляду документів, наразі велика черга. | Через юридичну процедуру, строки невизначені |
Можливість виїзду з території країни | Так | Так |
Документи, що надаються та які отримує | Біометричний паспорт. У випадку втрати, отримати в посольстві України. | Біометричний паспорт. У випадку втрати, отримати в посольстві України. |
Можливість працевлаштування | Так | Так |
Можливість відмови у наданні статусу | Ні | Так |
Можливість повернення до України | Так | Так |
Можливість орендувати житло | Так | Так |
Можливість отримання освіти | Так | Так |
Щомісячна грошова допомога | Так | Ні (на даний час) |
Отримання медичної допомоги | Так | Так |
Створено сайт parrainage.refugies.info, на якому французи можуть добровільно приймати в себе українські родини. Портал призначений для всіх громадян, які готові надати будь-яку допомогу біженцям з України. Тут розміщені дані благодійних НКО, які вже надають або готові посприяти українським прохачам притулку. Йдеться про тимчасове розселення прибувають, про набір волонтерів для допомоги біженцям в їх контактах з адміністрацією, про викладання французької мови або просто про збір гуманітарної допомоги.
На цьому сайті https://parrainage.refugies.info/ukraine/ українською мовою можна знайти численні поради українцям – як звернутися до префектури, отримати медичні послуги чи психологічну допомогу, як зробити переклади документів, як вступити до університету.
Також ви можете шукати житло самостійно за такими ресурсами:
• Допомога щодо розміщення Hébergement solidaire pour réfugiés Ukrainiens
• Розміщення, на французькій мові LISTE DES STRUCTURES Du premier accueil des demandeurs d’ASILE (SPADA) HORS ILE DE FRANCE (ofii.fr)
• Знайти квартиру https://www.leboncoin.fr
• Ukrainian refugees in Paris - Help & Accommodation https://www.facebook.com/groups/650676696258446/
По всій Европі, Франції у тому числі.
• Карта прихистків для Ураїнців по різним країнам Європи:
shelter for ukraine (shelter4ua.com)
• Картка допомоги громадянам України, які опинились у скрутному становищі MAPAHELP
• Безкоштовне проживання по всій Європі https://prykhystok.in.ua/find
• Оренда квартир дуже дешево або навіть безкоштовно для українців
Host4Ukraine, Пропонуючи біженцям безпечне місце для проживання.
• https://www.ukrainenow.org/looking-for-help-abroad
• AGIR, індивідуальна програма підтримки біженців на шляху до житла та зайнятості, представлена OFII
• Icanhelp.host
• Find a Bed | Beds for Ukraine
• Host4Ukraine
• Мають більше 2000+ варіантів по житлу у ЄС та зв`язуються досить швидко, протягом декількох годин. Трансфер - зʼєднують водіїв і пасажирів https://www.ukrainenow.org/
• Таблиця з варінтами житла по країнам https://docs.google.com/spreadsheets/d/1M01NqCGkcT3Hw1e-3_H9V50GIuZqV-1dzYu0GQKMJW8/edit#gid=1923745358
У Парижі розпочав роботу найбільший на всю Францію центр прийому українських біженців: на 5 тисячах квадратних метрів павільйонів виставкового центру Porte de Versailles можна за один візит вирішити усі адміністративні питання. Щоправда, з першого разу всередину потрапити може і не вдатися — черги розтягнулися на всю сусідню площу. В самому експоцентрі є 500 тимчасових спальних місць, для тих, хто, очікуючи своєї черги, не має, де ночувати.
У новому паризькому “хабі” можна, поміж іншого, отримати документ від Французького офісу з імміграції та інтеграції (Offi) — картку ADA, яка дає право на отримання фінансової допомоги у розмірі 6,80 євро на день на людину (14,20 євро за відсутності безкоштовного житла).
Для цього подавач заяви має підтвердити, що його доходи становлять менше 565 євро на місяць.
В Парижі: звертайтесь в пункт прийому для українців "Urgence Ukraine" (деталі вище).
В інших регіонах: звертайтесь в найближчу префектуру.
Цілодобова гаряча лінія (натисніть 2 для української мови) : 01 87 66 66 12
Звертайтесь в пункт прийому для українців "Urgence Ukraine" за адресою: Paris Expo porte de Versailles - Hall 2.1 - avenue Ernest Renan 75015 Paris (станція метро Porte de Versailles).
Відкрито 7/7:
- з 9:00 до 18:00 (для префектури та OFII) під управлінням France Terre d'Asile
- з 18:00 до 9:00 для нічного прийому під управлінням Coallia.
На місці доступні перекладачі.
На вокзалах створено 4 пункти Червоного Хреста:
- gare de l’Est
- gare du Nord
- gare de Lyon
- gare de Montparnasse
Послуги:
Перший прийом тимчасово переміщених осіб і надання первинної допомоги: їжа, гігієнічні набори, тести Ковід та маски
Центр попереднього запису до соціальних працівників
Послуги асоціацій-партнерів :
- Надання медичних консультацій: на місці присутні лікарі
- Психологічна допомога
- Тимчасове поселення: на місці присутні представники Samu Social для тимчасового поселення
Пам’ятка для українців
Сайт посольства України у Франції
Сайт префектур Франції
https://www.interieur.gouv.fr/Le-ministere/Prefectures
Цілодобова гаряча лінія (натисніть 2 для української мови) : 01 87 66 66 12
Звертайтесь в пункт прийому для українців "Urgence Ukraine" за адресою: Paris Expo porte de Versailles - Hall 2.1 - avenue Ernest Renan 75015 Paris (станція метро Porte de Versailles).
Відкрито 7/7:
- з 9:00 до 18:00 (для префектури та OFII) під управлінням France Terre d'Asile
- з 18:00 до 9:00 для нічного прийому під управлінням Coallia.
На місці доступні перекладачі.
На вокзалах створено 4 пункти Червоного Хреста:
- gare de l’Est
- gare du Nord
- gare de Lyon
- gare de Montparnasse
Послуги:
Перший прийом тимчасово переміщених осіб і надання первинної допомоги: їжа, гігієнічні набори, тести Ковід та маски
Центр попереднього запису до соціальних працівників
Послуги асоціацій-партнерів :
- Надання медичних консультацій: на місці присутні лікарі
- Психологічна допомога
- Тимчасове поселення: на місці присутні представники Samu Social для тимчасового поселення
УКРАИНЦЫ В ПАРИЖЕ UKRAINIENS A PARIS
Як звернутися до лікаря, якщо ви отримали тимчасовий захист у Франції та оформили медичне страхування?
Насамперед слід обрати вашого сімейного лікаря (médecin traitant). Для цього треба записатися на прийом до терапевта, який вам до вподоби. Найчастіше у Франції це відбувається через сайт або застосунок «Доктоліб» («Doctolib»), де ви обираєте лікаря за його спеціалізацією, мовами, якими він вололіє, а також адресою, де він працює: https://www.doctolib.fr/.
На прийомі слід попередити терапевта, що ви прагнете задекларувати його як свого сімейного лікаря (médecin traitant). У відповідь лікар видасть вам спеціальний бланк, який слід буде надіслати за вказаною адресою у компанію медичного страхування.
Саме сімейний лікар зможе виписувати вам рецепти та скеровувати вас до інших спеціалістів.
Під час медичних консультацій важливо мати з собою номер вашого медичного страхування, який вказано на звороті відповідної довідки.
Якщо ви потребуєте невідкладної медичної допомоги, прийдіть у відділення urgences найближчої лікарні (їх легко знайти онлайн на карті).
Невідкладна медична допомога: за рекомендацією Регіональної служби охорони здоров'я, звертайтесь до найближчого пункту невідкладної медичної допомоги (urgences)
В Парижі лікарня Hôpital Robert Debré рекомендована для вагітних жінок та дітей.
Медичні консультаціі в інших регіонах: доступ через місцеву префектуру
Також важливо розуміти, що Франція не визнає автоматично інвалідність, якщо вона у вас була оформлена в Україні. Для підтвердження інвалідності вам слід звернутися у Maison Departementale pour l’Handicap (MDPH). Відділення цієї структури можна знайти в кожному департаменті на сайті: https://mdphenligne.cnsa.fr.
Також для людей з інвалідністю є спеціальний сайт, де пояснені всі процедури: https://www.monparcourshandicap.gouv.fr.
Якщо під час зустрічі з лікарем вам потрібен усний переклад, можна звернутися до волонтерів на гарячу лінію за номером: 0 800 906 552 (працює з 9:00 до 18:00 у будні).
Ваші неповнолітні діти можуть ходити до школи так само, як і французські діти. Однак, вам потрібно звернутися за інформацією до мерії місця вашого перебування, щоб записати ваших дітей до школи.
Адреси мерії за посиланням: https://lannuaire.service-public.fr/navigation/mairie.
Окрім того, Франція вжила надзвичайних заходів для полегшення прийому іноземних студентів з України, які отримали тимчасовий захист.
Якщо ви є студентом, який користується тимчасовим захистом, ви можете подати заяву на реєстрацію у французькому вищому навчальному закладі, звернувшись до агенції Campus France за наступною адресою: ukraine@campusfrance.org, — вказавши своє прізвище, ім’я, національність та описавши своє становище.
Після заповнення анкети, навчальний заклад зв’яжеться з вами, щоб запропонувати освіту, що підходить у вашій ситуації через реєстрацію в поточному навчальному році. Вас також зорієнтують на реєстрацію у навчальному закладі на наступний навчальний рік.
Після вступу до навчального закладу ви можете здійснити всі адміністративні кроки безпосередньо в регіональному центрі університетів та шкіл, від якого ви залежите через портал https://www.messervices.etudiant.gouv.fr/envole/.
Якщо ви не змогли знайти відповідь на своє запитання, ви можете зв’язатися з нами legal@we4ua.com та заповнити відповідну форму для запиту за посиланням під цим текстом.
Форму запиту Ви можете заповнити англійською мовою, а у разі неможливості — заповніть українською мовою.
Зверніть увагу, що з метою уникнення зайвого листування, питання Вам слід ставити якомога чіткіше, а при необхідності — прикладіть скан (фото) Ваших документів, щоб відповідний фахівець зміг чітко зрозуміти суть проблеми\поставленого питання.
Наші волонтери з’єднають Вас з юристом відповідної країни для отримання фахової консультації.
Звертаємо уваги, що через велику кількість запитів відповідь буде надана не раніше ніж за 24 години, а ті запити, що викладені українською — будуть оброблені із врахуванням часу на переклад тексту запиту на іноземну мову.